چگونه-سال-تحصیلی-جدید-را-قوی-شروع-کنیم؟

سال تحصیلی جدید آغاز شد. شروع کاری جدید همیشه شگفت انگیز است، مگرنه؟ آیا در مورد شروع سال تحصیلی جدید نیز همین احساس را دارید؟ قطعا همین‌طور است. انتظارات زیادی دارید و فرصت‌های بسیاری خواهید داشت پس از همه آنها استقبال کنید.

برای لذت بردن از مطالعه و شروع قوی سال تحصیلی جدید، نکاتی را که در زیر توضیح داده شده است، دنبال کنید. با همکاری دانش آموزان و معلمان، مطمئناً مفید خواهند بود و سال تحصیلی جدید شما را فراموش نشدنی خواهند کرد.

۱. برای سال تحصیلی جدید میز مطالعه خود را مرتب کنید و مرتب بمانید

امتحانات به پایان رسیده است و بسیاری از دانش آموزان به سادگی یادداشت های مطالعه خود را در حالی که با دوستان خود در جشن های بعد از امتحان هستند، روی میز خود رها می‌کنند. از این گذشته، شما در چند ماه گذشته واقعاً سخت درس خوانده‌اید. زمانی برای مرتب کردن نداشته‌اید. احساس می کنید که مرور مجدد مطالب در سال تحصیلی جدید مفید خواهد بود. از این گذشته، معلمان اغلب از دانش آموزان انتظار دارند آنچه را که در سال گذشته آموزش داده شده است، به خاطرداشته باشند. بسیار مفید است که یادداشت های مطالعه سال گذشته را در دست داشته باشید، فقط در صورتی که به آنها نیاز داشته باشید.

جزوات و یادداشت های خودتان را دور نریزید به ویژه دانش‌آموزان متوسطه دوم. با این وجود، شما احتمالاً در تمام این مدت به اندازه کافی روی تکالیف کار کرده اید و سوالات را تمرین کرده اید. حتما با مطالب سال های قبل آشنا شده بودید. به دانش خود اطمینان داشته باشید و کتاب های سال گذشته را جمع کنید.

میز-نامرتب-قبل-از-شروع-سال-تحصیلی-جدید

ممکن است بخواهید نصف روز را برای خلاص شدن از شلوغی های امسال اختصاص دهید. مرتب کردن میز مطالعه به شما کمک می کند تا برای سال آینده با یک میز تمیز آماده شوید. وسایل سال گذشته را که دیگر مورد نیاز نیستند، قبل از نگهداری در یک قفسه کتاب، در یک فایل برچسب دار قرار دهید. حتی می توانید کتاب های درسی قدیمی خود را  اگر نیاز ندارید به دانش آموزان خانواده های نیازمند اهدا کنید به عنوان مثال دانش‌آموزان پایه ششمی و نهمی که برای آزمون‌های تیزهوشان و آزمون نمونه دولتی آماده می‌شدند می توانند کتاب‌های خود را به کتابخانه محل یا مدرسه خود اهدا کنند.

داشتن یک میز مطالعه مرتب به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد. همچنین شما را کارآمدتر می‌کند؛ به‌ویژه وقتی نوبت به انجام تکالیف و مطالعه مطالب درسی  عقب افتاده باشد. این کار حواس‌پرتی‌ها را از شما دور می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که روی کار خود تمرکز کنید.

با سازماندهی بیشتر، به جای اینکه مجبور باشید از روی تخت خود کار کنید، فضایی برای انجام تکالیف خود خواهید داشت. آیا این کار ساده شما را یک قدم به موفقیت تحصیلی نزدیک تر نمی‌کند؟

۲. چالش برانگیزترین مطالب سال گذشته را مرور کنید

اگر قبل از سال تحصیلی جدید کمی وقت دارید، چرا بهتر از زمان خود استفاده نکنید و برخی از مطالب امسال را قبل از اولین روز مدرسه مرور نکنید؟

ممکن است بعد از قطع ارتباط با مطالعه در طول تعطیلات، همه چیز کمرنگ شده باشد. ممکن است موضوعات خاصی داشته باشید که در آنها ضعیف تر هستید. و زمانی در طول سال گذشته، آرزو می کردید که ای کاش زمان بیشتری برای درک عمیق آن مفاهیم داشتید.

همانطور که دانش‌آموزان کلاس‌های آنلاین ترم تابستان در چندین جلسه اول به مرور مفاهیم مهم سال قبل می‌پردازند.

خوب، این فرصت شما برای انجام این کار است. اما با توجه به اینکه چند روز تا سال تحصیلی جدید باقی مانده است، به سختی می توان موارد زیادی را در نظر گرفت. اگر خلاصه ها و جزوات خود را آماده داشته باشید، این موارد به عنوان یادآوری خوبی از آنچه در طول سال انجام داده اید عمل می کند.

البته آکادمی تیزلاین برای این مواقع دوره ویژه و رایگانی ترتیب داده است. دانش آموزانی که امسال قرار است وارد پایه نهم شوند می توانند در مینی دوره جمعبندی علوم و ریاضی هشتم شرکت کرده تا سال تحصیلی جدید را قوی شروع کنند.

فرایند آموزشی این دوره به چه صورتی هست ؟

در این دوره ابتدا 150 سوال برگزیده در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد که تا 3 مهر می توانند این سوالات را بررسی و نقاط ضعف و قدرت خود را شناسایی کنند و سپس در کلاس ها و آزمون ها شرکت کنند. 

برای دریافت این سوالات کافیه پس از ثبت نام پیوست های دوره را بررسی کنید. برای هر مبحث تعداد تست مشخص شده و زمان پیشنهادی که باید به میزان تاکیده شده مطالعه شود .

برای ثبت نام در این مینی دوره رایگان کافی ست بر روی لینک زیر کلیک کنید

کلاس های آنلاین تیزلاین
مینی دوره جمعبندی پایه هشتم تیزلاین

اگر به‌طور فعال یادداشت‌برداری نکرده‌اید می توانید از ویدیو‌های آموزشی و نکات آموزشی ما را در قالب تخته سیاه  داشته باشید. این محتوا‌ها به شما کمک می کند تا دانش خود را در هر زمانی از سال تقویت کنید. برخی ویدیوها و نکات بر موضوعاتی تمرکز دارند که دانش‌آموزان عموماً در آنها ضعیف‌تر هستند. همچنین کتاب‌های آموزشی وجود دارد که برای بازبینی لحظه آخری برای آزمون‌ها و امتحانات تنظیم شده‌اند و ما در بخش معرفی کتاب‌ها با توضیحات کامل به شما معرفی کرده‌ایم.

مرور مطالب سال گذشته شما را از نظر ذهنی برای سال تحصیلی جدید آماده می کند. به تدریج شما را به حالت مطالعه برمی گرداند و چند هفته اول سال تحصیلی جدید را آسان می‌کند.

۳. یک طرح کلی از برنامه ها و اهداف خود برای سال تحصیلی جدید تهیه کنید

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید. با این مراحل کوچک، می توانید کار بهتری انجام دهید و نتایج خوبی کسب کنید.

مقاله مرتبط: چگونه یک برنامه ماهانه، هفتگی و روزانه بنویسیم؟

برنامه ریزی یک چیز مفید است، اگرچه اغلب دست کم گرفته می شود. و نادیده گرفتن مرحله برنامه ریزی یک اشتباه اساسی است. می توانید بررسی کنید که چگونه بهره وری و دستاوردهای شما به برنامه ریزی بستگی دارد. برنامه ریزی هفتگی قانون خوبی است که باید رعایت شود. مشاوران تیزلاین می توانند هم آفلاین و هم آنلاین به شما در برنامه ریزی کمک کنند.

این روش طی دو هفته امتحان کنید. در طول هفته اول هیچ چیزی را برنامه ریزی نکنید و همه چیز را به حال خود بگذارید تا سپری شود . و هفته بعد، برنامه روزانه خود را از قبل برنامه ریزی کنید، اولویت بندی کنید و زمان تعیین کنید. تفاوت را می‌بینید؟

تعیین-هدف-و-برنامه-ریزی-برای-سال-تحصیلی-جدید

۴. روتین جدید و عادت‌های خوب ایجاد کنید 

یک سال جدید، یک شمای جدید. آیا صبح های روزهای هفته در سال گذشته تا حدودی آشفته بودید؟ یک چک لیست برای جایگزینی هر عادت بدی که ممکن است ایجاد کرده اید با مجموعه ای کاملاً جدید از عادات خوب ایجاد کنید.

به عنوان مثال، ممکن است عادت داشته باشید ده دقیقه قبل از خروج از خانه کیف مدرسه خود را ببندید، حال تصور کنید که ده دقیقه تا شروع کلاس ورزش مانده و شما لباس ورزشی خود را فراموش کرده‌اید و فرصت برگشتن ندارید. از آنجایی که سال تحصیلی جدید است، عادت کنید شب قبل کیف خود را ببندید. لباس فرم مدرسه را بیرون بیاورید و آن را در جایی آماده و مرتب در دسترس بگذارید.

یا ممکن است در طول تعطیلات شب ها دیر می خوابیدید و آنچه را که دوستانتان در اینستاگرام و تلگرام خود پست کرده اند بررسی می کنید. سعی کنید زودتر بخوابید تا بتوانید روز بعد با ذهنی آرام به مدرسه بروید. مطالعات متعدد نشان داده اند که خواب با کیفیت و الگوی خواب منظم به دانش آموزان کمک می کند تا در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشند. چند روز وقت بگذارید تا به تدریج چرخه خواب خود را تنظیم کنید، به طوری که عادت کنید قبل از روز اول کلاس زود بیدار شوید.

مقاله مرتبط: ۷ تکنیک برای عادت به سحرخیزی

در محیط یادگیری رقابتی امروزی، معلمان ممکن است شروع به دادن تکالیف در هفته اول مدرسه کنند، یا اگر شما خوش شانس باشید از هفته دوم شروع کنند. به هر حال سعی کنید تکالیف خود را به موقع انجام دهید، نه اینکه همه چیز را به روز قبل از موعد تحویل تکلیف بسپارید. شاید یک لیست کارها همه چیز را در مسیر درست قرار دهد!

همچنین ممکن است بخواهید خودتان را متعهد به اهداف کنید و قبل از اینکه معلمتان در کلاس مطالب را درس دهد، زمان مشخصی را برای خواندن مطالب از پیش در نظر بگیرید. زمان های منظمی را برای انجام تکالیف خود در نظر بگیرید. در روزهایی که هیچ تکلیفی ندارید، برای تقویت درک خود، مدتی را صرف انجام سوالات تمرینی اضافی کنید. همچنین ممکن است بخواهید بعد از مدرسه به فعالیت‌های جدیدی بپردازید، مانند ورزش‌هایی که می‌توانند شما را از نظر بدنی سالم نگه دارند. ایجاد یک برنامه هفتگی مناسب به شما کمک می کند سال بهتری در پیش داشته باشید.

۵. مطمئن شوید که وسایل مورد نیاز مدرسه را تهیه کرده‌اید

لوازم-ضروری-دانش-اموزان

مدارس معمولاً فهرستی از لوازمی را ارائه می دهند که دانش آموزان باید قبل از شروع سال تحصیلی تهیه کنند. با خرید این لوازم در فروش پایان سال یا با تخفیف‌های بازگشت به مدرسه که بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین و فروشگاه‌های حضوری ارائه می‌دهند، در پول خود صرفه‌جویی کنید.

خود را به اندازه کافی برای سال تحصیلی جدید مجهز کنید. بررسی کنید که کتاب‌های درسی، کتاب‌های کار و کتاب‌های تستی لازم و همچنین لوازم التحریر مناسبی را دارید. خرید جدیدترین کتاب های آموزشی نیز می تواند مکمل آموخته های شما در کلاس باشد. این شکل از یادگیری تقویت شده به شما کمک می کند تا مفاهیم را برای مدت طولانی تری حفظ کنید. البته برای خرید کتاب‌های تمرین و کتاب کمک درسی حتما صبر کنید تا معلمان کتاب پیشنهادی خود را به شما معرفی کرده و سپس اقدام به تهیه کنید.

و اگر مواردی وجود دارد که موجودی ندارند، فراموش نکنید که با کتابفروشی‌ها چک کنید و از آنها بخواهید که در نهایت در دسترس شدن به شما اطلاع دهند. معلمان همچنین ممکن است مطالب خواندنی و راهنمای مطالعه بیشتری را در روز اول مدرسه توصیه کنند.

شاید زمان آن رسیده باشد که یک کیف مدرسه جدید که بادوام تر است برای خود تهیه کنید. یا پوشه ای که به شما کمک می کند تکالیف یا تحقیقات خود را جمع آوری کنید تا در انتهای کیف شما مچاله نشوند. شاید یک بطری یا لیوان آب جدید که می تواند شما را در زمانی که سر کلاس هستید یا روی تکالیف خود کار می کنید هیدراته نگه دارد.

اینها چیز‌هایی هستند که اختیاری‌اند. کتاب‌های درسی و آموزشی را که خریداری کرده‌اید، مخصوصاً برخی از کتاب‌های مقدماتی را مرور کنید. کتاب هایی که بر اساس موضوعات تفکیک شده اند، مکان خوبی برای شروع هستند. به یکی دو فصل اول نگاه کنید تا دید کلی از موضوع در کلاس داشته باشید و متوجه شوید که در سال تحصیلی آینده چه خواهید خواند.

اگر خواهر و برادر یا فامیل بزرگ‌تری دارید، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند و تجربیات خود را به شما انتقال دهند و البته هیجان و اشتیاق شما را در مورد محتوای جدیدی که در سال تحصیلی جدید یاد می‌گیرید افزایش دهند.

۶. روی مهارت های مدیریت زمان خود کار کنید

منظم بودن برای فردی که درس می خواند ویژگی خوبی است. اگر اهمال کاری همیشه مشکل شما بوده است، سال تحصیلی جدید زمان مناسبی برای رهایی از این عادت آزاردهنده است. در طول تابستان، شما این شانس را داشتید که وقت خود را هر طور که می خواهید سپری کنید. هنگامی که پاییز فرا می رسد، زمان خوبی برای شروع برنامه ریزی است.

تقویت مهارت های مدیریت زمان خود قطعاً به تلاش و زمان نیاز دارد. با این حال، مطالعه سخت است، به خصوص زمانی که نمی دانید چگونه زمان را عاقلانه مدیریت کنید.

مقاله مرتبط: مدیریت زمان راز موفقیت شما در درس خواندن

۷. از مربیان و همکلاسی‌های خود کمک بخواهید

اگر به کمک نیاز دارید، چیزی برای شرمندگی وجود ندارد. از پرسیدن سؤالات و درخواست کمک در مورد مسائلی که درک نمی کنید نترسید. در مدارس، دانشگاه ها یا کالج ها، همه دانش آموزان یک هدف را دنبال می کنند – خوب یاد بگیرند. علاوه بر این، کمک دانش آموزان هم‌پایه می تواند برای کسانی که به کمک نیاز دارند و کسانی که آن را ارائه می دهند مفید باشد. در مورد معلمان هم همینطور. آنها همیشه دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا سؤالات مربوط به مطالب درسی را بپرسند. 

بالا-بردن-دست-برای-سوال-پرسیدن

۸. از پیدا کردن دوستان جدید نترسید

پذیرای دوستان و تجربیات جدید باشید. مدرسه مکانی برای یادگیری است. بخشی از چیزهایی که یاد خواهید گرفت این است که چگونه با شخصیت های مختلف کنار بیایید، و این واقعاً همان چیزی است که زندگی از شما می خواهد. اگر به نظر می رسد دوستان قدیمی شما از دوران راهنمایی یا ابتدایی در حال دور شدن هستند، خیلی ناراحت نشوید – احتمالاً آنها نیز دوستان جدیدی پیدا می کنند. گاهی اوقات بزرگ شدن به این معنی است که ما علایق متفاوتی نسبت به قبل داریم و با دوستانی که قبلاً داشتیم علایق مشترکی نداریم و این اشکالی ندارد. این بدان معنا نیست که شما هنوز نمی توانید با آنها دوست باشید، بلکه فقط به این معنی است که هر دو به زندگی خود ادامه می دهید و در جهات مختلف رشد می کنید.

۹. از امتحانات و کوییز‌ها وحشت نکنید

وقتی می شنوید “فردا یک آزمون از فصل های 5 تا 7 کتاب ریاضی دارید!” اگر وحشت کنید، کمکی نمی کند. فقط ممکن است اوضاع را بدتر کند. استراحت کنید و یادداشت ها و کتاب درسی خود را مرور کنید. آن را یک بار سریع بخوانید. سپس دوباره آن را بخوانید – احتمالاً آن را درک خواهید کرد. اگر یک تصویر ذهنی برای خود ایجاد کنید، به احتمال زیاد آن تصویر را در حین انجام امتحان به خاطر خواهید آورد. علاوه بر این با حل نمونه سوالات از مباحثی که امتحان دارید به طور چشمگیری میزان استرس شما را کاهش می‌دهد به همین منظور آکادمی تیزلاین آزمون های مبحث به مبحث فراوانی را برای پایه‌ها و دروس مختلف در بخش فایل‌های دانلودی سایت قرار داده است که به راحتی می توانید به صورت کاملا رایگان آنها را دانلود کنید.

مقاله مرتبط: ۱۰ نکته مهم جهت آمادگی امتحانات

۱۰. استراتژی‌های مقابله با استرس خود را توسعه دهید

مقابله-با-استرس

مدیریت استرس و به تعادل رساندن زندگی خود مهارت خوبی برای به دست آوردن است. افراد سعی می کنند با استرس به گونه ای متفاوت کنار بیایند. آنها ورزش می کنند، خواب خوبی دارند، پس از کلاس با دوستان خود ملاقات می کنند یا شاید ترجیح می دهند سریال تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کنند. مهمترین چیز این است که از شر استرس خلاص شوید، در غیر این صورت ممکن است به اضطراب، افسردگی و سایر چیزهای وحشتناک تبدیل شود. خب اگر شما انقدر ذهنتان با استرس و عواقب آن درگیر شود چگونه می توانید به شیوه ای سازنده مطالعه کنید؟

سخن پایانی

صرف نظر از اینکه چقدر برای سال تحصیلی جدید آماده هستید، باید ذهن خود را باز نگه دارید. همانطور که گفتیم برای پیدا کردن دوستان جدید در مدرسه آماده باشید. بالاخره اینها افرادی هستند که در سال آینده زمان زیادی را با آنها سپری خواهید کرد. آنها حتی ممکن است به عنوان دوستان ابدی شما ختم شوند. به همین دلیل است که باید اولین قدم را بردارید و میتوانید این مقاله را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی اشتراک بگذارید.

آیا نکات دیگری برای بازگشت به مدرسه دارید که می خواهید با دانش آموزان دیگر به اشتراک بگذارید؟ با ارسال نظر در زیر به ما اطلاع دهید.