مدارس نمونه دولتی یکی از مدارس برتر از نظر کیفیت و درجه علمی در سراسر ایران است که برای ورود به این مدارس هر ساله آزمون ورودی نمونه دولتی برگزار می شود. آزمون نمونه دولتی ویژه دوره متوسطه دوم می باشد به عبارتی دانش آموزان پایه نهم می توانند علاوه بر شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم، در این آزمون شرکت کنند. اما آزمون نمونه دولتی نیز همچون آزمون تیزهوشان نیاز به آمادگی کامل و برنامه ریزی دارد.

برای مطالعه مقاله آزمون تیزهوشان نهم به دهم اینجا کلیک کنید

در سال های گذشته آزمون نمونه دولتی با آزمون تیزهوشان یکی بوده است و کسانی که در مدارس تیزهوشان پذیرفته نمی‌شدند، می توانستند در مدارس نمونه دولتی شانس خود را امتحان کنند و گزینش شوند. اما در سال ۹۹ آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی به صورت استانی و جدا از آزمون تیزهوشان برگزار شد.

شرایط شرکت در آزمون نمونه دولتی

اولین شرط داشتن تابعیت ایرانی است البته دانش آموزان دیگر توابع نیز با شرایط خاص که در بخشنامه مربوطه ذکر می‌شود می توانند ثبت نام نمایند. دیگر شرط شرکت در آزمون نمونه دولتی این است که دانش آموزان پایه نهم باید معدل بالای  ۱۷ را در نیمسال دوم کسب نمایند.

به یاد داشته باشید که نتیجه آزمون نمونه دولتی ۵۰ درصد به معدل شما و ۵۰ درصد به آزمون ورودی بستگی دارد؛ در نتیجه داشتن معدل بالا می تواند کمک بزرگی برای پیشی گرفتن شما در این رقابت باشد.

دانش آموزان پایه نهم جهت پذیرش در آزمون نمونه دولتی برای رشته های تحصیلی ( علوم تجربی ، ریاضی فیزیک، علوم انسانی و هنرستان ) باید شرایط احراز رشته مطابق با آیین نامه هدایت تحصیلی را داشته باشند. در مدارس نمونه دولتی تغییر رشته در سال اول پذیرش، امکان پذیر نیست و جهت تغییر رشته در سال های بعد نیز باید کف امتیاز قبولی در رشته مورد نظر در آزمون ورودی مدرسه مقصد را کسب کنید همچنین مدرسه مورد نظر نیز باید آن رشته تحصیلی را داشته باشد.

برای مطالعه مقاله زمان و نحوه ثبت نام در آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.

منابع و ضرایب سوالات آزمون نمونه دولتی 

آزمون نمونه دولتی به صورت تستی برگزار می‌شود و هر پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و هر پاسخ غلط یک نمره منفی دارد. در نتیجه باید از جواب خود مطمئن باشید و حتی اگر بین دو گزینه شک دارید پیشنهاد می‌شود به آن سوال پاسخ ندهید.

آزمون شامل ۱۰۰ سوال از استعداد تحصیلی می‌باشد که دانش آموزان باید در ۱۲۰ دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. منابع، تعداد و ضرایب سوالات برای هر درس در جدول زیر قرار دارد.

بودجه بندی آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۱

حجم دروس و اینکه سوالات از کدام پایه هستند و همچنین سرفصل ها بستگی به استان شما دارد و کاملا متفاوت است. به طور مثال ۸۰ درصد سوالات آزمون نمونه دولتی استان تهران از پایه نهم بوده است. اما در دفترچه راهنما و ثبت نام آزمون نمونه دولتی استان خود می توانید سرفصل ها و بودجه بندی دقیق را مشاهده نمایید.

یکی از راه های آمادگی برای آزمون نمونه دولتی آکادمی تیزلاین حل نمونه سوالات سال های گذشته است که تیم آکادمی تیزلاین برای شما فراهم نموده است.

جهت دانلود دفترچه سوالات آزمون نمونه دولتی نهم به دهم ۹۹ – ۱۴۰۰ اینجا کلیک کنید. 

دفترچه سوالات آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ – تمامی استان ها

مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، شرایط مناسب تحصیلی را برای دانش آموزان فراهم می کند و همچنین باعث می شود دانش آموزان بهتر و راحت تر برای آینده تحصیلی‌شان برنامه ریزی کنند. همانطور که می‌دانید برای قبولی در آزمون نمونه دولتی و همچنین تیزهوشان شما باید مطالعه دقیق و منظمی داشته باشید. دانش آموزان عزیزی که می خواهند در یکی از این مدارس برتر در سال ۱۴۰۰ تحصیلی نمایند می توانند با تلاش و همچنین کمک آکادمی آموزشی تیزلاین در این مسیر قدم بردارند.

آکادمی تیزلاین با برگزاری دوره های آفلاین، آنلاین، دوره های جمعبندی و همچنین آزمون های آنلاین توانسته است تاکنون به بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز کمک کرده تا در آزمونهای نمونه دولتی، تیزهوشان و انواع المپیاد ملی و بین المللی پذیرفته شوند.

tizline
تقویم آموزشی ۱۴۰۱ تیزلاین
  • کلاس های المپیاد تیزلاین ۱۴۰۱- ۱۴۰۲

ثبت نام دوره ترمیک و سالانه تیزلاین از ‍پایه چهاردم تا یازدهم

برای دریافت اطلاعات بیشتر در واتساپ به الو تیزلاین 09333840202 پیام دهید

برای مشاهده کلاس ها و ثبت نام بر روری لینک زیر کلیک کنید

کلاس های آنلاین تیزلاین
آزمون های انلاین تیزلاین

وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی اخیرا اعلام کرد که آزمون نمونه دولتی ششم به هفتم حذف و متعاقبا کلیه مدارس نمونه دولتی در مقطع متوسطه اول به مدارس هیئت امنایی تبدیل شدند .

کلیه مراحل ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی 1400 – 1401 به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت ثبت نام استانی صورت می گیرد که آدرس سایت ثبت نام تمامی استان ها در این مقاله قرار میگیرد.

در دبیرستان های نمونه دولتی دوره دوم متوسطه ، 10 درصد ظرفیت پذیرش به دانش آموزان شاهد اختصاص دارد . دانش آموزان شاهد با کسب حداقل 70 درصد امتیاز کل آخرین نفر پذیرفته شده ( 50 درصد معدل کل پایه نهم و 50 درصد امتیاز کل آزمون ورودی ) مدرسه انتخابی خود پذیرفته می شوند .

سوالات و نظراتتان را در بخش دیدگاه ارسال نمایید، تیم پشتیبانی آکادمی تیزلاین پاسخگوی شما خواهند بود.