آزمون تیزهوشان نهم به نهم ۱۴۰۰- ۱۴۰۱

یکی از آزمون های چالش برانگیز، رقابتی و هماهنگ کشوری که توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان هر سال برای دانش آموزان پایه نهم جهت ورود به دوره متوسطه دوم برگزار می‌شود، آزمون تیزهوشان نهم به دهم است.

دانش‌آموزان از سراسر ایران برای قبولی در یکی از بهترین مدارس تیزهوشان با امکانات بالای آموزشی در استان‌شان در این آزمون شرکت کرده و با یگدیگر رقابت می کنند.

در این مقاله قرار است شرایط و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ و همچنین منابع این آزمون را با جزییات بیشتر برای شما شرح دهیم.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

برای ثبت نام در این آزمون تنها شرایط زیر لازم است

۱. داشتن تابعیت ایرانی

اما دانش آموزانی که تابعیت ایرانی ندارند نگران نباشند چراکه با شرایط خاصی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

۲. اشتغال به تحصیل در پایه نهم

۳. کسب حداقل معدل 19 در نوبت دوم پایه هشتم

در نتیجه دانش آموزانی که می خواهند در آزمون تیزهوشان نهم به دهم شرکت کنند باید تمام تلاش خود را کرده تا معدل کل سالانه‌شان را بالا برده و برای این آزمون آماده شوند. چرا که معدل شرط اختصاصی برای ثبت نام در این آزمون است. و دانش آموزان پایه نهم که در مدارس تیزهوشان در حال تحصیل هستند نیازی به شرکت در این آزمون ندارند و باید حداقل معدل ۱۶ را در برای نوبت دوم پایه نهم داشته باشند.

به دانش آموزان پایه هشتم و نهم توصیه می شود برای گرفتن بهترین نتیجه در این رقابت تناتنگ و همچنین بالا بردن اعتماد به نفس خود برای حضور در مدارس تیزهوشان، سطح دانش خود را ارتقا داده و با این محیط آموزشی آشنا شوند.

آکادمی تیزلاین با داشتن تیمی از اساتید متخصص این حوزه که دارای سابقه تدریس در مدارس تیزهوشان تهران و مراکز آموزشی برتر سراسر کشور هستند، همچنین با فراهم اوردن امکانات آموزشی متنوع و بروز همراه شما در این مسیر خواهد بود.

tizline
آزمون های انلاین تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل دو دسته می‌شود: استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی

۵۰ در صد امتیاز مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و ۵۰ درصد دیگر مربوط به استعداد تحصیلی می‌باشد.

سوالات به صورت چهارگزینه ای و فقط با یک پاسخ درست است که به ازای هر پاسخ درست،۳ نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ۱ نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود برای سوالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

و چنانچه شما در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشید،۱ نمره منفی می‌گیرید.

توصیه می کنیم به دلیل داشتن نمره منفی به ازای هر غلط اگر در جواب درست تست شک دارید هیچکدام از گزینه ها را علامت نزنید و سوال را بی پاسخ بگذارید.

سوالات استعداد تحلیلی به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون، طراحی می‌شود. طراحی این سوالات عمدتا مبتنی بر محتوای کتب درسی نخواهد بود.

برا ی آشنایی با نمونه سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب های درسی با تاکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات، طراحی می‌شود. تعداد و ضرایب دروس برای رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و سمپاد مهارتی را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

منابع و ضرایب آزمون تیزهوشان نهم به دهم

زمان و نحوه ثبت نام در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون های ورودی از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir  در اختیار داوطلبان قرار میگیرد. ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی تکمیل ظرفیت پایه دهم از روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۱ تا روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir انجام می شود. زمان ثبت نام ۱۵ روز تعیین شده و قابل تمدید نخواهد بود.

برای مشاهده اطلاعیه دقیق زمان ثبت نام و برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

مراحل ثبت نام داوطلبان درآزمون تیزهوشان نهم به دهم

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ از طریق سامانه ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. اما چکیده ای از راهنمایی های این دفترچه به شرح زیر می باشد:

  1. با ورود به سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم و وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود، تقاضانامه ثبت نامی که در سامانه برای شما نمایش داده می‌شود را تکمیل می کنید.
  2. در قسمت مربوطه عکس خود را با ابعاد ۳۰۰*۲۰۰ یا ۴۰۰*۳۰۰ پیکسل در قالب  jpg با زمینه سفید بارگزاری می کنید.
  3. مبلغی را که در دفترچه ثبت نام اعلام خواهد شد صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام پرداخت خواهید کرد.
  4. پس از طی مراحل ثبت نام و واریز وجه، کد پیگیری دریافت خواهید کرد که آن را باید نزد خود برای استفاده های بعدی نگهداری کنید.
  5. کارت ورود به جلسۀ درآزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل: نام، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی، عکس داوطلب ، مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شده به ترتیب اولويت و نشانی دقیق حوزه امتحانی، یک الی دو هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون، از طریق سامانۀ ثبت نام  در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

دانش آموزان پایه نهم در صورتی که شرایط ثبت نام و شرکت در این آزمون را نداشته و یا در این آزمون با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرفته نشدند، به هیچ وجه نگران نباشند چراکه شما فرصت دیگری برای مقطع متوسطه دوم در آزمون نمونه دولتی خواهید داشت که در مقاله آزمون نمونه دولتی نهم به دهم اطلاعات کاملی قرار گرفته است که می تواند برای برنامه ریزی های آتی شما راهنمای بسیار خوبی باشد.

جهت برنامه ریزی و مشاوره با دپارتمان مشاورین متخصص آکادمی تیزلاین با ما تماس بگیرید و یا در واتساپ به الو تیزلاین پیام دهید.

02144136975                                  09333840202

tizline

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۱ آغاز و به مدت ۱۵ روز تا روز  چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ ادامه دارد.

آزمون تکمیل ظرفیت پایه دهم راس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۲۱ بر گزار می شود. در صورت بروز مشکلات ناشی از همه گیری بیماری کرونا این تاریخ به صلاحدید ستاد ملی مبارزه با کرونا قابل تغییر خواهد بود. در نتیجه به اطلاعیه های صادر شده از سوی سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان در خصوص تاریخ دقیق برگزاری آزمون توجه نمایید.

به صورت الکترونیکی و در سایت استعداد های درخشان است که در این مقاله می توانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید

شرکت در این آزمون دارای سه شرط اصلی است که در این مقاله برای شما توضیح داده شده است.

کارت ورود به جلسه پنج روز قبل از تاریخ برگزاری ازمون، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

بله سوالات استعداد تحلیلی نیز مانند سایر سوالات و مباحث نیاز به تمرین و آموزش دارند. که آکادمی تیزلاین با برگزاری دوره های آنلاین هوش و خلاقیت ویژه پایه هفتم تا نهم به همراه جزوات و نمونه سوالات خیال دانش آموزان را بابت مباحث استعداد تحلیل راحت کرده است. از منابع جامع و کامل هوش می توان کتاب هوش نیترو و کتاب جامع هوش اسمارتیز( نشر به زودی) از استاد مسعود بیگدلی معرفی کرد.

برای این دسته از سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم باید در وهله اول کتاب های درسی خود را به دقت مورد مطالعه قرار دهید. در واقع کتاب های کمک آموزشی موجود، همان طور که از نامشان پیداست، در کنار کتب درسی می توانند به داوطلب کمک کنند و ممکن است به تنهایی منبع مناسب و کاملی برای ایجاد آمادگی جهت شرکت در آزمون نباشند؛ بنابراین بهتر است ابتدا کتب درسی به طور کامل مطالعه شده و سپس به سراغ کتاب های کمک آموزشی بروید.

برخی از منابع کمک آموزشی برای داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ در بخش معرفی کتاب سایت آکادمی تیزلاین قرار دارد.

سوالی دارید؟ از راه های زیر با ما در تماس باشید