آزمون تیزهوشان نهم به نهم ۱۴۰۳- ۱۴۰۲

یکی از آزمون های چالش برانگیز، رقابتی و هماهنگ کشوری که توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان هر سال برای دانش آموزان پایه نهم جهت ورود به دوره متوسطه دوم برگزار می‌شود، آزمون تیزهوشان نهم به دهم است.

دانش‌آموزان از سراسر ایران برای قبولی در یکی از بهترین مدارس تیزهوشان با امکانات بالای آموزشی در استان‌شان در این آزمون شرکت کرده و با یگدیگر رقابت می کنند.

در این مقاله قرار است شرایط و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ و همچنین منابع این آزمون را با جزییات بیشتر برای شما شرح دهیم.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

برای ثبت نام در این آزمون تنها شرایط زیر لازم است

۱. داشتن تابعیت ایرانی

اما دانش آموزانی که تابعیت ایرانی ندارند نگران نباشند چراکه با شرایط خاصی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

۲. اشتغال به تحصیل در پایه نهم

۳. کسب حداقل معدل 19 در نوبت دوم پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم

در نتیجه دانش آموزانی که می خواهند در آزمون تیزهوشان نهم به دهم شرکت کنند باید تمام تلاش خود را کرده تا معدل کل سالانه‌شان را بالا برده و برای این آزمون آماده شوند. چرا که معدل شرط اختصاصی برای ثبت نام در این آزمون است. و دانش آموزان پایه نهم که در مدارس تیزهوشان در حال تحصیل هستند نیازی به شرکت در این آزمون ندارند و باید حداقل معدل ۱۸ را برای نوبت دوم پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم داشته باشند. در صورتی که دانش‌آموزان پایه نهم مدارس سمپاد معدل نوبت اول پایه نهم‌شان کمتر از ۱۸ باشد برای ادامه تحصیل در مدارس سمپاد باید در آزمون سمپاد شرکت کنند.

به دانش آموزان پایه هشتم و نهم توصیه می شود برای گرفتن بهترین نتیجه در این رقابت تناتنگ و همچنین بالا بردن اعتماد به نفس خود برای حضور در مدارس تیزهوشان، سطح دانش خود را ارتقا داده و با این محیط آموزشی آشنا شوند.

آکادمی تیزلاین با داشتن تیمی از اساتید متخصص این حوزه که دارای سابقه تدریس در مدارس تیزهوشان تهران و مراکز آموزشی برتر سراسر کشور هستند، همچنین با فراهم اوردن امکانات آموزشی متنوع و بروز همراه شما در این مسیر خواهد بود.

tizline
آزمون های انلاین تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل دو دسته می‌شود: استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی

۵۰ در صد امتیاز مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و ۵۰ درصد دیگر مربوط به استعداد تحصیلی می‌باشد.

سوالات به صورت چهارگزینه ای و فقط با یک پاسخ درست است که به ازای هر پاسخ درست،۳ نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط ۱ نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود برای سوالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

و چنانچه شما در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشید،۱ نمره منفی می‌گیرید.

توصیه می کنیم به دلیل داشتن نمره منفی به ازای هر غلط اگر در جواب درست تست شک دارید هیچکدام از گزینه ها را علامت نزنید و سوال را بی پاسخ بگذارید.

سوالات استعداد تحلیلی به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون، طراحی می‌شود. طراحی این سوالات عمدتا مبتنی بر محتوای کتب درسی نخواهد بود.

برا ی آشنایی با نمونه سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

سوالات استعداد تحصیلی در سطح محتوای کتاب های درسی با تاکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات، طراحی می‌شود. تعداد و ضرایب دروس برای رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و سمپاد مهارتی را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

بودجه بندی آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۱

زمان و نحوه ثبت نام در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون های ورودی از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir  در اختیار داوطلبان قرار میگیرد. ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی تکمیل ظرفیت پایه دهم از  ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ تا  ۱۴۰۲/۰۱/۲۵ از طریق سامانه ثبت نام به نشانی my.medu.ir انجام می شود. زمان ثبت نام ۱۵ روز تعیین شده و قابل تمدید نخواهد بود.

برای مشاهده اطلاعیه دقیق زمان ثبت نام و برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم اینجا کلیک کنید.

مراحل ثبت نام داوطلبان درآزمون تیزهوشان نهم به دهم

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ از طریق سامانه ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. اما چکیده ای از راهنمایی های این دفترچه به شرح زیر می باشد:

 1. با ورود به سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم و وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود، تقاضانامه ثبت نامی که در سامانه برای شما نمایش داده می‌شود را تکمیل می کنید.
 2. در قسمت مربوطه عکس خود را با ابعاد ۳۰۰*۲۰۰ یا ۴۰۰*۳۰۰ پیکسل در قالب  jpg با زمینه سفید بارگزاری می کنید.
 3. مبلغی را که در دفترچه ثبت نام اعلام خواهد شد صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام پرداخت خواهید کرد.
 4. پس از طی مراحل ثبت نام و واریز وجه، کد پیگیری دریافت خواهید کرد که آن را باید نزد خود برای استفاده های بعدی نگهداری کنید.
 5. کارت ورود به جلسۀ درآزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل: نام، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی، عکس داوطلب ، مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شده به ترتیب اولويت و نشانی دقیق حوزه امتحانی، یک الی دو هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون، از طریق سامانۀ ثبت نام  در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

دانش آموزان پایه نهم در صورتی که شرایط ثبت نام و شرکت در این آزمون را نداشته و یا در این آزمون با توجه به محدود بودن ظرفیت پذیرفته نشدند، به هیچ وجه نگران نباشند چراکه شما فرصت دیگری برای مقطع متوسطه دوم در آزمون نمونه دولتی خواهید داشت که در مقاله آزمون نمونه دولتی نهم به دهم اطلاعات کاملی قرار گرفته است که می تواند برای برنامه ریزی های آتی شما راهنمای بسیار خوبی باشد.

نکات مهم برای روز آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۳- ۱۴۰۲

 1. حضور دانش آموزان با رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر است.
 2. کارت بدون عکس فاقد اعتبار بوده و از ورود این دانش آموزان به جلسه آزمون جلوگیری می شود.
 3. همراه داشتن هرگونه کتاب، جزوه، یادداشت و لوازم الکترونیکی نظیر تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند و لپ تاپ ممنوع است. همراه داشتن این قبیل وسایل، حتی اگر از آنها استفاده نشود یا خاموش باشد نیز تقلب محسوب می شود.
 4. همراه داشتن ماشین حساب و هر گونه وسیله اندازه گیری اعم از خط کش، نقاله، پرگار، گونیا و … ممنوع است
 5. جهت شرکت در این آزمون، همراه داشتن این کارت و شناسنامه الزامی است.
 6. محل برگزاری آزمون را قبلا شناسایی کنید و حداقل نیم ساعت قبل از شروع آزمون در محل حوزه حاضر باشید. نیم ساعت قبل از آزمون، در حوزه بسته خواهد شد.
 7. حداقل دو عدد مداد مشکی نرم، مدادتراش و پاک کن به همراه داشته باشید. استفاده از مداد اتود ممنوع است.)
 8.  هرگونه مغایرت یا اشتباه در کارت ورود به جلسه را به مسئولان اداره سنجش اداره کل آموزش و پرورش استان با اداره منطقه اطلاع دهید
 9. توجه: رعایت تمامی نکات فوق طبق مقررات الزامی می باشد.

جهت برنامه ریزی و مشاوره با دپارتمان مشاورین متخصص آکادمی تیزلاین با ما تماس بگیرید و یا در واتساپ به الو تیزلاین پیام دهید.

02191302202                                 09333840202

tizline
تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
 • کلیه کلاس‌های پایه پنجم و ششم ترم یک تیزلاین
 • کلیه کلاس‌های تیزهوشان پایه ششم ابتدایی ترم یک تیزلاین
 • برنامه کلیه کلاس‌های پایه هفتم ترم یک
 • کلیه کلاس‌های تیزهوشان پایه هشتم ترم یک تیزلاین
 • برنامه کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان نهم به دهم تیزلاین ترم یک
 • کلیه‌ کلاس‌های آنلاین پایه دهم ترم یک
 • کلیه کلاس‌های آنلاین پایه یازدهم ترم یک
کلاس های آنلاین تیزلاین

زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۳-۱۴۰۲ از  ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ آغاز و تا  ۱۴۰۲/۰۱/۲۵ ادامه دارد.

آزمون تکمیل ظرفیت پایه دهم راس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۰۲ بر گزار می شود.

به صورت الکترونیکی و در سایت استعداد های درخشان است که در این مقاله می توانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید

شرکت در این آزمون دارای سه شرط اصلی است که در این مقاله برای شما توضیح داده شده است.

کارت ورود به جلسه هفت روز قبل از تاریخ برگزاری ازمون، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی my.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

بله سوالات استعداد تحلیلی نیز مانند سایر سوالات و مباحث نیاز به تمرین و آموزش دارند. که آکادمی تیزلاین با برگزاری دوره های آنلاین هوش و خلاقیت ویژه پایه هفتم تا نهم به همراه جزوات و نمونه سوالات خیال دانش آموزان را بابت مباحث استعداد تحلیل راحت کرده است. از منابع جامع و کامل هوش می توان کتاب هوش نیترو و کتاب جامع هوش اسمارتیز  از استاد مسعود بیگدلی معرفی کرد.

برای این دسته از سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم باید در وهله اول کتاب های درسی خود را به دقت مورد مطالعه قرار دهید. در واقع کتاب های کمک آموزشی موجود، همان طور که از نامشان پیداست، در کنار کتب درسی می توانند به داوطلب کمک کنند و ممکن است به تنهایی منبع مناسب و کاملی برای ایجاد آمادگی جهت شرکت در آزمون نباشند؛ بنابراین بهتر است ابتدا کتب درسی به طور کامل مطالعه شده و سپس به سراغ کتاب های کمک آموزشی بروید.

برخی از منابع کمک آموزشی برای داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰3- ۱۴۰2 در بخش معرفی کتاب سایت آکادمی تیزلاین قرار دارد.