مدارس تیزهوشان به عنوان مدارس ویژه استعدادهای درخشان، جایگاه ویژه‌ای در سیستم آموزش و پرورش دارند. این مدارس با ارائه برنامه‌های آموزشی متمایز و تمرکز بر توانایی‌های فردی دانش‌آموزان، به دنبال تقویت استعدادهای ذاتی آن‌ها هستند. یکی از موارد حیاتی در فرآیند ورود به این مدارس، آزمون ورودی این مدارس است. اکنون در بازه ثبت‌نام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی قرار دارید و یکی از موارد حائز اهمیت در فرایند ثبت نام بحث انتخاب اولویت‌ها و مدارس است. انتخاب اولویت در آزمون تیزهوشان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد در ویدیو زیر مفصلا در مورد آن توضیح داده ایم. اما ظرفیت و نمره کف قبولی یکی دیگر از مواری است که درهنگام ثبت‌نام و آمادگی آزمون تیزهوشان مورد اهمیت است و ما در این مقاله به تحلیل و بررسی آن می‌پردازیم.

چرا نمره کف قبولی و ظرفیت در قبولی مدارس تیزهوشان اهمیت دارد؟


ظرفیت و نمره کف قبولی مدارس تیزهوشان به عنوان معیارهای حیاتی در فرآیند ورود دانش‌آموزان به این مدارس مطرح می‌شوند. این مدارس از ظرفیت محدودی برای پذیرش دانش‌آموزان برخوردارند، که بسته به شرایط هر مدرسه ممکن است متفاوت باشد.

نمره کف قبولی یکی از مفاهیم اساسی در فرآیند پذیرش دانش‌آموزان در مدارس تیزهوشان است. این نمره، درصدی است که آخرین فرد پذیرفته شده در هر مدرسه تیزهوشان در آزمون ورودی سالانه کسب می‌نماید. این نمره به صورت درصدی اعلام می‌شود و سپس با ضربدر ۱۰۰۰ ضرب‌شده و به شکل عددی اعلام می‌گردد. به عنوان مثال، اگر درصد قبولی یک مدرسه ۸۹.۱٪ باشد، نمره کف قبولی آن مدرسه برابر با ۸۹۱۰۰ خواهد بود.

اهمیت این نمره از آنجاست که نشان‌دهنده حداقل عملکردی است که یک دانش‌آموز باید در آزمون ورودی داشته باشد تا بتواند در مدرسه مورد نظر پذیرفته شود. در واقع، نمره کف قبولی نشان دهنده ردهٔ مینیممی از عملکرد دانش‌آموزان است که مدرسه برای پذیرش آنها در نظر می‌گیرد.

عوامل تعیین کننده ظرفیت و نمره کف قبولی


  1. تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون: ظرفیت و نمره کف قبولی مدارس تیزهوشان به طور مستقیم به تقاضا و عرضه مرتبط است. در مواقعی که تعداد داوطلبان بیشتر از ظرفیت مدرسه است و رقابت بالاست، نمره کف قبولی ممکن است افزایش یابد.
  2.  محتوای آزمون: نوع و سطح سوالات در آزمون تیزهوشان و همچنین میزان آمادگی دانش‌آموزان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر سطح سوالات دشوار باشد ، برای همه دانش‌اموزان دشوار است و در نتیجه امکان اینکه نمره کف قبولی در این صورت پایین بیاید وجود دارد. و همین موضوع یکی از دلایلی است که باعث می‌شود نمره کف قبولی یک مدرسه در سال‌ها مختلف، اختلاف چشمگیری داشته باشد.

برترین نمرات کف قبولی در مدارس تیزهوشان ایران


گمان بسیاری از افراد این است که مدارس تیزهوشان با بیشترین نمرات کف قبولی در پایتخت و مرکز تهران واقع شده‌اند. اما این یک ادعای کاملاً غلط است!

جالب است بدانید که در سال ۱۴۰۲، هیچ یک از مدارس سمپاد تهران حتی در لیست ۱۰ مدرسه برتر کشور از نظر نمره کف قبولی قرار نگرفتند.

بالاترین نمره کف قبولی کشور مربوط به مدارس سمپاد در سال دهم برای مدارس زیر می‌باشد:

– مدرسه فرزانگان امین اصفهان در رشته تجربی، با نمره کف قبولی ۴۱۹۴۰ در آزمون سال نهم.

– همچنین، بالاترین نمره و تراز کف قبولی کشور در ورودی سال هفتم به مدرسه فرزانگان ناحیه چهار تبریز تعلق داشته است، با نمره کف قبولی ۶۱۱۶۰ در آزمون سال ششم.

با تقسیم نمره بر ۱۰۰۰، می‌توانید درصد معادل را بدست آورید.

به این ترتیب، ادعای مرتبط با برتری مدارس تیزهوشان در شهرهای دیگر از نظر نمرات کف قبولی کشور بر تصورات معمولی مخاطبان تاثیر می‌گذارد و ارزش آنها را بیشتر می‌کند.

 میانگین نمره قبولی مدارس سمپاد در سراسر کشور


فرض کنید تصمیم داشته باشید در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت کنید و به دنبال قبولی در برترین مدارس تیزهوشان کشور در شهرهای بزرگ باشید. در آزمون ورودی سمپاد هفتم ۱۴۰۲، هر فرد می‌توانست با درصدی بین ۵۰٪ تا ۶۰٪ نمره کسب کند و با احتمال بالای ۹۰٪، در بهترین مدارس کلان شهرها قبول شود.

در مورد مدارس سمپاد متوسطه دوم کشور، میانگین نمره قبولی در آزمون تکمیل ظرفیت نهم ۱۴۰۲ برای داوطلبان در رشته‌های نظری بین ۳۰٪ تا ۴۰٪ بود. با احتمال بالای ۹۰٪، داوطلبان می‌توانستند در بهترین مدارس کلان شهرها قبول شوند.

اگر به دنبال قبولی در مدارس تیزهوشان با معیارهای کمی کمتر هستید، ممکن است با نمراتی کمتر از این میانگین‌ها به دنبال قبولی در مدارس متوسطه اول باشید. لازم به ذکر است که در شهرهای بزرگ، معمولاً بیش از یک مدرسه تیزهوشان وجود دارد و همه آن‌ها به یک اندازه برتر نیستند. برخی از این مدارس عملکرد بهتری دارند که باعث افزایش تقاضا و افزایش تراز قبولی آن‌ها می‌شود.

نمرات کف قبولی تیزهوشان ششم به هفتم استان تهران ۱۴۰۲ با ظرفیت مدارس در سال ۱۴۰۳


نمره کف قبولی تیزهوشان ششم استان تهران پسرانه ۱۴۰۲
نمره کف قبولی تیزهوشان ششم تهران ۱۴۰۲

نمره کف قبولی تیزهوشان نهم به دهم استان تهران ۱۴۰۲ و ظرفیت مدارس در سال ۱۴۰۳


نمره کف قبولی تیزهوشان نهم تهران پسرانه ۱۴۰۲
نمره کف قبولی تیزهوشان نهم استان تهران دخترانه ۱۴۰۲
تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
  • کلیه کلاس‌های پایه چهارم و پنجم ترم دو تیزلاین
  • کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان پایه ششم ترم دو
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هفتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هشتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه نهم ترم دو تیزلاین
  • دوره آفلاین نکته و تست دینی و قرآن نهم استاد احمد منصوری
  • دوره نکته و تست علوم اجتماعی نهم استاد انبارلو
  • مینی دوره فارسی ششم در هوش کلامی تیزهوشان استاد طالب تبار
کلاس های آنلاین تیزلاین

تخمین درصد قبولی تیزهوشان متوسطه اول در شهرهای بزرگ و کوچک


برای اطمینان از قبولی در آزمون تیزهوشان متوسطه اول در شهرهای بزرگ، باید در آزمون ورودی مدارس سمپاد، درصدی بین ۳۵٪ تا ۴۵٪ را کسب کنید، طبق الگوی آزمون در سال ۱۴۰۲. همچنین، در برخی از شهرهای بزرگ، مدارس سمپاد متوسطه اول وجود دارند که برای قبولی، نیازمند نمرات کمتری از مدارس برتر آن شهر هستند.

در شهرهای کوچک یا با کمترین تقاضا، مدارس تیزهوشان نیز موجود هستند که برای قبولی در آن‌ها نیازمند نمره‌های بالایی نیستند! برای اطمینان از قبولی در آزمون تیزهوشان متوسطه اول در شهرهای کمترین تقاضا، باید در آزمون ورودی مدارس سمپاد، درصدی بین ۲۵٪ تا ۳۵٪ را کسب کنید، مطابق با الگوی آزمون در سال ۱۴۰۲.

تخمین درصد قبولی تیزهوشان متوسطه دوم در شهرهای بزرگ و کوچک


در شهرهای بزرگ، برای قبولی در آزمون تیزهوشان متوسطه دوم، حداقل درصد‌های مورد نیاز برای هر رشته به شرح زیر است:

– رشته تجربی: ۲۵٪ تا ۳۰٪

– رشته ریاضی: ۲۰٪ تا ۳۰٪

– رشته انسانی: ۱۵٪ تا ۲۵٪

در مورد شهرهای کوچک، به دلیل کمبود جمعیت و کاهش تقاضا، افت تراز قبولی رخ می‌دهد. در نتیجه، حداقل درصد قبولی در این شهرها به شرح زیر می‌باشد:

– رشته تجربی: ۱۵٪ تا ۲۵٪

– رشته ریاضی: ۱۰٪ تا ۲۰٪

– رشته انسانی: ۵٪ تا ۱۵٪

در برخی مناطق، تراز قبولی به قدری پایین است که حتی با درصدی نزدیک به ۱۰٪ هم ممکن است داوطلبان قبول شوند. این موضوع نشان‌دهنده خطری است که ممکن است بر کیفیت برخی از مدارس تیزهوشان در آینده تأثیر بگذارد.

در ادامه نمرات کف قبولی تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم استان ها در سال گذشته که در دسترس هستند به تفکیک قرار خواهد گرفت.

نمره کف قبولی تیزهوشان ششم به هفتم سایر استان‌ها (دخترانه) ۱۴۰۲


نمره کف قبولی تیزهوشان ششم به هفتم سایر استان‌ها (پسرانه) ۱۴۰۲


نمره کف قبولی تیزهوشان نهم به دهم سایر استان‌ها (دخترانه) ۱۴۰۲


نمره کف قبولی تیزهوشان نهم به دهم سایر استان‌ها (پسرانه) ۱۴۰۲