در این مقاله چند روش  برای بهبود تمرکز و شروع کار با اولویت های مهم آورده شده است.

در مقاله گذشته در مورد علت عدم تمرکز، نحوه اولویت گذاری و همچنین حفظ تمرکز صحبت کردیم که اگر تا الان این مقاله را نخوانده‌اید کافی ست وارد لینک زیر شوید.

چرا نمی توانم تمرکز کنم؟

مدیریت تمرکز و توجه می تواند دشوار باشد. مطمئناً، بیشتر افراد می خواهند یاد بگیرند که چگونه مرکز توجه خود را بهبود بخشند و تمرکز خود را افزایش دهند. اما در واقع عملی کردن آن چطور ممکن است؟ ما در دنیایی پر سر و صدا زندگی می کنیم و حواس پرتی مداوم می تواند تمرکز را دشوار کند.

خوشبختانه، مقالات تیزلاین شامل بهترین ایده ها و تحقیقات برتر در مورد چگونگی دریافت و تمرکز شما است. ما علمی را که پشت این موضوع است برای شما می‌شکافیم، ذهن شما را شفاف و توجه شما را به آنچه که مهم است جلب می‌کنیم. خواه به دنبال تمرکز بر اهداف خود در زندگی یا کسب و کار باشید، این مقاله و همچنین مقاله قبل شامل همه مواردی است که در مورد تمرکز باید بدانید.

یک اولویت تکیه گاه انتخاب کنید.

یکی از پیشرفت های عمده ای که اخیراً انجام داده ام، اختصاص دادن یک (و فقط یک) اولویت به هر روز کاری است. اگرچه من قصد دارم کارهای دیگر را در طول روز به پایان برسانم، اما اولویت من، یک کار غیر قابل جابه جایی به زمان دیگر است که باید انجام شود. من این را “اولویت تکیه گاه” خود می نامم زیرا این تکیه گاه اصلی است که بقیه روز من را سر جای خود نگه می دارد. قدرت انتخاب یک اولویت این است که به طور طبیعی رفتار شما را هدایت می کند و مجبور می شوید زندگی خود را حول آن مسئولیت سازمان دهید. که در مقاله گذشته در مورد نحوه انتخاب اولویت ها به روش وارن بافت پرداخته ایم.

انرژی خود را مدیریت کنید، نه وقت خود را.

اگر کاری به توجه کامل شما نیاز دارد، پس آن را برای زمانی از روز که انرژی لازم برای تمرکز را دارید، تنظیم کنید. به عنوان مثال، من متوجه شده ام که انرژی خلاق من در صبح بیشتر است. آن وقت است که من سرحال هستم. آن زمان است که من بهترین نوشته را می‌نویسم. این زمانی است که من بهترین تصمیمات استراتژیک را در مورد تجارتم می گیرم. بنابراین چه کار کنم؟ من کارهای خلاقانه را برای صبح برنامه ریزی می کنم. بعد از ظهر هم به سایر کارهایم اختصاص دارد. این شامل انجام مصاحبه، پاسخ به ایمیل ها، تماس های تلفنی و چت کردن، تجزیه و تحلیل داده ها و … است. تقریباً هر استراتژی بهره وری، در مدیریت بهتر زمان شما وسواس می ورزد. اما اگر انرژی لازم برای انجام وظیفه ای که برای آن برنامه ریزی کرده‌اید را نداشته باشید، فایده‌ای ندارد.

هرگز قبل از ظهر پیام هایتان را چک نکنید.

 تمرکز در مورد از بین بردن حواس پرتی است. پیام‌ها می توانند یکی از بزرگترین عوامل حواس پرتی باشند. اگر در ابتدای روز پیام هایم را چک نکنم، می توانم صبح را به جای اینکه نسبت به لیست کارهای دیگران واکنش نشان دهم، دنبال لیست کارهای خودم باشم. این یک پیروزی بزرگ است زیرا من نیروی ذهنی خودم  را صرف فکر کردن در مورد همه پیامهای موجود در صندوق ورودی خود نمی کنم. من می دانم که انتظار تا بعد از ظهر برای بسیاری از افراد عملی نیست، اما من می خواهم یک چالش ارائه دهم. می توانید تا ساعت 10 صبح صبر کنید؟ ساعت 9 صبح چطور؟ 8:30 صبح؟ زمان دقیق قطعا مهم نیست. موضوع این است که در صبح وقتی که می توانید روی آنچه برای شما مهم است تمرکز کنید، زمان خود را به آن اختصاص دهید بدون اینکه بگذارید بقیه دنیا وضعیت ذهنی شما را آشفته کنند.

تلفن خود را در اتاق دیگری بگذارید.

 من معمولاً در چند ساعت اول روز تلفن خود را نمی بینم. انجام کار متمرکز بسیار آسان تر است، درصورتی که هیچ پیام متنی، تماس تلفنی یا نوتیفیکیشن های دیگری در تمرکز شما خلالی ایجاد نکند.

در حالت تمام صفحه کار کنید.

هر زمان که از برنامه ای در رایانه خود استفاده می کنم، از حالت تمام صفحه استفاده می کنم. اگر من در حال خواندن مقاله ای در وب هستم، مرورگر من کل صفحه را اشغال می کند. اگر در Evernote می نویسم، در حالت تمام صفحه کار می کنم. اگر در حال ویرایش یک عکس در فتوشاپ هستم، این تنها چیزی است که می توانم ببینم به خصوص برای دانش آموزان که در این دوران به صورت مجازی درس می‌خوانند. اگر سر کلاس های آنلاین آکادمی تیزلاین هستید، صفحه ادوبی کانکت را تمام صفحه کنید و دیگر برنامه ها را ببندید تا تمام توجه شما بر روی آنچه که مطالعه میکنید، متمرکز باشد.  من دسک تاپ خود را تنظیم کرده ام تا نوار منو به طور خودکار ناپدید شود. وقتی کار می کنم، نمی توانم زمان، آیکون های برنامه های دیگر یا حواس پرتی های دیگر را روی صفحه ببینم. خنده دار است که چقدر تفاوت در توجه و تمرکز من ایجاد می کند. اگر می توانید یک نماد را روی صفحه خود ببینید، به شما یادآوری می شود که گاهی اوقات روی آن کلیک کنید. با این حال، اگر نشانه بصری را حذف کنید، پس از چند دقیقه تمایل به حواس پرتی کاهش می یابد.

تمام کارهایی را که می توانند باعث حواس پرتی در تمرکز صبح شما شوند، حذف کنید.

من عاشق این هستم که مهمترین کار را ابتدای هر روز انجام دهم، زیرا کارهای فوری در طول روز هنوز به وجود نیامده اند.

صرف نظر از اینکه شما از چه استراتژی استفاده می کنید، فقط بخاطر داشته باشید که هر زمان متوجه شدید جهان اطراف حواس شما را پرت می کند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به یک چیز متعهد باشید. در آغاز، شما حتی نیازی به موفقیت ندارید. شما فقط باید شروع کنید.

امیدوارم این راهنمای کوتاه در مورد تمرکز مفید واقع شده باشد. اگر به دنبال ایده های بیشتر در مورد چگونگی بهبود تمرکز و توجه خود هستید، می توانید در بخش دیدگاه بنویسید تا تیم تولید محتوای تیزلاین برای شما در اسرع وقت مفیدترین مقالات را آماده کنند.