چرا نمی توانم تمرکز کنم؟

اکثر مردم در تمرکز مشکل ندارند. آنها در تصمیم گیری مشکل دارند.

منظور من این است که اکثر انسانهای سالم می‌دانند که اگر عوامل حواس پرتی را از بین ببرند قادر به تمرکز هستند. آیا تا به حال وظیفه ای داشته اید که کاملاً مجبور به انجام آن باشید؟ چه شد؟ شما این کار را انجام دادید زیرا ضرب الاجل بودن آن، شما را مجبپر به تصمیم گیری کرد. شاید شما از قبل معطل بودید، اما وقتی همه چیز اضطراری شد و مجبور به تصمیم گیری شدید، اقدام کردید.

به جای انتخاب  دشوار یک چیز برای تمرکز، ما اغلب خود را متقاعد می کنیم که انجام چند وظیفه ای گزینه بهتری است. اما این بی تأثیر است. چرا؟

استدلال غلطه مالتی‌تسکینگ

از نظر فنی، ما قادر به انجام همزمان دو کار هستیم. به عنوان مثال، می توانید هنگام پختن شام تلویزیون تماشا کنید یا هنگام مکالمه تلفنی به یک ایمیل پاسخ دهید.

آنچه غیرممکن است، تمرکز همزمان روی دو کار است. شما یا به تلویزیون گوش می دهید و غل غل آب جوش ماکارونی صدای پس زمینه است یا به آشپزی علاقه زیادی دارید و تمام توجه تان به صدا غل غل آب است و صدای تلویزیون پس زمینه است. درهر لحظه، شما در حال تمرکز روی یکی یا دیگری هستید.

عملکرد چند وظیفه ای، مغز شما را مجبور می کند تا تمرکز شما را خیلی سریع از یک کار به کار دیگر تغییر دهد. این کار خیلی سختی نبود اگر مغز انسان می توانست به طور یکپارچه از یک کار به کار دیگر منتقل شود، اما متاسفانه نمی تواند.

حتما تا حالا برایتان پیش آمده که حین پیام دادن، کسی با شما شروع به صحبت کند یا سوالی بپرسد؛ وقتی مکالمه تان با آن شخص تمام می شود و شما می‌خواهید ادامه پیامتان را بنویسید چند دقیقه طول می‌کشد تا به یاد بیارید چه می‌خواستید بنویسید و به حالت اول برگردید. دقیقا وقتی چند کار را همزمان انجام می‌دهید همچین اتفاق مشابهی می‌افتد. چند وظیفه ای شما را مجبور می‌کند هر بار که کاری را قطع می‌کنید و به سراغ کار دیگری می‌روید، بهای ذهنی بپردازید. از نظر روانشناسی، این بهای ذهنی را بهای سوئیچینگ می‌نامند.

بهای سوئیچینگ، اختلالی در عملکرد است که وقتی تمرکز خود را از یک حوزه به حوزه دیگر تغییر می‌دهیم، تجربه می کنیم. یک مطالعه که در سال 2003 در مجله بین المللی مدیریت اطلاعات منتشر شد، نشان داد که فرد معمولی هر 5 دقیقه یک بار ایمیل را چک می‌کند و به طور متوسط ، 64 ثانیه طول می کشد تا وظیفه قبلی خود را پس از بررسی ایمیل از سر بگیرد.

به عبارت دیگر، فقط برای یک ایمیل، ما معمولاً از هر شش دقیقه یک دقیقه را هدر می دهیم.

چگونه می‌توان تمرکز کرد و میزان توجه خود را افزایش داد؟

بیایید در مورد چگونگی غلبه بر تمایل خود به چند وظیفه ای یا همان مالتی‌تسکینگ صحبت کنیم و هر بار روی یک چیز تمرکز کنیم. از بین گزینه های زیادی که پیش رو دارید، از کجا می دانید روی چه چیزی تمرکز کنید؟ چگونه می دانید انرژی و توجه خود را به کجا هدایت کنید؟ چگونه کاری را که باید متعهد به انجام آن باشید، تعیین می کنید؟

استراتژی “2 لیست” وارن بافت برای توجه متمرکز

یکی از روشهای مورد علاقه من برای متمرکز کردن توجه بر روی آنچه که مهم است و حذف توجه ب آنچه که مهم نیست، از روش های سرمایه گذار مشهور وارن بافت است.

بافت برای کمک به کارمندان خود در تعیین اولویت ها و اقدامات خود از یک استراتژی سودمند 3 مرحله ای استفاده می‌کند. ممکن است این روش برای شما در تصمیم گیری مفید باشد و موجب شود خود را متعهد به انجام یک کار فوری کنید.

این استراتژی به این صورت است…

یک روز، بافت از خلبان شخصی خود خواست تا تمرین 3 مرحله ای را پشت سر بگذارد.

مرحله 1: بافت استراتژی خود را با درخواست از خلبان، به نام مایك فلینت، برای نوشتن 25 هدف برتر شغلی خود، شروع  كرد. بنابراین، فلینت مدتی طول کشید و آنها را نوشت. (توجه: همچنین می توانید این تمرین را با اهدافی برای یک جدول زمانی کوتاهتر به پایان برسانید. به عنوان مثال، 25 مورد برتر را که می خواهید در این هفته انجام دهید، یادداشت کنید.)

مرحله 2: سپس، بافت از فلینت خواست لیست خود را مرور کند و دور 5 هدف برتر خود دایره بکشد. باز هم، فلینت مدتی طول کشید، لیست را مرور کرد و سرانجام در مورد 5 مهمترین هدف خود تصمیم گرفت.

مرحله 3: در این مرحله، فلینت دو لیست داشت. 5 موردی که وی دور آن دایره کشیده بود، لیست A و 20 موردی که دور آن دایره نکشیده بود لیست  B.

فلینت مصمم بود که بلافاصله روی 5 هدف برتر خود کار خواهد کرد. و این زمانی است که بافت از او در مورد لیست دوم سوال کرد، “و اما در مورد اهدافی که دورشان خط نکشیده ای چه؟”

فلینت پاسخ داد ، “خوب، 5 مورد مهم تمرکز اصلی من هستند، اما 20 مورد دیگر اهداف بعدی من خواهند بود. آنها هنوز هم مهم هستند بنابراین من به طور مقطعی هر طور که صلاح می دانم روی آنها کار خواهم کرد. آنها خیلی فوری نیستند، اما من هنوز هم قصد دارم تلاش ویژه ای برای آنها بکنم. “

که بافت پاسخ داد ، “نه. شما اشتباه متوجه شدید، مایک. هر آنچه را که خط نکشیدید، فقط به لیست اجتناب از همه توجه ها تبدیل شد. مهم نیست که چه چیزی هستند، این موارد توجه شما را جلب نمی کنند تا زمانی که موفق به رسیدن این 5 هدف برتر شوید. “

من روش بافت را دوست دارم زیرا این روش شما را مجبور به تصمیم گیری سخت و حذف مواردی می کند که ممکن است استفاده خوبی از زمان باشد اما استفاده های عالی از زمان نیست. بنابراین غالباً وظایفی که تمرکز ما را از بین می برند، وظایفی هستند که می توانیم به راحتی و در هر زمانی برایشان وقت صرف کنیم.

این فقط یک راه برای محدود کردن تمرکز و از بین بردن عوامل حواس پرتی است. روش های زیاد دیگری هم وجود دارند. نقل شده است: مهم نیست که شما از چه روشی استفاده می کنید و مهم نیست که چقدر به آن متعهد باشید، در برخی لحظات تمرکز و توجه  شما کمرنگ می شود. چگونه می توانید میزان توجه خود را افزایش داده و تمرکز خود را حفظ کنید؟

دو مرحله ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید.

نتایج خود را بسنجید

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که پیشرفت خود را بسنجید.

تمرکز، اغلب به دلیل کمبود بازخورد کمرنگ می شود. مغز شما تمایل طبیعی دارد که بداند شما به سمت اهداف خود پیشرفت می کنید یا نه و دانستن این مسئله بدون گرفتن بازخورد غیرممکن است. از منظر عملی، این بدان معنی است که ما باید نتایج خود را بسنجیم.

همه ما چیزهایی در زندگی داریم که می گوییم برای ما مهم هستند اما انها را نمی سنجیم. این شرم آور است! زیرا سنجیدن و اندازه گیری تمرکز و توجه را حفظ می کند. چیزهایی که اندازه می گیریم مواردی هستند که بهبود می یابند. فقط از طریق اعداد و پیگیری واضح است که اگر بهتر یا بدتر شوید برای آن ایده دارید.

وقتی شمردم که چند بار شنای سوئدی انجام دادم ، قویتر شدم.

وقتی عادت به خواندن 20 صفحه در روز را پیگیری کردم، کتابهای بیشتری می خوانم.

وقتی ارزشهایم را ثبت کردم، زندگی ام با صداقت بیشتری آغاز شد.

وظایفی که اندازه گیری کردم وظایفی بود که روی آنها متمرکز ماندم.

متأسفانه ، ما اغلب از اندازه گیری اجتناب می کنیم زیرا از آنچه اعداد در مورد خودمان به ما می گویند ترس داریم. ترفند این است که بفهمید اندازه گیری قضاوتی در مورد اینکه کی هستید نیست، بلکه فقط بازخورد در مورد موقعیتی که دارید هست.

اندازه گیری کنید تا کشف کنید، پی ببرید، درک کنید. اندازه گیری کنید تا خود را بهتر بشناسید. اندازه گیری کنید تا ببینید آیا واقعاً وقت خود را صرف چیزهایی می کنید که برای شما مهم هستند یا نه. اندازه گیری کنید زیرا به شما کمک می کند تا روی چیزهای مهم تمرکز کنید و موارد غیرمهم را نادیده بگیرید.

روی فرآیند تمرکز کنید، نه واقعه

دومین کاری که می توانید برای حفظ تمرکز طولانی مدت انجام دهید، تمرکز روی فرایندها است نه واقعه. اغلب اوقات، ما موفقیت را به عنوان رویدادی می بینیم که قابل دستیابی و تکمیل شده است.

در اینجا چند نمونه معمول آورده شده است:

بسیاری از مردم سلامتی را به عنوان یک رویداد می دانند: “اگر فقط 20 پوند وزن کم کنم، بدنم خوب خواهد بود.”.

بسیاری از مردم هنر را به عنوان یک رویداد می دانند: “اگر من فقط می توانستم کارهای خود را در یک گالری بزرگ تر به نمایش بگذارم ، بعدش می توانستم اعتبار بیشتری  کسب کنم.”

اینها تنها چند مورد از موارد مختلفی است که ما موفقیت را به عنوان یک رویداد واحد دسته بندی می کنیم. اما اگر به افرادی که روی اهدافشان متمرکز هستند نگاه کنید، متوجه می شوید که این اتفاقات یا نتایج نیستند که آنها را متفاوت می کند. این تعهد به فرآیند است. آنها عاشق تمرین روزانه می شوند ، نه هدف فردی.

البته خنده دار این است که تمرکز روی فرآیند، همان چیزی است که به شما امکان می دهد از نتایج لذت ببرید.

اگر می خواهید نویسنده بزرگی شوید، داشتن کتاب پرفروش بسیار فوق العاده است. اما تنها راه رسیدن به آن نتیجه، عاشق روند کتاب نوشتن، باشید.
اگر می خواهید به طور قابل توجهی در هر کاری بهترین شوید، باید عاشق روند انجام آن باشید. شما باید عاشق ساختن هویت فردی باشید که کار را انجام می دهد، نه اینکه فقط در مورد نتیجه ای که می خواهید آرزو کنید.

تمرکز بر نتایج و اهداف تمایل طبیعی ماست، اما تمرکز روی فرآیندها در طولانی مدت به نتایج بیشتری منجر می شود.

حتی بعد از اینکه یاد گرفتید فرآیند را دوست داشته باشید و بدانید چگونه باید روی اهداف خود متمرکز بمانید، اجرای روزمره این اهداف هنوز هم دشوار است. در مقالات بعدی در مورد چند روش اضافی برای بهبود تمرکز صحبت می کنیم تا مطمئن شویم که به هر کار، تمام توجه خود را معطوف می کنید.

حتما برامون در بخش دیدگاه بنویسید که آیا دوست دارید چند روش دیگه برای محدود کردن تمرکز و از بین بردن عوامل حواس پرتی مثل روش وارن بافت بدونید یا نه؟