سه دلیل اصلی وجود دارد که دانش آموزان در هر سنی می توانند  امتحانات خود را خراب کنند: تکنیک ضعیف امتحان، مطالعه ضعیف و درک ضعیف از خود درس.

برای اجتناب از آخرین مورد، راه سختی در پیش دارید زیرا این ممکن است به دلیل تدریس نامناسب باشد، یا فقط به این دلیل است که شما واقعاً به این درس و موضوع علاقه ندارید. اما اگر شما وقت خودتان را به شرکت در امتحان اختصاص دهید، ممکن است بهترین نتیجه را نیز بدست آورید. کارهایی که می توانید برای بهبود دانش خود انجام دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که همه کتابهای درسی و کتاب‌های کار معرفی شده را خوانده اید و سپس این مطالب را با منابع اطلاعاتی (خوب، معتبر) در اینترنت و کتابخانه تکمیل کنید. یکی از این منابع مطالعاتی می‌تواند ویدیوهای آموزشی و آزمون های رایگانی باشد که آکادمی تیزلاین برای شما توسط برترین اساتید مهیا کرده است. شما می توانید با استفاده از این منابع، اطلاعات خودتان را تکمیل کنید و مطالبی که نمی دانید را پیدا کنید البته نه درست یه هفته قبل از امتحان….
 • گاهی اوقات با دوستان خود مطالعه کنید تا شما را به مطالعه، اشتراک ایده ها و یادگیری تکنیک های آنها برای درک و به خاطر سپردن چیزها ترغیب کند. از والدین یا دوستان بزرگتر کمک بخواهید.
 • اگر درسی برای شما سخت است و در آن ضعیف هستید، یک معلم خصوصی و یا یک کلاس آموزشی برای آن درس در نظر بگیرید. واقعاً یادگیری از شخص دیگری می تواند به شما کمک کند تا درک خود را تقویت کنید.

در آکادمی تیزلاین، ما با به کارگیری تکنیک های نوین آموزشی و همچنین اساتید مطرح کشور شما را مشتاق یادگیری می‌کنیم حتی اگر به آن درس علاقه‌ای نداشته باشید.

کلاس های آنلاین تیزلاین
سامانه تکالیف آنلاین تیزلاین
 • به دنبال گفتگوهای جالب اینترنتی، برنامه های تلویزیونی یا حتی بازدید از مکان های مربوط به حوزه درس خود باشید. اجازه ندهید حواس شما را از برنامه درسی اصلی منحرف کنند، اما از آنها برای ایجاد اشتیاق و علاقه استفاده کنید.
 • به خود نگویید “من نمی توانم این بخش را انجام دهم” و یک درس را کاملا کنار بگذارید چون یک قسمت از برنامه درسی وجود دارد که درک نمی‌کنید (یک نوع معادله ، یک کتاب یا مجموعه خاص). مقداری از انرژی خود را برروی تلاشتان برای بهبودی این ضعف خاص متمرکز کنید. از معلم خود بخواهید شما را راهنمایی کند.

مهارت‌های مطالعه

 • مطالعه با کیفیت خوب برای موفقیت در امتحان حیاتی است. بیشتر از آنچه فکر می کنید طول می کشد، بنابراین از قبل برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید. اگر نمی دانید چگونه برنامه‌ای هدفمند برای خودتان بنویسید، حتما با تیم مشاوره آکادمی تیزلاین مشورت کنید و در همایش های مشاوره که به صورت آنلاین برگزار می‌شود ، شرکت کنید.
 • برای خودتان مکانی آرام و بدون حواس پرتی برای مطالعه پیدا کنید. در مورد جدا شدن از شبکه های اجتماعی قوی باشید و تمرکز کنید. مطالعه در رختخواب بهترین راه برای مطالعه یا تضمین خواب خوب پس از آن نیست.
 • درس هایتان را به قسمت های کوچک تقسیم کنید، تا خیلی دلهره آور به نظر نرسند و به تدریج بتوانید بخش های لیستتان را یکی یکی انجام دهید و به خود جایزه دهید. مطالعات نشان می دهد که اگر تکه ای از اطلاعات را جذب کنید و مدتی وقفه ایجاد کنید، مغز شما آن را بسیار کارآمدتر پردازش می کند.
 • یادداشت های گذشته تان را بخوانید و سوالات زمان دار از خود بپرسید تا ببینید چقدر از مطالب را درک کرده‌اید. أنواع سوالاتی که از مطلب پرسیده میشود را آنالیز کنید و ببینید چه چیزهایی را باید بدانید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید.
 • سعی کنید به همان روش هایی که دوست دارید درس هایتان را به خاطر بسپارید – نقاشی و نقشه ذهنی بکشید ( که در این رابطه در مقالات بعدی مفصل توضیح خواهیم داد)، از ترفندهای تقویت حافظه استفاده کنید ، نکات کلیدی را روی کارت ها بنویسید، مطالب یا نکاتی را برای دوستان یا خانواده بخوانید و از یکدیگر سوال بپرسید، صدای خودتان را ضبط کنید و آن را گوش کنید، نکات یا موضوعات اصلی را در تلفن خود لیست کنید و آنها را در اتوبوس، ماشین و … بررسی کنید – هر آنچه که کمک می کند!
 • برای کشش بیشتر، وقت استراحت های منظم داشته باشید، تنفس عمیق یا مدیتیشن انجام دهید و در خانه بدوید یا با کسی صحبت کنید. این کار مغز شما را دوباره راه اندازی کرده و به چشمان شما استراحت می دهد.

تکنیک امتحان

شرم آور است وقتی همه این مطالب را یاد گرفتید، روز امتحان آن را خراب کنید. سوالات زمان بندی شده از مطالب گذشته را تا آنجا که می توانید تمرین کنید.

 • شما از قبل می دانید که در امتحان حدودا چند سوال خواهید داشت، بنابراین بفهمید که چقدر برای هر یک از این سوالات باید  وقت بگذارید و این کار را به زمان  امتحان و آزمون موكول نکنید .
 • در ابتدای کار، برای خواندن کل سوالات، وقت صرف کنید و فقط در اولین سوالی که می توانید انجام دهید، غرق نشوید. سپس می توانید بهترین سوالات را برای خود انتخاب کنید (ممکن است در انتهای امتحان یا آزمون باشد)، و بگذارید ضمیر ناخودآگاه خود بر روی سوالات بعدی کار کند.
 • یکی از بزرگترین دلایل شکست در امتحان، عدم پاسخ به سوال است. موضوع را رد نکنید و تصور کنید که می دانید سوال چه می گوید. با دقت بخوانید از پراکنده کردن همه چیزهایی که می دانید خودداری کنید – دانش خود را متناسب با این سوال متمرکز کنید.
 • آرام باشید. آسان نیست. آماده سازی همه چیز از شب قبل می تواند کمک کند (قلم، ماشین حساب، لباس فرم، یادداشت هایی که باید در مسیر بخوانید). صبحانه بخورید، تمرینات تنفسی عمیق یا تمدد اعصاب ساده می توانند به شما در کاهش ضربان قلب و تمرکز کمک کنند. نگران نباشید که بغل دستی شما چه می کند (آنها شروع به نوشتن کرده اند و هنوز شما برنامه ریزی می کنید؟ شما منطقی هستید.)
 • خواب برای مغز شما بهتر از بیدار ماندن در تمام مدت شب است. در آستانه امتحان، هله هوله و کافئین را به حداقل برسانید و به مغز و بدن خود غذای سالم و ورزش منظم بدهید تا سطح انرژی شما بالا بماند.

موفق و سلامت باشید