برنامه-ریزی-برای-امتحانات-ترم

مطالعه برای امتحانات در طول سال تحصیلی برای هر مقطعی می تواند استرس زا باشد، اما مطالعه برای پایان ترم می تواند متفاوت باشد. جمع آوری تمام منابع امتحانی مورد نیاز برای ایجاد یک برنامه و ارزیابی مدت زمانی که برای مطالعه دارید قبل از شروع امتحانات ‍پایان ترم می تواند به شما در ایجاد یک برنامه مطالعه کمک کند. در نظر گرفتن دقیق محدودیت‌ها در زمان و سپس پایبندی به برنامه مطالعه می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه مفیدی ایجاد کنید و هنگام مطالعه بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

برای برنامه‌ریزی برای امتحانات ترم به چه چیزهایی نیاز دارید؟


یک تقویم برای پیگیری برنامه خود انتخاب کنید.

 قبل از اینکه بتوانید واقعاً یک برنامه مطالعه برای هفته پایانی ایجاد کنید، باید تصمیم بگیرید که دقیقاً از چه چیزی برای برنامه ریزی استفاده می کنید. ممکن است تقویم های کاغذی یا دفتر برنامه ریزی را ترجیح دهید، یا ممکن است بخواهید از یک برنامه دیجیتالی، مانند تقویم روی تلفن خود یا یک برنامه مطالعه واقعی استفاده کنید.

تا زمانی که چیزی داشته باشید که استفاده از آن راحت باشد، فرقی نمی‌کند کدام نوع را ترجیح می‌دهید.

برنامه امتحانی خود را پرینت بگیرید.

 حتی قبل از شروع برنامه‌ریزی برای امتحانات ترم، مطمئن شوید که تمام تاریخ های امتحانات را پیش روی خود دارید. این کار نوشتن برنامه خود را بسیار آسان‌تر می‌کند، زیرا مجبور نخواهید بود منتظر بمانید تا تاریخ‌ و اطلاعات امتحاناتتان را جستجو کنید، یا حتی بدتر از آن، مجبور نخواهید بود به خاطر اینکه زمان امتحان را فراموش کرده‌اید یا اشتباه گرفتید، از نو شروع کنید.

اکثر مدارس تمام امتحانات پایان ترم را در یک هفته پایانی برنامه ریزی می کنند. در این مورد، زمان امتحانت ترم شما ممکن است در همان روز یا در زمان کلاس شما نباشد. حتما توجه داشته باشید که تاریخ و روز امتحان چک شود.

برخی از معلمان ممکن است امتحان شما را در زمان کلاس معمولی برنامه ریزی کنند، حتی اگر مدرسه شما هفته پایانی اختصاصی داشته باشد. مطمئن شوید که این اطلاعات را نیز بدانید.

برنامه فرجه امتحانات مدرسه خود را چاپ کنید.

 اگر بین شروع برنامه ریزی مطالعه خود و هفته پایانی وقفه دارید، می توانید از آنها برای اختصاص زمان بیشتری به مطالعه استفاده کنید زیرا نیازی به حضور در کلاس ندارید.

بسته به مدت زمان کلاس‌های معمول شما در روز، جلسات مطالعه اضافی و جبرانی برای امتحانات علاوه بر زمان کلاس‌ها در نظر بگیرید. این به شما زمان بیشتری برای مطالعه بدون ایجاد اختلال در برنامه عادی شما می دهد.

محاسبه کنید چقدر زمان دارید.

 اینکه چقدر زمان برای مطالعه برای امتحان دارید بستگی به این دارد که چه زمانی در ترم شروع به تنظیم برنامه خود می کنید. هنگامی که برای تنظیم برنامه مطالعه خود آماده شدید، محاسبه کنید که از الان تا زمان امتحانات چند روز فرصت دارید. بدیهی است که این عدد برای هر امتحان متفاوت خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که ممکن است نتوانید هر روز مطالعه کنید. اگر در یک روز خاص برنامه ریزی زیادی دارید، آن روز را از برنامه مطالعه خود رها کنید. این به شما ایده واقعی تری از آنچه باید با آن کار کنید، می دهد.

محاسبه کنید چقدر زمان دارید

امتحانات خود را اولویت‌بندی کنید

 وقتی فهمیدید برای هر امتحان چقدر زمان برای مطالعه دارید، آنها را اولویت بندی کنید. امتحانات خود را به ترتیب فهرست کنید، از امتحانی که باید زودتر شرکت کنید شروع کنید و با آخرین امتحان خود پایان دهید. همچنین ممکن است بخواهید اولویت بندی را بر اساس احتمال سخت بودن امتحان در نظر بگیرید. برای مثال، اگر با ریاضی مشکل دارید، ممکن است بخواهید آن را به بالای لیست خود منتقل کنید تا بدانید زمان کافی برای مطالعه برای آن دارید.

چطور به صورت اختصاصی برای امتحانات خود برنامه ریزی کنیم؟


تصمیم بگیرید که چه زمانی مطالعه می کنید.

برخی از افراد در شب بهتر مطالعه می کنند در حالی که افراد دیگر در صبح هوشیارتر هستند. زمان مطالعه خود را برای زمانی از روز برنامه ریزی کنید که می دانید دقیق ترین خواهید بود – این به شما کمک می کند اطلاعات را راحت تر حفظ کنید.اگر نمی دانید در چه زمانی بهتر مطالعه می کنید، آزمایش کنید. یک روز صبح و روز بعد عصر مطالعه کنید.

همه چیز را برنامه ریزی کنید.

 قبل از اینکه برنامه‌ریزی برای امتحانات ترم خود را ایجاد کنید، مطمئن شوید که چیزهای غیر درسی را که باید انجام دهید اضافه کنید – کلاس ها، فعالیت های فوق برنامه، قرار ملاقات با پزشک و غیره – تا بدانید واقعاً چه زمانی در دسترس دارید.

برنامه ریزی برای همه چیز مانع از این می‌شود که زمان مطالعه خود را برنامه ریزی کنید و سپس متوجه شوید که در آن روز قراری دارید که فراموش کرده اید و باید زمان مطالعه خود را از دست بدهید.

برای جلسات مطالعه خود اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

 زمان مطالعه را برای هشت ساعت از روز در کنار سایر کارهایی که باید انجام دهید، قرار ندهید. هر چه بتوانید واقع بینانه تر باشید، مطالعه شما بازده بیشتری خواهد داشت.در مورد آنچه می توانید در هر جلسه مطالعه انجام دهید واقع بین باشید. مطالعه 5 فصل، نوشتن مقاله و کار روی یک پروژه را در طول یک بلوک 2 ساعته برنامه ریزی نکنید.

برای جلسات مطالعه خود اهداف واقع بینانه تعیین کنید.

زمان مطالعه خود را در هر جلسه محدود کنید.

 تحقیقات نشان می دهد که پس از حدود 2 ساعت، کمتر می توانیم روی یک موضوع یا کار خاص تمرکز کنیم و تمرکز و توانایی ما برای حفظ اطلاعات کاهش می یابد. تقسیم‌بندی زمان مطالعه‌تان در بلوک‌های 2 ساعته، نه تنها شما را از تعیین اهداف غیرواقعی باز می‌دارد، بلکه به شما کمک می‌کند تا پربارترین برنامه‌ریزی برای امتحانات ترم را داشته باشید.

این بدان معنا نیست که شما فقط می توانید یک جلسه 2 ساعته در روز برنامه ریزی کنید. بسته به زمان دیگری که برای مطالعه در دسترس دارید، می توانید یک یا دو جلسه 2 ساعته در صبح و یک یا دو جلسه 2 ساعته عصر برنامه ریزی کنید.

اگر قرار است چندین جلسه در روز برنامه ریزی کنید، سعی کنید آنها را برای زمانی که بهتر کار را انجام می دهید برنامه ریزی کنید. اگر صبح‌ها بهتر کار می‌کنید، سعی کنید برای جلسات قبل از ظهر برنامه‌ریزی کنید – با یک استراحت خوب در بین آن‌ها. اگر در شب بهتر کار می کنید، یک جلسه قبل از شام و یکی بعد از آن برنامه ریزی کنید.

هر بار روی 1 موضوع تمرکز کنید.

 در هر جلسه مطالعه، مطالعه 1 موضوع در یک زمان می تواند به شما کمک کند تا روی مطالب بهتر تمرکز کنید و بنابراین بیشتر به خاطر بسپارید.

تقسیم زمان خود بین چندین موضوع در هر جلسه مطالعه به شما زمان کافی برای عمیق شدن در مطالب را نمی دهد تا واقعاً چیزی را حفظ کنید.

وقتی در حال مطالعه هستید، مقداری تغییر خوب است. مطالعه یک موضوع برای یک جلسه مطالعه و سپس تغییر به موضوعی کاملاً متفاوت برای جلسه بعدی می تواند همه چیز را تازه نگه دارد و کارایی و انرژی شما را حفظ کند.

هر بار روی 1 موضوع تمرکز کنید.

برای مرور وقت بگذارید.

 هنگامی که زمان مطالعه خود را تنظیم می کنید، مطمئن شوید که در 10 یا 15 دقیقه به مرور مطالبی که روز قبل مطالعه کرده اید، بپردازید. این چیزها را در ذهن شما تازه نگه می دارد و ارتباط بین کاری که انجام می دهید و آنچه قبلا انجام داده اید را به شما یادآوری می کند.اگر موضوع دشوارتر است، ممکن است کمی بیشتر از 10 یا 15 دقیقه برای مرور زمان نیاز داشته باشید.

شما همچنان باید این کار را انجام دهید، حتی اگر در مورد موضوعی احساس اطمینان می کنید یا واقعاً در آن مهارت دارید. در ویدیو زیر در مورد شیوه موثر مرور صحبت شده است که پیشنهاد می‌کنیم حتما این ویدیو را تماشا کنید.

برای مرور وقت بگذارید

برای استراحت نیز زمان تعیین کنید.

 در حالی که برای مطالعه زمان‌بندی می‌کنید، مهم است که در برنامه‌ریزی برای امتحانات ترم خود زمان استراحت داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که باید هر ساعت 10-15 دقیقه استراحت کنید.همچنین باید استراحت‌های بزرگ‌تری را برنامه‌ریزی کنید، مانند زمان ورزش یا دیدن دوستان یا تماشای تلویزیون. به مغز و بدن خود فرصتی برای استراحت بدهید، در درازمدت بهره وری شما را بیشتر می کند.

سعی کنید در زمان استراحت خود یک میان وعده سالم بخورید زیرا این می تواند خلق و خوی، سطح انرژی و تمرکز شما را بهبود بخشد. به عنوان مثال، یک مشت آجیل یا یک تکه میوه بخورید.

برنامه خود را رنگی کنید.

 همانطور که در حال برنامه ریزی قرارها و تعهدات موجود و زمان مطالعه خود هستید، هر نوع فعالیت را کد رنگی کنید. این به شما نمایش بصری بهتری از ظاهر هفته شما می دهد و اغلب می تواند به شما کمک کند تا ببینید واقعاً چقدر زمان برای مطالعه نیاز دارید.

رنگ های مشابه را درست در کنار هم قرار ندهید. به عنوان مثال، قرمز و نارنجی می توانند شبیه به هم به نظر برسند، به خصوص در زیر نورهای خاص. قرمز و زرد را با هم امتحان کنید.

ثابت قدم باشید.

 سعی کنید هر روز در همان زمان (و احتمالاً در همان مکان) مطالعه کنید. این می تواند باعث شود که مطالعه تقریباً خودکار شود. البته یک استثنا در این مورد، در صورتی است که منطقه مطالعه شما در دسترس نباشد.

به عنوان مثال، اگر به مطالعه در کافی شاپ عادت دارید، اما کافی شاپ تعطیل است، باید مکان دیگری برای مطالعه پیدا کنید.

اگر نمی توانید در محل مطالعه معمول خود تمرکز کنید، مکان دیگری را انتخاب کنید.