هوش و خلاقیت همانند دقت و تمرکز می تواند یکی از عوامل برای ایجاد وجه تمایز بین افراد باشد به همین دلیل است که در آزمون هایی همچون سمپاد، آزمون ورودی مدارس و آموزشگاه های خاص و حتی برخی از شغل ها از این عوامل در سوالتشان استفاده می کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سوالات هوش و خلاقیت در آزمون سمپاد اینجا کلیک کنید.

از آنجایی که تمامی سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نیمی از سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم از استعداد تحلیلی و خارج از مباحث اصلی کتاب است. برای آشنایی با این مباحث و حل نمونه سوالات آن به همراه توضیحات جامع و کامل جدا از کلاس های آموزشی نیاز به یک منبع مطالعاتی خوب دارید.

کتاب هوش جامع ششم جلد 1 سری سیر تا پیاز یکی از بهترین منابع برای دانش‌آموزان این پایه است که قصد دارند سوالات سنجشی هوش را کار کنند و یا در آزمون‌های سمپاد (پرورش استعدادهای درخشان) شرکت کنند. این کتاب از چهار بخش منطقی، کلامی، سرعت، دقت و تمرکز و خلاقیت تشکیل شده که هر بخش آن نیز به چند مبحث تقسیم می‌شود. مولفان در هر مبحث با ارائه‌ی درس‌نامه و آموزش روان و البته کامل که شامل مثال‌های حل شده بوده، تدریس را به زبانی ساده انجام داده‌اند. در این کتاب تلاش بر این بوده که آموزش و سنجش همگام با یکدیگر پیش بروند، در این راستا معمولا بعد از هر 4 مبحث، یک آزمون مروری 20 سوالی و در پایان هر بخش، معمولا 3 آزمون جامع 25 سوالی ارائه شده تا دانش‌آموزان عزیز بتوانند میزان یادگیری و تسلط خود را ارزیابی کنند. مولفان سیر تا پیاز هوش جامع ششم معتقدند که مطالعه به همراه سرگرمی، تاثیر مثبتی در یادگیری و بالا بردن تسلط دانش آموزان به‌ویژه در سنین پایین‌تر می‌گذارد، به‌همین‌منظور از هر فضای خالی در این کتاب استفاده کرده‌اند و با گنجاندن جدول‌های سودوکو در آن، هوش منطقی دانش‌آموزان را تقویت کنند. از دیگر امتیازات این کتاب می‌توان به عدم بیان موارد غیرضروری و کم‌اهمیت اشاره کرد که با توجه به احتمال پایین طرح آن‌ها در آزمون تیزهوشان، زمان دانش‌آموزان گرفته نخواهد شد. در کتاب پیش رو به هر موضوعی به‌اندازه‌ی اهمیت آن پرداخته شده و هر سوالی دقیقا جایی قرار گرفته که باید قرار می‌گرفته، این مورد به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک درستی از انواع هوش و سوالات مربوط به آن‌ داشته باشند.

جلد اول کتاب سیر تا پیاز هوش جامع ششم با همکاری مشترک فرزاد تندرو، هاله ایمانی، محمد کنفچیان، دکتر حسن قربانی و رویا ذوقی در 416 صفحه گردآوری شده و انتشارات بین‌المللی گاج نیز آن را منتشر نموده است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ویژه‌ی آزمون ورودی مدارس تیزهوشان
  • ارائه‌ی مباحث هوش منطقی، کلامی، خلاقیت، سرعت، دقت و تمرکز
  • ارائه‌ی سؤال‌های تستی متنوع و گوناگون به سبک آزمون‌های سمپاد (1572 تست)
  • ارائه‌ی 83 نکته، 72 مبحث و 238 مثال
  • ارائه‌ی آزمون‌های جمع‌بندی برای هر بخش
  • عدم تمرکز روی مباحث غیرضروری و کم‌اهمیت
  • ارائه‌ی پاسخ‌ تشریحی
  • ارائه‌ی مباحث تکمیلی در جلد 2