توانایی صحبت کردن به یک یا چند زبان خارجی مهارتی است که به طور فزاینده ای در دنیای امروز مورد توجه قرار می گیرد. با این حال، تسلط بر یک زبان خارجی به معنای چیزی بیش از به خاطر سپردن کلمات است – یادگیری صحیح یک زبان زمان می برد، اما در نهایت ارزش آن را دارد زیرا به ما دسترسی وسیع‌تری به آموزش و اطلاعات می‌دهد و به ما امکان می‌دهد با افراد از سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم. جهان، زندگی را به طور قطعی جالب‌تر می‌کند.

اهمیت یادگیری زبان‌های خارجی

زبان‌های خارجی از این جهت مهم هستند که دنیای جدیدی از امکانات را برای زبان‌آموزان باز می‌کنند:

 • سفر کردن به کشورهای مختلف جهان را آسان می کنند.
 • چشم انداز شغلی فرد را بهبود می بخشند.
 • مزایای شناختی برای فراگیران دارد.
 • به فرد اجازه می دهد تا با مردمی از فرهنگ های دیگر ارتباط برقرار کند.
 • …..

مدت زمان لازم برای یادگیری یک زبان جدید از ابتدا

مدت زمانی که فرد برای یادگیری یک زبان جدید از ابتدا نیاز دارد به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینها شامل سن زبان آموز، نگرش و مدت زمانی است که برای مطالعه و استفاده از زبان صرف می‌کنند. مدت زمان لازم برای یادگیری یک زبان جدید نیز به این بستگی دارد که زبان آموز تجربه قبلی با سایر زبان های خارجی داشته باشد یا خیر.

چند ساعت در روز باید یک زبان خارجی مطالعه کرد؟

دانش آموزانی که مایل به تسلط بر یک زبان خارجی جدید هستند بدیهی است که تا حد امکان زمان بیشتری را به یادگیری آن اختصاص دهند. در روزهای اولیه مطالعه زبان خارجی، زبان آموزان باید سی دقیقه تا یک ساعت در روز را به طور فعال به مطالعه اصول اولیه زبان، مانند تلفظ و گرامر اختصاص دهند.

وقتی دانش‌آموزان با زبان راحت‌تر شدند، باید بیشتر از زبان در طول روز استفاده کنند به طور مثال خواندن کتاب یا گوش دادن به پادکست به زبان خارجی و زمان طولانی‌تری را برای مطالعه صرف کنند.

برای کسانی که وقت آزاد زیادی برای اختصاص دادن به یادگیری یک زبان جدید ندارند، باید اضافه کرد که طبق روشی به نام میکرولرنینگ، چند دقیقه در روز می تواند به همان اندازه موثر باشد. تفکر پشت سر این روش همان کیفیت مهمتر از کمیت است و اگر هر روز یک کار کوچک را برای مدت زمان کوتاهی به طور مداوم انجام دهید، به تدریج پیشرفت خواهید کرد.

چهار جنبه اصلی برای تسلط بر یادگیری یک زبان خارجی

زبان توانایی تولید و درک کلمات گفتاری و نوشتاری است. همه زبان ها قوانین ساختاری اساسی دارند که ارتباط را ممکن می‌کند. چهار جنبه اصلی که فرد هنگام یادگیری یک زبان خارجی باید به آن مسلط شود عبارتند از گرامر، واژگان، تلفظ و نحو.

 1. گرامر: شامل مجموعه ای از قوانین است که گویشوران یک زبان باید تسلط داشته‌ باشند.
 2. واژگان: به کلمات یک زبان اشاره دارد.
 3. تلفظ: صداهایی را که انسان ها یک زبان را می‌سازند پوشش می‌دهد.
 4. نحو: مطالعه این است که چگونه افراد کلمات را به ترتیب صحیح قرار می‌دهند تا ارتباط معناداری برقرار کنند.

با تسلط بر این جنبه ها می‌توانیم از یک زبان خارجی برای انتقال بی‌نهایت مفهوم استفاده کنیم.

مهارت‌های واژگانی

مهارت‌های واژگانی به توانایی فرد در بیان ساده خود با استفاده از طیف گسترده‌ای از کلمات اشاره دارد. می‌توانید مهارت‌های واژگان خود را در یک زبان خارجی با خواندن، گوش دادن به آهنگ‌ها یا تماشای فیلم به آن زبان بهبود بخشید.

چهار نوع واژگان

چهار نوع واژگان وجود دارد که عبارتند از:

 1. واژگان شنیداری: کلماتی که می‌شنویم و می‌فهمیم.
 2. واژگان گفتاری: کلماتی که هنگام صحبت استفاده می‌کنیم.
 3. واژگان خواندنی: کلماتی که هنگام خواندن متن می‌فهمیم.
 4. واژگان نوشتنی: کلماتی که برای بیان خود می‌نویسیم.

فهرست واژگان

فهرست واژگان اساساً همان چیزی است که انتظار دارید: فهرستی از کلمات. تهیه فهرستی از کلمات خاصی که می‌خواهید یاد بگیرید و تکرار آن‌ها به طور مکرر به شما کمک می‌کند آنها را به خاطر بسپارید.

5 کلمه ای که بیشتر در زبان انگلیسی استفاده می‌شود، حروف تعریف، افعال، حروف اضافه و حروف ربط. آنها به شرح زیر هستند:

 1. the
 2. be
 3. to
 4. of
 5. and

اگر می‌خواهید 1000 کلمه رایج در زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را بیابید، وب‌سایت 1000mostcommonwords.com را بررسی کنید که به طور خاص این موضوع را به شما می‌گوید.

اهمیت یادگیری واژگان

هنگامی که یک زبان خارجی جدید یاد می‌گیرید، تمرکز بر افزایش دایره لغات خود سودمند است. واژگان ضروری است زیرا:

 • این به ما امکان می‌دهد تا با موفقیت نظرات را به اشتراک بگذاریم و خود را به طور دقیق بیان کنیم.
 • برای رشد زبان و بهبود مهارت‌های سواد عمومی مهم است.
 • درک مطلب را بهبود می‌بخشد و به ما امکان می‌دهد تا ار منابع فرهنگی متنوع‌تری استفاده کنیم.

زبان شناسان اغلب در مورد تعریف تسلط ( fluency) بحث می کنند. چه چیزی باعث می شود کسی به یک زبان خارجی مسلط باشد؟ آیا در مورد تعداد کلمه است که یک فرد می داند یا بیشتر در مورد درک آن است؟ چه مدت طول می‌کشد تا به یک زبان جدید مسلط شوید؟ ما دقیقاً در زیر به مفهوم آن نگاه می‌کنیم.

کلاس های آنلاین تیزلاین

تعریف از مسلط بودن

تعریف مسلط بودن چندان ساده نیست. در حالی که این کلمه از لاتین fluentem (سلیس بودن) سرچشمه می‌گیرد، زبان برای بسیاری از گویندگان حتی اگر کاملاً مسلط نباشند، می‌تواند به راحتی «سلیس» باشد. افراد می‌توانند از نظر مکالمه به زبانی که در حال یادگیری هستند مسلط باشند (به این معنی که می‌توانند خود را در یک مکالمه حفظ کنند) یا به طور بومی مسلط باشند که بالاترین استاندارد تسلط است (به معنای توانایی تفکر به آن زبان).

هنگامی که توانایی صحبت کردن به شما اجازه می‌دهد آزادانه و بدون تردید صحبت کنید و زمانی که بتوانید مکالمه ای را در یک گروه از افراد بومی دنبال کنید در حالی که در مورد چیزهایی که عادت به صحبت کردن در مورد آنها ندارید صحبت کنید، مسلط به حساب می‌آیید.

سلیس بودن بر حسب تعداد: برای مسلط بودن چند کلمه باید بدانید؟

در حالی که اندازه‌گیری دقیق تسلط در تعدادی از کلمات دشوار است، برخی از شاخص‌های تقریبی وجود دارد که نشان می‌دهد برای رسیدن به سطوح مهارت خاصی در یک زبان خارجی، باید چند کلمه را یاد بگیرید.

یادگیری 250 تا 500 کلمه برای عبور از موقعیت‌های توریستی روزمره در یک کشور خارجی کافی است، در حالی که 1000 تا 3000 کلمه به این معنی است که می‌توانید مکالمات معناداری نیز داشته باشید. یک زبان آموز پیشرفته 4000 تا 10000 کلمه از جمله واژگان تخصصی را می داند، در حالی که سخنرانان مسلط تمایل دارند واژگانی بیش از 10000 کلمه داشته باشند و گویشوران بومی با بیش از 10،000 تا 30،000 کلمه، در صدر “رتبه های واژگان” قرار دارند.

سلیس بودن بر حسب زمان: چقدر طول می‌کشد تا تعداد کلماتی را که برای مسلط شدن لازم است یاد بگیرید؟

مسلط شدن به یک زبان خارجی فرآیندی است که زمان می‌برد. مدت زمانی که طول می‌کشد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بسته به سطح تسلط آن‌ها، آشنایی آن‌ها با مطالعه زبان‌های خارجی و روشی که برای یادگیری زبان استفاده می‌کنند.

بر اساس چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها (CEFR)، شش سطح تسلط وجود دارد که با A1 شروع می‌شود و با تسلط در C2 خاتمه می‌یابد. هر یک از این سطوح تقریباً 200 ساعت مطالعه طول می‌کشد، که نشان می‌دهد که بالاترین سطح تسلط به طور متوسط ​​​​1200 ساعت مطالعه طول می‌کشد.

۶ سطح تسلط به زبان های خارجی

حفظ روزانه لغات: در روز چه تعداد باید یاد بگیرید؟

کارشناسان ادعا می‌کنند که زبان آموزان قادر به حفظ 10-20 کلمه در هر ساعت مطالعه هستند. حتی اگر فکر می‌کنید می‌توانید بیشتر از آن را انجام دهید، در مقابل غرق کردن مغزتان با اطلاعات جدید مقاومت کنید و به جای آن اهداف کوچکی را برای یادگیری کلمات جدید روزانه تعیین کنید.

هر هفته دایره لغات خود را افزایش دهید

برای 15 دقیقه خودآموزی در روز، هدف هفتگی واژگان 20-25 کلمه را تعیین کنید. تعداد کلمات را برای دوره های طولانی تر مطالعه افزایش دهید. برای یادگیری موفقیت آمیز کلمات جدید، تکرار کلیدی است، بنابراین سعی کنید از واژگان آموخته شده بارها و بارها استفاده کنید.

افزایش دایره لغات ما بخش بسیار مهمی از یادگیری یک زبان جدید است: هرچه کلمات بیشتری بدانیم، بهتر می توانیم خود را بیان کنیم و دنیای اطراف خود را درک کنیم. با این حال، گاهی اوقات فقط خواندن یک کلمه و ترجمه آن برای یادآوری آن کافی نیست. برخی از دانش آموزان تکنیک های حفظ را در هنگام یادگیری لغات مفید می دانند.

10 تکنیک برای حفظ سریع و مؤثر واژگان

اگر به نکاتی نیاز دارید که به شما کمک کند واژگان جدید را به خاطر بسپارید، به دنبال آن نباشید. ما به شما در این مقاله همه آنها را می‌گوییم!

 1. یادیار

ابزارهای یادیار میانبرهای ذهنی هستند، مانند تداعی‌ها و کلمات اختصاری، که به شما کمک می‌کنند کلمات پیچیده را به خاطر بسپارید. برخی از نمونه‌های یادداشت املایی عبارتند از:

 • The phrase “A rat in the house may eat the ice cream” for ‘Arithmetic’.
 • The phrase “Big elephants can always understand small elephants” for ‘Because’.
 • The phrase “George’s elderly old grandfather rode a pig home yesterday” for ‘Geography’.
 1. فلش کارت

ساختن فلش کارت یک روش محبوب برای یادگیری کلمات جدید است. فلش کارت‌های خود را در جایی قرار دهید که مرتباً آنها را می‌بینید و روزانه آنها را بخوانید. برای یافتن فلش کارت‌های رایگان با تصاویری که می‌توانید چاپ کنید، به آدرس زیر بروید:

 1. شبکه‌های ارتباطی کلمه

شبکه ارتباط کلمات، یک ابزار بصری است که به شما کمک می‌کند کلمات را با مرتبط کردن آنها به کلمات دیگر به خاطر بسپارید. کلمه ای را که می‌خواهید به خاطر بسپارید در مرکز یک برگه کاغذ بنویسید و خطوطی را به سمت بیرون بکشید که مرکز را به کلمات دیگری که با آن مرتبط است متصل می‌کند.

برای این کار می‌توانید از سایت زیر کمک بگیرید 

wordsift.org

 1. جملات

جمله سازی به ما کمک می کند لغاتی را که یاد می‌گیریم بفهمیم که بهترین راه حفظ آنهاست.

 1. از ترجمه خودداری کنید

برای به خاطر سپردن یک کلمه، مفید است که سعی کنید آن را به زبانی که فرد یاد می‌گیرد به جای ترجمه آن به زبان مادری خود، توصیف کنید.

برخی از کلمات انگلیسی که به خاطر سپردن آنها برای بسیاری از زبان آموزان دشوار است اما می توانید از این روش برای به خاطر سپردن استفاده کنید عبارتند از:

Unabashed, which means not embarrassed.

Nonplussed, which means filled with bewilderment.

Bewilderment, which means the state of being lost, perplexed, or confused.

 1. نقاشی بکشید

ترسیم یک تصویر برای هر کلمه جدید تضمین می کند که آن را بهتر به خاطر می آوریم.

 1. تکرار کنید

کلماتی را که یاد می گیرید اغلب تکرار کنید. دوباره به آنها مراجعه کنید و بعد از درس خود تمرین واژگانی را انجام دهید تا زمانی که در به خاطر سپردن آنها مشکلی نداشته باشید.

توصیه می شود در هنگام یادگیری یک لغت، یک دفتر چرک‌نویس جداگانه برای یادداشت صحیح آن و برای تمرین و مرور مجدد یک کتاب دیگر داشته باشید. این به این دلیل است که ممکن است هنگام تمرین اشتباه کنید، اما باید دفترچه یادداشت خود را برای خواندن کلمات تمیز نگه دارید.

یک راه عالی برای سازماندهی دفتر چرک‌نویس واژگان خود این است که آن را به سه ستون تقسیم کنید: یکی برای کلمات جدید، یکی برای شرح معنای آنها و دیگری برای ترجمه.

 1. تجسم کنید

برای به خاطر سپردن کلمات جدید، تصور آنها در مقابلتان کمک می کند.

 1. مطالعه با موسیقی

پیشنهاد می‌شود که صداها و موسیقی خاصی می‌توانند در یادگیری زبان به حافظه کمک کنند. 

 1. بازی با کلمات انجام دهید

از برنامه‌های یادگیری زبان استفاده کنید که به شما امکان می‌دهند پازل‌های کلمات و بازی‌هایی مانند جدول کلمات متقاطع را با استفاده از واژگان تازه یاد گرفته‌شده انجام دهید. چند نمونه عالی از بازی های یادگیری لغت که می توانید به راحتی پیدا کنید و آنلاین بازی کنید عبارتند از:

3 روش سرگرم کننده برای یادگیری لغات

طرفدار فلش کارت نیستید؟ نگران نباش! در اینجا سه ​​فعالیت سرگرم کننده واژگانی وجود دارد که می تواند به شما در یادگیری کمک کند:

 1. کتاب های کمیک بخوانید

کمیک‌ها دیالوگ‌های ساده زیادی دارند و درک داستان آن‌ها را آسان‌تر از رمان‌ها می‌کنند. 

 1. جفت کلمات بسازید

هر زمان که کلمه جدیدی یاد گرفتید، مترادف و متضاد آن را پیدا کنید. چند مثال یا جفت کلمه عبارتند از:

Pompous. Synonym: Arrogant. Antonym: Humble.

Courageous. Synonym: Brave. Antonym: Cowardly.

Noisy. Synonym: Loud. Antonym: Quiet.

 1. برنامه مورد علاقه خود را با زیرنویس خارجی تماشا کنید

هنگام تماشای پخش مجدد برنامه های مورد علاقه خود با زیرنویس به زبانی که در حال یادگیری آن هستید، به راحتی واژگان جدید را دریافت خواهید کرد.

با زبان، شما در خانه همه‌جا هستید!

صحبت کردن به زبان های خارجی امروزه یک مهارت مهم است و گفته می شود که یادگیری زبان به توانایی های شناختی ما کمک می کند و در عین حال آینده شغلی ما را بهبود می بخشد و همچنین از ما افرادی خوش اخلاق می سازد.

در حالی که هیچ میانبری برای یادگیری زبان وجود ندارد و تسلط واقعی در سطح بومی سال‌ها طول می‌کشد، اما وقتی صحبت از یادگیری زبان‌های خارجی می‌شود، تمرین عالی است. اختصاص کمی زمان هر روز به یادگیری لغات جدید باعث می شود از بازی جلوتر باشید!

اگر با به خاطر سپردن لغات جدید مشکل دارید، تکنیک های بسیار مفیدی وجود دارد که می توانید از آنها برای به خاطر سپردن دایره لغات خود استفاده کنید. یادگیری خود را با کلاس های آنلاین در تیزلاین تکمیل کنید، که توسط اساتید با تجربه برای به حداکثر رساندن مهارت شما در زبان تدریس می شود!