بسیاری از دانش‌آموزان و والدین بنا به دلایل بسیاری از جمله دسترسی راحت از سراسر کشور، صرفه جویی در زمان و هزینه، استفاده از دانش بهترین اساتید کشور و… به‌دنبال کلاس‌های غیرحضوری (آنلاین و آفلاین) هستند. در مقالات گذشته ما به مزایا و معایب هر دو آموزش حضوری و غیر حضوری به‌طور مفصل پرداختیم و اشاره کردیم که برای بهره‌مندی بیشتر از هر دو روش باید برنامه ریزی و روش مطالعه مخصوص به آن‌ها را بدانید. 

آموزش و یادگیری از راه دور

مقایسه آموزش آنلاین با آموزش سنتی

اما در این مقاله می‌خواهیم به کسانی که آموزش غیرحضوری را انتخاب کرده‌اند، آموزش دهیم که چطور برای استفاده بهتر و بیشتر از کلاس‌های غیر حضوری برنامه‌ریزی کنیم. پس با تیزلاین تا انتهای این مقاله همراه باشید.

برنامه ریزی برای کلاس‌های غیرحضوری


آنچه را که باید انجام دهید مشخص کنید.

قبل از برنامه ریزی زمان مطالعه، مهم این است که امکانات مورد نیاز کلاس‌های خود را آماده کنید. به طور مثال چک کنید آیا برای شرکت در کلاس‌ها نیاز به نصب برنامه خاصی دارید یا نه؟ 

فراموش نکنید تقویم دوره‌های خود را دریافت کنید تا بفهمید اگر کلاس آنلاین دارید دقیقا هر جلسه در چه تاریخ و ساعتی برگزار می‌شود، تکالیف در هر هفته تا چه زمانی مهلت تحویل دارد. از زمان برگزاری آزمون‌ها نیزغافل نشوید !

نوشتن همه چیز و گروه بندی آن بر اساس روز یا هفته قطعا کمک کننده است. به این ترتیب شما هرگز برای همگام شدن با برنامه های درسی و کلاس‌های خود دچار مشکل نمی‌شوید و هیچ کدام از کلاس‌های خود را به خاطر انجام کار دیگری از دست نمی‌دهید.

اگر برنامه درسی یا برنامه کلاسی ندارید، از مدرس دوره خود بخواهید تا حد امکان در مورد روند کلی و سازماندهی دوره به شما اطلاعات بدهد. اکثر اساتید و موسسات، دوره های خود را از قبل برنامه ریزی می کنند؛ بنابراین آن‌ها احتمالاً از قبل این اطلاعات را  در دست دارند و باید در اختیار شما قرار دهند.

به عنوان مثال در تیزلاین، زمان برگزاری هر کلاس‌ آنلاین طبق بنر‌های زیر در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. و حتی دانش‌اموزان که کلاس‌ها را به صورت افلاین دنبال می‌کنند، می‌دانند که ویدیوها و جزوات ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از برگزاری کلاس آنلاین در پنل کاربری خود قرار می‌گیرد.

تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
  • دوره جمعبندی هوش و خلاقیت تیزهوشان ششم و نهم طرح جی پی اس
  • دوره جمعبندی تیزهوشان نهم طرح جی پی اس
  • کلاس های المپیاد تیزلاین ۱۴۰۱- ۱۴۰۲
کلاس های آنلاین تیزلاین

دقت داشته باشید حتی اگر به صورت افلاین دوره‌ای را تهیه کرده‌اید برای هر کلاس زمان مشخصی تعیین کنید و همیشه طبق آن زمان آن را مشاهده کنید درست مثل زمان حضور در کلاس حضوری و یا آنلاین.

در تیزلاین دانش‌آموزان را با سامانه‌ تکالیف آشنا می‌کنیم و در آنجا مهلت ارسال آن مشخص شده است. همچنین به دانش‌آموزان اعلام شده است که هر ۴ جلسه آزمون ایستگاهی خواهند داشت.

یک برنامه بنویسید.

زمانی که فهمیدید هر روز یا هفته باید چه کاری انجام دهید، می توانید برنامه مطالعه خود را تنظیم کنید. برای انجام این کار، شما باید تمام برنامه شخصی خود را در نظر بگیرید، مانند زمان باشگاه رفتن، رفتن به مدرسه و انجام تکالیف آن، نوبت ویزیت پزشکی و غیره. برنامه ای تنظیم کنید که ابتدا مواردی را که نمی توانید به راحتی تغییر دهید را لحاظ کنید.

فراموش نکنید مواردی را که برای شما مهم هستند، اما واجب نیستند را نیزدر نظر بگیرید. این می تواند شامل یک کلاس تمرینی، فیلم دیدن با خانواده یا زمانی که به یک سرگرمی یا کاردستی اختصاص داده شود. اگر بین مطالعات و فعالیت‌های سرگرم کننده تعادل برقرار کنید، بهره وری خود را به حداکثر خواهید رساند!

به خاطر داشته باشید که اگر متوجه شدید که برنامه شما شدنی نیست، همیشه می توانید اصلاحش کنید. حتی می‌توانید در صورت لزوم آن را به طور کامل حذف کنید – شما به اولین تلاش خود محدود نیستید.

مقاله مرتیط: چگونه یک برنامه ماهانه، هفتگی و روزانه بنویسیم؟

اولویت بندی کنید.

در تهیه یک برنامه مطالعه، باید آن دسته از وظایف یا تکالیفی را که از همه مهمتر هستند، مشخص کنید، به خصوص اگر کارهای بیشتر و زمان محدودتری دارید. به عنوان مثال، اگر تکالیف هفتگی برای یک کلاس دارید که تقریباً به اندازه امتحانات کلاس ارزش دارند، هر هفته زمانی را به طور خاص برای آنها در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که آنها را انجام می دهید.

شناسایی الزامات “مهم” برای کلاس های شما ممکن است همیشه آسان نباشد. از این گذشته، اگر بخواهید نتیجه عالی بگیرید، همه چیز مهم هستند! سعی کنید کارهایی را که بیشترین تأثیر را روی نمره شما دارند، اولویت بندی کنید.

فراموش نکنید که برخی از چیزهایی که الزامی هستند اما «فوری» نیستند نیز ممکن است مهم باشند. این ممکن است شامل مطالعه مازاد باشد، که به شما نمره نمی دهند، اما برای یادگیری مطالب و موفقیت در امتحانات مهم هستند مانند مطالعه مقاله‌های علمی سایت. برای موفقیت شما مهم و الزامی هستند اما فوری نیست کافیست شما در جایی مقاله را ذخیره کنید و سر سرفصت به مطالعه آن بپردازید.

ماتریس آیزنهاور

برنامه مطالعه خود را تا حد امکان جزئی بنوسید.

خوب نیست که فقط  2 ساعت برای مطالعه در نظر بگیرید. برای هر کاری که باید در یک روز معین انجام دهید، چارچوب های زمانی خاصی تعیین کنید. مشخص بودن برنامه خود باعث می شود کمتر از کارهای مهم بگذرید یا ناچارا تمام زمان مطالعه خود را به یک تکلیف اختصاص دهید.

اطمینان حاصل کنید که حواس‌پرتی‌های جزئی، زمان استراحت‌، حمام و مواردی از این قبیل را هنگام انوشتن برنامه‌تان در نظر گرفته‌اید، در غیر این صورت ممکن است به دلیل وقفه‌های برنامه‌ریزی نشده دلسرد شوید.

اگر برای شما کارساز است، اشکالی ندارد که جلسات مطالعه خود را به چندین جلسه در روز تقسیم کنید. برای مثال می توانید یک ساعت قبل از شام و دو ساعت بعد از آن را به دیدن ویدیوهای آموزشی اختصاص دهید. فقط مطمئن شوید که زمان شروع و توقف به وضوح در برنامه شما مشخص شده است.

آهسته شروع کنید بیش از حد به خودتان فشار نیاورید.

اگر نتوانید برنامه مطالعه خود را در همان هفته اول دنبال کنید، احتمالاً ناامید خواهید شد. این دستور العمل شکست است. مطمئن شوید که می‌توانید کارها را قبل از افزایش شدت، کنترل کنید.

با اختصاص دادن یک زمان مطالعه 2 ساعته هر شب شروع کنید. اگر این زمان برای انجام کارهایی که باید انجام دهید کافی نیست، احتمالاً هنگام انجام برنامه خود متوجه این موضوع خواهید شد. این تخصیص زمان را طوری تنظیم کنید که فکر می‌کنید قابل انجام است و از آنجا می‌توانید ادامه دهید.

اگر متوجه شدید که برنامه قابل اجرا نیست، زیاد منتظر نباشید تا در برنامه خود تغییراتی ایجاد کنید. اگر زمان‌های مطالعه شما برای انجام همه چیز بسیار کوتاه یا نادر است، باید زمان بیشتری را به مطالعه خود اختصاص دهید. هر چه مدت بیشتری برای انجام این اصلاحات صبر کنید، ممکن است از کلاس‌های غیر حضوری خود عقب‌تر بمانید و مرور آن سخت باشد.

به برنامه خود پایبند باشید.

هنگامی که یک روتین ایجاد کردید و متوجه شدید که برای شما مفید و قابل اجراست، آن را دنبال کنید. این بدان معنا نیست که در صورت تغییر شرایط نمی‌توانید اصلاحاتی را انجام دهید – در واقع مقدار مشخصی از انعطاف پذیری توصیه می‌شود. با این حال، به این معنی است که شما نباید تنبل شوید یا از مطالعه خود غافل شوید. مسئولیت پذیر نگه داشتن خود و پشت گوش ننداختن، برای عملکرد خوب در مدرسه، به ویژه برای دانش‌اموزان که کلاس‌های غیر حضوری شرکت کرده‌اند، ضروری است.

یک راه خوب برای اطمینان از اینکه مطالعه را کنار نمی گذارید یا زمان کلاس آنلاین خود را فراموش نمی‌کنید، تنظیم زنگ ساعت یا تلفن است تا به شما یادآوری کند که هر روز چه ساعتی باید شروع کنید. 

اگر می دانید که بخشی از زمان مطالعه یا کلاس غیرحضوری خود را به دلیل انجام یک کار (مانند قرار ملاقاتی که قابل جابجایی نیست) از دست خواهید داد، برای جبران آن زمان از دست رفته نیز در نظر بگیرید. این ممکن است مستلزم نادیده گرفتن یکی از فعالیت های فراغت خود یا انتقال زمان مطالعه خود به پیش یا پس از آن قرار ملاقات باشد.

از آنجایی که مجبور نیستید به‌عنوان یک یادگیرنده از راه دور در کلاس حضور داشته باشید (دوره‌هایی که به صورت آنلاین برگزار می‌شوند)، ممکن است برای شما دشوارتر باشد که عادت به مطالعه منظم داشته باشید. با این حال، اگر در چند هفته اول کلاس سخت کار کنید، احتمالاً با برنامه جدید خود سازگار خواهید شد و پذیرش آن آسان تر خواهد بود.

برای امتحانات وقت بگذارید.

به راحتی ممکن است زمان بندی برای آمادگی آزمون و امتحانات را در برنامه مطالعاتی خود فراموش کرد، زیرا این چیزی نیست که برای کلاس های شما “بایدی” باشد. برای اینکه امتحانات را خوب انجام دهید، در برنامه ریزی خود زمانی را به مرور مطالب قبلی اختصاص دهید (نه فقط تکمیل تکالیف)، به خصوص با نزدیک شدن به تاریخ امتحانات.

بهتر است مرورهای مطالعاتی و بازبینی ویدیوهای آموزشی را از ابتدای ترم بخشی از برنامه خود قرار دهید. این به شما کمک می‌کند تا سرعت خود را افزایش دهید تا تمام امتحانات خود را در یک شب جمع نکنید.

زمانی که احساس خستگی یا بی انگیزگی می کنید، ممکن است تلنبار کردن وسوسه انگیز باشد، اما تمام تلاش خود را بکنید تا این کار نکنید. امتحانات معمولاً بخش بزرگی از نمره شما را تشکیل می‌دهند به ویژه اگر آزمون‌های مهمی مثل تیزهوشان دارید و شرط معدل برای شرکت در این آزمون بسیار مهم است؛ بنابراین این در واقع یکی از وظایف مهم شماست!

مطالعه موثر برای کلاس‌های غیر حضوری


وقتی پر انرژی هستید مطالعه کنید.

اگر تماشای ویدیو‌های آموزشی خود را برای زمان هایی که احساس هوشیاری می کنید برنامه ریزی کنید، کارآمدتر خواهید بود و بهتر یاد می‌گیرید. اگر وقتی که خسته‌اید شروع به مطالعه کنید، در به خاطر سپردن مطالب با مشکل مواجه خواهید شد. 

توصیه می‌کنیم زمان مطالعه و آموزش دیدن را برای بعد از ورزش برنامه ریزی کنید. چراکه تمرین بدنی راهی عالی برای انرژی دادن به ذهن شماست (حتی اگر بدن شما بعد از آن احساس خستگی کند). حتی ممکن است متوجه شوید که پس از تمرین، اطلاعات را بهتر حفظ می کنید.

به طور کلی، هر چه زودتر در روز بتوانید زمان مطالعه خود را تنظیم کنید، کمتر احساس خستگی خواهید کرد. مثلاً اگر بعد از خوردن شام همیشه احساس خواب آلودگی می کنید، مطالعه خود را برای قبل از شام برنامه ریزی کنید.

استراحت های کوتاهی داشته باشید.

بعد از یک روز شلوغ و طولانی، ممکن است برای شما دشوار باشد که بنشینید و چهار ساعت مطالعه کنید. برای شما استراحت‌های کوتاه مدت بین مطالعه (پنج تا ده دقیقه در هر ساعت یا بیشتر)  مفید خواهد بود تا تمرکز خود را حفظ کنید. ممکن است تعجب کنید که حتی یک پنج دقیقه استراحت چقدر می تواند مفید باشد.

از استراحت خود برای حرکات کششی، پیاده روی کوتاه یا خوردن یک میان وعده استفاده کنید. هر چیزی که به طور خلاصه ذهن شما را آرام کند یا تمرکز شما را از تکالیف مدرسه دور کند، مفید خواهد بود.

از گذراندن زمان استراحت خود با کامپیوتر یا گوشی خودداری کنید. از آنجایی که احتمالاً در حین آموزش به رایانه خیره شده اید یا در حال مطالعه هستید، بهتر است این فعالیت ها را با چیزهایی که آرامش بخش هستند یا از نظر جسمی محرک هستند، قطع کنید.

وظایف خود را هوشمندانه ترتیب دهید.

اگر چندین تکلیف برای یک کلاس دارید، احتمالاً یک روند منطقی برای آنچه باید انجام شود وجود دارد. به عنوان مثال، اگر باید تمرینی را انجام دهید که مستلزم آن است که فصل مربوطه را بخوانید و یک ویدیوی تدریس آنلاین در مورد آن موضوع را تماشا کنید، بدیهی است که نمی‌خواهید ابتدا تمرین را انجام دهید. اگر یک لحظه قبل از شروع مطالعه خود، وقت بگذارید تا بفهمید کدام وظایف باید اول انجام شوند، کارآمدترین آموزش را خواهید داشت.

بسیاری از اساتید کلاس خود را با این فرض شروع می کنند که دانش آموزان پیش مطالعه‌ای از فصل مشخص شده دارند. شما باید قبل از “حضور” در کلاس مطالب تعیین شده را بخوانید. معمولا اولین جلسه از دوره اساتید انتظارات خود را بیان می‌کنند مانند پیش مطالعه برای هر جلسه اما اگر مطمئن نیستید چه کاری باید انجام دهید، همیشه می توانید از اساتید خود سوال بپرسید.

از خواندن دوباره یک بخش کتاب یا دو بار تماشای یک ویدیوی آموزشی فرار نکنید! اگر قبل از کلاس وقت داشتید یک بار مطالب را مطالعه کنید و یا قبل از شرکت در کلاس آنلاین ویدیو جلسه قبل را یک بار دیگر بازبینی کنید. مطمئناً یادگیری شما بهبود می یابد.

یک مکان مطالعه بدون حواس‌پرتی انتخاب کنید.

برای اینکه بیشترین استفاده را از زمان کلاس خود ببرید، مکانی را در خانه یا هر جای دیگری انتخاب کنید که ساکت باشد و حواس‌تان را پرت نکند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که مطالعه در خانه دشوار است زیرا آنها وسوسه می شوند با اعضای دیگر خانه صحبت کنند، تلویزیون تماشا کنند، با خواهر و برادر یا حیوانات خانگی خود بازی کنند و غیره. اگر در تمرکز در خانه مشکل دارید، به یک کتابخانه عمومی یا مدرسه یا کافی شاپ بروید. 

  • اگر با سر و صدا مشکل دارید، مطمئن شوید که برای شرکت در کلاس به مکانی آرام بروید یا از هندزفری استفده کنید تا صدای اطراف شما کمتر به گوشتان برسد و همچنین تمرکز بیشتری به سخنان استاد داشته باشید.
  • مکانی را انتخاب کنید که دسترسی به آن آسان باشد و ساعت ها مطابق با برنامه شما قابل دسترس باشد. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که  بین کلاس یا مطالعه خور به دنبال تغییر مکان باشید. 
  • در صورت لزوم می توانید مکان های مطالعه خود را تغییر دهید. برخی از شب‌ها، مطالعه در خانه ممکن است خوب کار کند، اما در برخی شب‌ها، شاید مهمانی باشد. همچنین تغییر منظره هرازگاهی می تواند خوب باشد.
  • در آموزش غیرحضوری به این نکته توجه داشته باشید قبل از شروع کلاس نوتیفیکیشن برنامه‌های دیگر که باعث حواس پرتی شما می‌شوند مانند تلگرام واتساپ و غیره را ببندید. 

یک یادگیرنده فعال باشید.

این به این معنی است که از فیلم های کلاس یادداشت برداری کنید، هنگام مطالعه به سؤالاتی در مورد مطالب فکر کنید و هر زمان که در مورد محتوای دوره سؤالی دارید از استاد خود بپرسید. اگر هنگام مطالعه فقط «شنونده باشید»، احتمالاً نتیجه زیادی از آن نخواهید گرفت و این در نمرات شما منعکس خواهد شد.

اگر کلاس شما به صورت افلاین و ویدیویی است، از آن استفاده کنید و ویدیو را متوقف کنید تا در مورد موضوعات مهم یادداشت برداری کنید. همچنین می‌توانید بخش‌هایی را که در اولین مشاهده متوجه نشدید، دوباره تماشا کنید. این در واقع یک مزیت برای آموزش از راه دور است، زیرا نمی توانید یک کلاس حضوری را دوباره تماشا کنید یا مکث کنید.

مقاله‌های مرتبط: اهمیت یادداشت برداری در کلاس + ۸ تکنیک یادداشت برداری

مقاله‌های مرتبط: ۷ مزیت یادگیری فعال در کلاس درس