اهمیت یادداشت برداری در کلاس و ۸ تکنیک یادداشت برداری

یادداشت برداری در کلاس به شما کمک می‌کند تا بهتر بفهمید و یادگیری را موثرتر میکند. این به شما کمک می‌کند آنچه را که در حال حاضر می‌بینید یا می‌شنوید به کلماتی تبدیل کنید که می‌توانید در آینده به آنها مراجعه کنید. نوشتن یادداشت‌های خود نیز به یاد آوردن اطلاعات را برای شما آسان تر می‌کند. اگر می‌خواهید چیزی را که قبلاً دیده یا شنیدهاید به خاطر بیاورید، مراجعه به یادداشتهایتان میتواند تلنگری یرای ذهن شما باشد.

معلمان ممکن است تصور کنند که دانش آموزان از قبل با یادداشت برداری موثر در کلاس آشنا هستند و ترجیح می‌دهند از ساعات محدود کلاس درس برای آموزش محتوا مدنظرشان استفاده کنند. یا فقط میخواهند از بیدار و هوشیار ماندن دانشآموزان اطمینان حاصل کنند.

دانش آموزانی که با یادداشت برداری موثر آشنا نیستند، اغلب همه چیز را یادداشت می‌کنند. ممکن است باعث شود آنها مشغول به نظر برسند و در کلاس به نظر توجه نشان دهند. و وقتی زمان مطالعه برای آزمون فرا می‌رسد، این یادداشت‌ها ممکن است اصلاً ارزش عملی نداشته باشند. یادداشت نوشتن به این شکل صرفاً استفاده مناسبی از زمان گران‌بهای شما نیست.

در عوض، باید با تغییر روش یادداشت برداری در کلاس، یادگیری را معنادارتر کنید. یادداشت برداری هرگز نباید یک فرآیند منفعلانه باشد و شما باید گام‌های فعالی برای فراخوانی سطح عمیق تری از تفکر بردارید.

8 روش موثر برای تقویت یادداشت برداری


در این مقاله، ما ۸ روش کاربردی آموزش میدهیم که میتواند به شما در یادداشت برداری مؤثرتر در کلاس کمک کند:

دلایل اهمیت یادداشت برداری در کلاس

1. از قبل با مطالب آشنا شوید


اگر از یک کتاب درسی استفاده می‌کنید یا از قبل برای شما جزواتی داده شده است، مدتی را برای مطالعه مطالب صرف کنید. خواندن زودتر از برنامه به شما پیش نمایشی از آنچه در کلاس خواهید آموخت می‌دهد. این به شما کمک می‌کند تا با نحوه سازماندهی محتوا آشنا شوید و به شما این امکان را می‌دهد که آنچه معلمتان می‌گوید را دنبال کنید. همچنین میتوانید سؤالاتی را برای معلم خود آماده کنید، به خصوص اگر برای پردازش افکار خود به زمان نیاز دارید.

هنگام یادداشت برداری در کلاس، نیازی به بازنویسی چیزهایی نیست که در کتاب درسی یا جزوات کلاس درس شما یافت می‌شود. وقتی با محتوایی آشنا شدید، سریعاً اطلاعات را از کتاب و جزوه پیدا کنید تا تأیید کنید که قبلاً وجود داشته و نیازی به نوشتن دوباره آنها نیست.

دانشآموزانی که از قبل مطالعه نمیکنند ممکن است نتوانند به سرعت اطلاعات را پیدا کنند. این دانش آموزان در نهایت مجبور می‌شوند در کلاس مطالب بیشتری را یادداشت کنند تا مطمئن شوند چیزی را از دست نمی‌دهند.

2. به آنچه معلمتان می‌گوید گوش دهید


دانش‌آموزان گاهی اوقات ممکن است کمی بیش از حد در هنگام یادداشت برداری در کلاس غرق شوند. آنها سعی می‌کنند به هر کلمه‌ای که معلمشان می گوید گوش دهند و ضبط کنند. اما گوش دادن و نوشتن به طور همزمان می تواند گهگاهی منجر به اشتباهات شود. این مانند تلاش برای انجام چند کار است و ممکن است توجه خود را به اندازه کافی بر روی هر کدام تقسیم نکنید.

اغلب اوقات، معلمان با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه دانش آموزان می توانند بنویسند یا تایپ کنند صحبت می کنند. در نتیجه، دانشآموزان ممکن است برخی از نکات مهم را از دست بدهند، زیرا در تلاش هستند تا سرعت خود را حفظ کنند.

قبل از اینکه نکات خود را یادداشت کنید، با دقت به آنچه معلمتان می‌گوید گوش دهید. اگر جمله‌ای، جمله قبلی را بازگو کند، مطلقاً نیازی به نوشتن همان مطلب برای بار دوم نیست. معلمان برای تقویت درک، چندین بار جزئیات مهم را تکرار می‌کنند. اما هنگامی که آنها نکاتی را برای آزمون آینده ارائه می‌دهند، می‌توانید مطمئن باشید که فقط یک بار گفته شده است.

۳. اطلاعات را قبل از یادداشت برداری پردازش کنید


آیا تا به حال تجربه کردهاید که وقتی برای اولین بار شروع به خواندن یادداشتهایتان میکنید کمی ناآشنا به نظر میرسند؟ اگر چنین است، ممکن است شما بدون توجه به اطلاعاتی که می‌بینید یا می‌شنوید، یادداشت برداری کرده باشید.

پردازش اطلاعات، شما را قادر می‌سازد تا افکار خود را قبل از اینکه آنها را به حافظه بلندمدت انتقال دهید مرتب کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا با ارتباط دادن اطلاعات به دانش یا تجربه قبلی، چیزها را بهتر درک کنید.

ما درک می‌کنیم که نوشتن و فکر کردن همزمان می‌تواند دشوار باشد. برای یادداشت برداری موثر در کلاس، باید به تمرین ادامه دهید. برای شروع، خط کشیدن زیر کلمات کلیدی می‌تواند مکان یابی اطلاعات را در طول مرور آسان‌تر کند. هنگامی که آن را به‌دست آوردید، شروع به پردازش اطلاعات و نوشتن مطالب به زبان خود کنید.

اگر فهرستی از آیتمها دارید، یا اگر دو یا چند مورد را با هم مقایسه میکنید، از یک جدول استفاده کنید. همچنین باید سعی کنید بین خطوط یا پاراگراف‌ها فاصله خالی بگذارید. این به شما این امکان را میدهد که وقتی یادداشتهای خود را در آینده مرور میکنید، یادداشتها یا نظرات دیگری نیز بنویسید.

چرخه مطالعه

4. جزئیات غیر ضروری یا نامربوط را حذف کنید


برخی از دانشآموزان «یادداشت برداری» را خیلی تحت اللفظی با رونویسی دقیقاً آنچه معلمشان میگوید، اشتباه میگیرند. در نتیجه، آنها در نهایت با انبوهی از یادداشتها مواجه میشوند که باید هنگام مطالعه برای امتحاناتشان دوباره مرور کنند.

سرعت معمولی که معلم با آن درس ارائه می‌دهد حدود 100 تا 150 کلمه در دقیقه است. این به حدود 6000 تا 9000 کلمه در یک ساعت می‌رسد.

نکته این است که ما نمی‌توانیمو نبایدهر کلمه‌ای را که در کلاس می‌شنویم یادداشت کنیم. دفعه بعد که یادداشت‌ها را با دست می‌نویسید، سعی کنید فعالانه آن را فیلتر کنید و جزئیات غیر ضروری یا نامربوط را حذف کنید. البته این عادت با نکته قبلی در مورد گوش دادن به معلم قبل از نوشتن هر چیزی، مرتبط است.

5. از کوتاه نویسی کلمات جدا اجتناب کنید!


بله، برخلاف بسیاری از مقالات آنلاین دیگر، استفاده از اختصار کلمات را هنگام یادداشت برداری در کلاس توصیه نمی‌کنیم. به یاد داشته باشید که شما سعی نمی‌کنید درس را کلمه به کلمه ثبت کنید. در عوض، شما می‌خواهید یادداشت برداری کنید که می‌تواند به شما کمک کند برای امتحانات خود مرور کنید.

نشانههای کوتاه ممکن است در طول زمان تغییر کنند و این ممکن است منجر به سردرگمی بالقوه در زمانی که یادداشتهای خود را در تاریخ بعدی مرور میکنید، شود. همچنین ممکن است وسوسه شوید که اصطلاحات جدید یا کلمات ناآشنا را بدون دانستن املای صحیح آنها کوتاه کنید.

همچنین کوتاه‌نویسی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و رمزگشایی یادداشت‌های شما را برای شخص دیگری دشوار می‌کند. شما نباید به کوتاه‌نویسی ناخوانا متوسل شوید تا بتوانید به طور بالقوه هر چیزی را که می‌بینید یا می‌شنوید بنویسید.

مغز شما کلمات را به عنوان یک کل تشخیص می‌دهد. خواندن کوتاه‌نویسی به زمان و انرژی نیاز دارد. املای هر کلمه فقط چند میلی ثانیه بیشتر طول می‌کشد، اما می‌تواند به شما کمک کند یادداشت‌های خود را کارآمدتر بخوانید. همچنین، شما نمی‌خواهید به طور تصادفی در طول امتحان به صورت خلاصه بنویسید!

مقاله مرتبط: هر آنچه که باید در مورد خلاصه نویسی بدانید

6. برای سرعت و دقت بهتر در یادداشت برداری به تمرین ادامه دهید


نوشتن ارتباط زیادی با حافظه عضلانی و یادگیری تقویت شده دارد. هر چه بیشتر تمرین کنید، سریع تر و دقیق‌تر می‌نویسید. درست مانند ورزش، می‌توانید با تمرین کافی بدن خود را برای انجام مکرر اعمال خاصی آموزش دهید.

اگر به تازگی از تایپ کردن به سراغ نوشتن دستی یادداشت‌هایتان رفتید، ممکن است به زمان کمی نیاز داشته باشید تا سرعت خود را افزایش دهید. ممکن است متوجه شوید که در مقایسه با تایپ کردن با سرعت کمتری می‌نویسید یا در یادداشت‌های دست نویس خود اشتباهات بیشتری انجام می‌دهید. این طبیعی است و جای نگرانی نیستفقط باید به تمرین ادامه دهید.

برخی از شما ممکن است احساس کنید که هرگز نمی‌توانید با سرعتی که می‌توانید تایپ کنید بنویسید. در این صورت، ممکن است خیلی سریع تایپ کنید و زیاد به محتوای درس فکر نکنید. نوشتن در واقع می‌تواند سرعت شما را کاهش دهد و به شما این امکان را می‌دهد که هوشیارتر شوید. و وقتی واقعاً روی چیزی متمرکز هستید، می‌توانید سرعت و دقت بهتری کسب کنید.

نکته:به طور منظم انگشتان خود را ورزش دهید. یک توپ استرس را فشار دهید تا قدرت انگشتان و دست‌ها افزایش یابد. در طول استراحت، دست‌ها و بدن خود را دراز کنید و در صورت امکان راه بروید.

برای مشاهده دوره رایگان آشنایی با تندخوانی آکادمی تیزلاین اینجا کلیک کنید

7. از کمال بگذرید و فقط چیزها را حل کنید


این ممکن است کمی غیر منطقی به نظر برسد، اما یادداشتهای دستنویس همان چیزی هستند که قرار است باشند. نیازی نیست با بهترین دست‌خط خود بنویسید تا یادداشت‌های شما به نظر تایپ شده باشند. هنگام انجام اصلاحات، به جای استفاده از غلط گیر، از خط زدن کلمات نترسید.

به یاد داشته باشید که شما یک اثر هنری بی‌عیب و نقص نمی‌سازید و واقعاً نیازی نیست که خیلی کامل باشید. لاک غلط گیر کمی طول می‌کشد تا خشک شود و ممکن است آنچه را که می‌خواهید در آن نقطه بنویسید فراموش کنید. یا با گذشت زمان شفافتر میشود و جوهر قلم زیر ممکن است پس از مدتی ظاهر شود. یک خط تمیز و ساده که در میان کلمات ناخواسته کشیده شده باشد، کارساز خواهد بود.

تعادل خوبی بین سرعت نوشتن و منظم بودن دست‌خط خود حفظ کنید. اگر خیلی آهسته می‌نویسید، ممکن است زمان کافی برای ثبت برخی از اطلاعات کلیدی نداشته باشید. و اگر خیلی سریع پیش می‌روید، قبل از نوشتن اطلاعات، زمان بیشتری را برای پردازش اطلاعات صرف کنید.

یادداشت برداری موثر در کلاس

8. یادداشت‌های خود را در پایان روز بازنویسی کنید


در پایان روز، در حالی که اطلاعات در ذهن شما تازه و واضح است، یادداشت‌های خود را بخوانید. این به شما کمک می‌کند تا آنچه را که در کلاس آموخته‌اید تثبیت کنید و شما را برای درس بعدی آماده میکند. شما همچنین می‌توانید چیزهایی که یادگرفتید را بررسی کنید تا مطمئن شوید که عقب نمی‌مانید.

توصیه می‌کنیم یادداشت‌های خود را حداقل یک بار بازنویسی کنید، ترجیحاً در همان روز یا در همان هفته. هرگونه اطلاعات تکراری یا غیر ضروری را کنار بگذارید. محتوا را به روش دلخواه خود سازماندهی مجدد کنید. اگر برخی از پردازش اطلاعات را نادیده گرفته‌اید، این شانس شما برای انجام این کار است. اگر چیزی وجود دارد که متوجه نمی‌شوید، می‌توانید روز بعد از معلم خود توضیح بخواهید.

همچنین می‌توانید مدتی را صرف نوشتن خلاصه‌ای از مطالب در پایین صفحه کنید. خلاصه باید به شما بگوید که صفحه در مورد چیست، به طوری که بتوانید در طول مرور اطلاعات را به راحتی پیدا کنید. همچنین در زمان شما صرفه جویی می‌کند چراکه شما فقط باید به طور خلاصه چیزی را هنگام انجام تکالیف خود بررسی کنید.

یادداشت برداری، یک مهارت مادام‌العمر است که می‌توانید آن را توسعه دهید


فکر می‌کنید پس از فارغ التحصیلی دیگر نیازی به یادداشت برداری ندارید؟ این کاملاً  اشتباه‌ست، زیرا ممکن است لازم باشد نکات بحث را برای جلسات بعدی در محل کار ثبت کنید. داشتن یک سیستم مناسب برای یادداشت برداری می‌تواند برای شما مفید باشد. یادداشت برداری موثر به شما کمک می‌کند تا حجم زیادی از اطلاعاتی را که هر روز در اختیارتان قرار می‌گیرد، یکپارچه کنید.

در حالی که هنوز در حال مطالعه هستید، از این فرصت برای توسعه مهارت‌های یادداشت برداری خود از سنین جوانی استفاده کنید. بفهمید چه چیزی برای شما مفید است و چه چیزی به درد نمیخورد. همیشه سعی کنید روش پردازش اطلاعاتی که به شما ارائه می‌شود را بهبود بخشید.

شما در نهایت سبک منحصر به فرد خود را در یادداشت برداری کشف خواهید کرد و حتی ممکن است تکنیک های خود را برای ثبت اطلاعات توسعه دهید.