هنگامی که می خواهید یک فرد یا دانش آموز را ارزیابی کنید، به ابزاری نیاز دارید که میزان تسلط فرد بر یک موضوع را اندازه گیری کند. آزمون پیشرفت تحصیلی می تواند به سنجش درک دانش‌آموز در حوزه دانش کمک کند. همچنین نتایج این آزمون راهنمای بسیار مفیدی برای دانش‌آموزان و آزمون گیرندگان است زیرا نتایج، نقاط قوت و ضعف یادگیری دانش آموزان و آموزش مدرسان را نشان می دهد. در این مقاله مفصلا درباره چیستی آزمون پیشرفت تحصیلی، اهداف آن و اینکه چگونه می‌توانید بهترین نتیجه را در این آزمون بدست آورید صحبت خواهیم کرد.

موفقیت در آزمون پیشرفت تحصیلی

آزمون پیشرفت تحصیلی چیست؟

آزمون پیشرفت تحصیلی، نحوه یادگیری فرد را در طول زمان و آنچه را که فرد با تجزیه و تحلیل عملکرد فعلی خود آموخته است، اندازه گیری می کند. همچنین نحوه درک و تسلط یک فرد بر یک حوزه دانش خاص مانند ریاضی، زبان و… در زمان حاضر را اندازه گیری می کند. با استفاده از این آزمون، می‌توانید میزان سرعت و دقت یک فرد در پاسخ به سوالات را که به‌عنوان یک  معیار موفقیت در نظر می‌گیرند، تجزیه و تحلیل کنید.

آزمون پیشرفت تحصیلی یک انتخاب عالی برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد تحصیلی یک فرد در بسیاری از کشور ها در مقاطع مختلف است. و در مدارس کشور ما به روش های گوناگون این آزمون اجرا می شود اما هر ساله سازمان استعداد های درخشان، آزمون پیشرفت تحصیلی را طی دو مرحله به صورت آزمون تستی برای دانش آموزان سمپادی برگزار می کند. مرحله اول در ماه بهمن جهت ارزیابی دانش‌اموزان در ترم اول و مرحله دوم در فروردین یا اردیبهشت از ۷۰ درصد محتوای کتاب های درسی است.

هدف از آزمون پیشرفت تحصیلی

هدف اولیه آزمون پیشرفت تحصیلی، ارزیابی یک فرد است. با این حال، یک آزمون موفق می تواند باعث شروع یک برنامه درسی هدفمند شود.

به عنوان مثال، یک دانش آموز می تواند به دلیل نتیجه یک آزمون پیشرفت تحصیلی تصمیم به شروع یک برنامه مطالعه بگیرد. بنابراین می تواند به عنوان انگیزه ای برای بهبود یا شاخصی برای پیشرفت به سطح بالاتر باشد. آزمون پیشرفت تحصیلی هم در بخش آموزشی و هم در بخش حرفه ای استفاده می شود.

یک دانش‌اموز ممکن است نمره بالاتری از استاندارد کسب کند که نشان می دهد فرد تسلط زیادی بر آن درس دارد و برای یادگیری سطح پیشرفته آماده است. از سوی دیگر، یک نمره پایین ممکن است نشانه نگران کننده‌ای باشد که نیاز به تمرین بیشتر جهت پیشرفت در آن دارد یا اینکه یک موضوع خاص باید تکرار شود و یا حتی نیاز به کلاس های تقویتی و مازاد بر کلاس های مدرسه دارند تا بتوانند مباحث را به خوبی درک کنند.

خوشبختانه آکادمی تیزلاین به عنوان موسسه آموزشی تخصصی تیزهوشان برای درس هایی مانند ریاضی، علوم، فارسی، عربی و…  کلاس های آنلاین ترمیک برگزار می کند و توانسته است به بسیاری از دانش‌اموزان از سراسر کشور از مقطع چهارم تا دوازدهم کمک کند تا سطح دانش خود را ارتقا داده و پیشرفت چشمگیری نسبت به سایر دانش آموزان داشته باشند.

بودجه بندی آزمون پیشرفت تحصیلی ۱۴۰۱

بودجه بندی ‍پایش متوسطه دوم ۱۴۰۱
بودجه بندی ‍پایش متوسطه اول ۱۴۰۱

زمان برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی  ۱۴۰۱

مرحله اول آزمون پیشرفت تحصیلی

طبق توضیحات و بودجه بندی، مرحله اول آزمون پایش عملکرد یادگیری دانش آموزان متوسطه اول و دوم استعداد های درخشان (آزمون پیشرفت تحصیلی) به صورت هماهنگ کشوری طبق زمان بندی زیر برگزار خواهد شد.

در سال­ تحصیلی جاری، مرحله اول پایش عملکرد یادگیری دانش­ آموزان پایه­ های هفتم، هشتم و نهم رأس ساعت 9 صبح روز دوشنبه مورخ 1401/11/10 و پایه­ های دهم و یازدهم رأس ساعت 9 صبح روز سه­ شنبه مورخ 1401/11/11 برگزار می­ شود. مرحله دوم در دهه اول اردیبهشت­ ماه 1402 برگزار خواهد شد.

زمان اعلام نتایج آزمون پایش

پس از انجام فرآیند پايش عملکرد یادگیری، نتايج در اولین فرصت از طریق وب‌گاه https://sampad.gov.ir، اعلام شده و كارنامه، کلید تصحیح، پاسخ‌نامه تشريحی،‌ كارنامه كل، كارنامه دروس و نمودارها در وبگاه مربوط برای هر دانش‌آموز قابل مشاهده خواهد بود.

آزمون های انلاین تیزلاین
تقویم آموزشی ۱۴۰۱ تیزلاین
  • کلاس های المپیاد تیزلاین ۱۴۰۱- ۱۴۰۲

ثبت نام دوره ترمیک و سالانه تیزلاین از ‍پایه چهاردم تا یازدهم

برای دریافت اطلاعات بیشتر در واتساپ به الو تیزلاین 09333840202 پیام دهید

برای مشاهده کلاس ها و ثبت نام بر روری لینک زیر کلیک کنید

کلاس های آنلاین تیزلاین

چگونه می‌توان بهترین نتیجه را در آزمون  پیشرفت تحصیلی بدست آورد؟

به یاد داشته باشید نمره و رتبه در این آزمون ملاک اصلی نیست. همانطور که گفته شد هدف مهم آزمون پیشرفت تحصیلی ارزیابی هر دانش‌آموز برای بهبود کیفیت آموزش و نحوه مطالعه می باشد. اما از آنجا که این آزمون تستی است شاید بسیاری از دانش آموزان باوجود تسلط بر دروس نتوانند سطح دانش خود را در این آزمون نشان دهند که می تواند به دلیل عدم مدیریت زمان، نداشتن تمرین کافی در این رابطه و همچنین عوامل مختلفی مانند اضطراب و نداشتن آگاهی کامل از نحوه برگزاری آزمون است.

برای تمرین مدیریت زمان در آزمون های تستی پیشنهاد می کنیم بعد از درک کامل هر مبحث از ماده درسی مانند ریاضی، علوم و… به حل سوالات تستی از سطح آسان به دشوار بپردازید. آکادمی تیزلاین در بخش فایل های دانلودی سایت برای دانش آموزان عزیز از پایه چهارم تا یازدهم آزمون های مبحث به مبحث تستی به همراه پاسخنامه کلیدی آماده کرده است که دائما در حال بروزرسانی می باشد و شما می توانید به راحتی این سوالات را دانلود و پرینت بگیرید و با گرفتن زمان، سرعت و دقت خود را در حل سوالات تستی تقویت کنید.

همچنین با حل نمونه آزمون های پیشرفت تحصیلی سال های گذشته، دانش‌آموزان می توانند با تعداد و سطح سوالات آشنا شوند و آمادگی بیشتری برای این آزمون داشته باشند.