چطور فیزیک بخوانیم؟

فیزیک می تواند یک درس سرگرم کننده برای دانش‌اموزان باشد زیرا این رشته بسیار گسترده است. فیزیک شامل مطالعه حرکت، انرژی، گرانش، سیالات و حوزه‌هایی مانند ترمودینامیک و فیزیک کوانتومی است. از آنجایی که در فیزیک چیزهای زیادی دخیل است، نمی توان به راحتی همه حوزه های این رشته را خلاصه کرد. با این حال، در ابتدایی ترین حالت، فیزیک تلاش می کند تا نیروهای مختلف را در جهان کمیت کند. به عنوان مثال، ما از اعداد برای توصیف میدان های الکتریکی و سرعت استفاده می کنیم.

پس از تعیین کمیت بخش‌های مختلف جهان طبیعی، فیزیکدانان سعی می‌کنند رابطه بین کمیت‌های مختلف را درک کنند. به عنوان مثال، فیزیکدانان میزان سقوط اجسام را در اثر نیروی گرانش و جرم جسم تعیین کرده اند. سپس این روابط را می توان به صورت بصری با استفاده از نمودارها، گراف‌ها و مدل ها ارائه کرد. گاهی معادلات بهترین راه برای بیان این روابط هستند.

مسائل مختلفی وجود دارد که فیزیک سعی در پاسخ به آنها دارد. فیزیکدانان سعی می کنند همه چیز را از علت درخشش ستاره ها تا چگونگی شروع جهان توضیح دهند. فیزیک همچنین در بسیاری از فعالیت های مختلف کاربرد دارد و در همه چیز از توسعه بازی های رایانه ای گرفته تا درمان بیماری ها و تولید انرژی کمک می کند. با نگاهی به اینکه چگونه فیزیک را می توان به طور گسترده به کار برد، باید مشخص شود که فیزیک یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی است.

با این حال، فیزیک نیز می تواند بسیار پیچیده باشد، بنابراین داشتن عادات مطالعه موثر می تواند به افزایش شانس موفقیت شما کمک کند. با استفاده از دستورالعمل های زیر، شانس موفقیت خود را در این زمینه جالب افزایش خواهید داد.

ماشین حساب ها مسائل فیزیک شما را حل نمی کنند

درست است که ماشین‌حساب‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا اعداد را حساب کنید، اما مهم است که بدانید چرا آن اعداد را وارد می‌کنید. اگر فقط از ماشین حساب خود برای وارد کردن اعداد استفاده کنید بدون اینکه بفهمید فرمول واقعاً در مورد چیست، هرگز به طور کامل متوجه نخواهید شد که در حال مطالعه چه چیزی هستید. به عنوان مثال، فرمولی برای درک سرعت سقوط یک جسم وجود دارد. با این حال، درک چگونگی اعمال این فرمول و توضیح آن مهم است.

یادگیری پویا

بخشی از یک یادگیری موثر، فعال بودن و درگیر شدن در فرآیند یادگیری خودتان است. چگونه می توانید به یک یادگیرنده پوبا تبدیل شوید؟ خوب اول، مهم است که از شیوه های غیرفعال دور شوید. یادگیرندگان منفعل تمایل دارند از ادامه مطالب و کلنجار رفتن با داده‌ها و مطالب خودداری کنند و به یادگیری ساده از طریق سخنرانی و تماشای معلمان برای حل مسائل پیچیده راضی هستند. یادگیری پویا مستلزم آن است که از این عادت های بد دور شوید. شما باید به سمت حل مسئله و تلاش برای حل مشکلات به طور مستقل و تنها با حداقل راهنمایی حرکت کنید. مهم است که تا حد امکان به طور مستقل با این مشکلات مقابله کنید.

با این حال، یادگیرندگان پویا بیشتر از اینکه صرفاً مطالب خود را بخوانند، انجام می دهند. آنها همچنین تعلل را متوقف می کنند و فرآیند یادگیری را در اسرع وقت آغاز می کنند. یادگیرندگان فعال به جای اینکه برای مطالعه تا روز قبل از امتحان منتظر بمانند، روزهای منتهی به امتحان را به مرور مطالب خود، از جمله تکالیف قبلی و آزمون ها می گذرانند. با درگیر ماندن با مطالب خود در طول ترم و تجدید منظم یادگیری خود، یادگیرندگان فعال می توانند به طور مؤثرتری درس هایی را که مدرسانشان درس می‌دهند بیاموزند.

نحوه یادداشت برداری در فیزیک

انواع مختلفی از یادداشت برداری وجود دارد که در شرایط مختلف موثرتر است. اگر می خواهید یادداشت برداری موثرتری برای درس فیزیک داشته باشید، باید با این اشکال مختلف یادداشت برداری آشنا شوید.

روش طرح کلی اولین و رایج ترین رویکرد مورد استفاده برای یادداشت برداری است. این رویکرد هنگام یادگیری مفاهیم، ​​نه فرمول ها، بهترین است. با استفاده از روش طرح کلی، ابتدا موضوع اصلی را می نویسید. به عنوان مثال، موضوع اصلی شما ممکن است حرکت باشد. موضوع فرعی شما جایی است که نظر خاصی را که بخشی از موضوع اصلی است یادداشت می کنید. به عنوان مثال، موضوع فرعی حرکت، سرعت است. در نهایت، می خواهید موضوع فرعی خود را با جزئیات خاص شاخ و برگ دهید. به عنوان مثال، در زیر مبحث سرعت، می‌توانید فرمولی را بنویسید که آن را تعریف می‌کند یا زمان‌هایی را بنویسید که باید از فرمول استفاده کنید.

شکل دوم یادداشت برداری روش دو ستونی است که برای ریاضی و فرمول بهترین است. موضوع اصلی خود را در بالای مقاله و صفحات کتاب خود بنویسید تا بتوانید موضوع را با عمق بیشتری مرور کنید. در ستون سمت چپ، فرمول را بنویسید و سپس یک مثال از حل مسئله را مرحله به مرحله بنویسید. در ستون سمت راست، توضیحی درباره معنای فرمول، از جمله معنی متغیرهای فرمول بنویسید. سپس، از کلمات برای توصیف راه حل گام به گام مسئله مثال استفاده کنید. در نهایت، نکات کلیدی در مورد فرمول را در پایین صفحه بنویسید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید زمان مناسب برای اعمال فرمول و نوع سوالاتی که می توان با آن حل کرد را بنویسید.

بخش پایانی یادداشت برداری شامل کشیدن وسایل کمک بصری است. برای این کار می توانید از روشی مشابه روش دو ستونی استفاده کنید. بیایید از مثال انرژی جنبشی استفاده کنیم. در سمت چپ مقاله خود، می خواهید نمونه ای از انرژی جنبشی را ترسیم کنید. به عنوان مثال، می توانید یک توپ را روی شیب بکشید. در چنین نموداری، شما همچنین می‌خواهید جهت حرکت توپ را بنویسید. در سمت راست، می‌توانید فرمولی را بنویسید که اعمال می‌شود و با جزئیات توضیح دهید که در هر مرحله از حرکت چه اتفاقی می‌افتد، از زمانی که کسی هل می‌دهد. توپ تا زمانی که به سکون می رسد.

ریاضی و حل مسئله در فیزیک

بخش اصلی فیزیک توانایی انجام ریاضیات است که توضیح می دهد چرا جهان اینگونه کار می کند. به همین دلیل، مهم است که مطمئن شوید قبل از گذراندن دوره های فیزیک، توانایی خود را در انجام ریاضیات تجدید کرده اید. تیزلاین در مقالات گذشته از سری نحوه مطالعات دروس مختلف به نحوه یادگیری سریع ریاضی پرداخته است که حتما مطالعه این مقاله را نیز از دست ندهید.

فیزیک بیشتر دانش آموزان را ملزم می کند که حداقل مثلثات و جبر را بدانند. دروس پیشرفته تر فیزیک دانش آموزان را ملزم به انجام حساب دیفرانسیل و انتگرال می کند. برای موفقیت در فیزیک باید در دوره های ریاضی مسلط باشید.

توانایی حل مسائل ریاضی به معنای چیزی بیش از این است که بتوان اعداد را در فرمول وارد کرد. همچنین باید بتوانید یک حل‌کننده خلاق باشید. گاهی اوقات، مسائل فیزیک ممکن است نیازمند رویکردهای خلاقانه و مبتکرانه برای یافتن راه حل باشند. شما باید یاد بگیرید که چگونه خارج از چارچوب فکر کنید و از منظرهای مختلف به مشکلات نگاه کنید.

مطالعه مستقل فیزیک

برای موفقیت در درس خود باید دانش خود را از فیزیک به طور مداوم تجدید کنید. مباحث فیزیک پیوسته و منسجم هستند، بنابراین اگر مرتباً دانش خود را بروز کنید و نکات آموخته‌شده قبلی را با نکات جدید مرتبط کنید، به شما کمک می‌کند.

شما می توانید اقدامات خاصی را انجام دهید تا مطمئن شوید که زمان مطالعه مستقل شما موثرتر است. به عنوان مثال، شما می خواهید تا جایی که ممکن است برای مطالعه فیزیک وقت بگذارید. منتظر ماندن تا آخرین لحظه برای شروع مطالعه، راهی آسان برای کاهش اثربخشی زمان مطالعه شما است. نه تنها به تعویق انداختن آن باعث استرس شما می شود، بلکه منجر به از دست دادن اطلاعات مهم نیز می شود. این مطالب از دست رفته و استرس با هم ترکیب می شوند تا یادگیری را برای شما سخت تر کنند.

شما باید در طول سال به طور مداوم مطالعه کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات مهم را از دست نمی دهید. دلیل دیگری که این رویکرد به شما کمک می کند این است که خواندن به شما کمک می کند تا بهتر بفهمید در آزمایشگاه ها و کلاس‌های درس خود چه می گذرد. خواندن پیش از موعد به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از آنچه معلمتان دارد تدریس می کند داشته باشید، اما خواندن همچنین به شما کمک می‌کند تا کارهایی که باید در آزمایشگاه‌های خود انجام دهید را بهتر درک کنید.

وقتی در حال بررسی کتاب‌ها و جزوات فیزیک خود هستید، باید مراقب موارد زیر باشید.

عبارات کلیدی

هر زمان که کتاب های درسی فیزیک خود را مطالعه می کنید، باید مراقب عبارات کلیدی باشید. فیزیک از عبارات خاصی مانند تندی و سرعت استفاده می کند. در حالی که این دو اصطلاح به هم مرتبط هستند، اما یکسان نیستند. مهم است که معنای خاص هر اصطلاح را یاد بگیرید، چگونه آنها از یکدیگر متمایز می شوند و چگونه به کار می روند. شما از یادگیری این اصطلاحات از قبل سود خواهید برد، به این ترتیب در روز یادگیری و آموزش خود گم نخواهید شد.

مفاهیم فیزیک

مفاهیم با اصطلاحات متفاوت هستند زیرا اصول خاصی از فیزیک را با عمق بیشتری توضیح می دهند. به عنوان مثال، سرعت همان تندی با جهت است. با این حال، تندی و سرعت هنگام توصیف مباحث بزرگتر مانند حرکت استفاده می شود. وقتی کتاب خود را مرور می کنید، می خواهید به دنبال عناوین بخش های جدید بگردید تا نکته اصلی را بیابید. سپس، همانطور که در حال خواندن مطالب هستید، به اولین جمله هر پاراگراف توجه ویژه ای داشته باشید. این به شما کمک می‌کند تا نکات اصلی را که پاراگراف سعی در برقراری ارتباط با آن دارد، راحت‌تر شناسایی کنید.

ابزارهای کمکی بصری

نکته دیگری که باید در حین بررسی مطالب خود به آن توجه کنید، کمک های بصری ارائه شده است. کتاب درسی شما اغلب از نمودارها، جدول‌ها و سایر تصاویر برای کمک به توضیح مفاهیم استفاده می کند. برای مثال، تصاویر بصری می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا درک کنند که چگونه یک جسم هنگام سقوط از ارتفاعات مختلف، سرعتش افزایش می‌یابد. به راحتی می توانید این نمودارها را کپی کنید و خودتان آن را ترسیم کنید، که می تواند به شما در درک بهتر مفاهیمی کمک کند.

نکات عمومی در یادگیری فیزیک

به خاطر داشته باشید که فیزیک یک موضوع تجمعی است، برای شما مهم است که مطمئن شوید که به هر کلاسی می روید. اطلاعاتی که در یک سخنرانی یاد می گیرید بر اساس درس های قبلی است. از دست دادن فقط یک کلاس مضر است و شانس شما برای یادگیری موثر با هر کلاسی که از دست می دهید کمتر می شود. هنگامی که در کلاس هستید، مطمئن شوید که یادداشت های موثری را یادداشت می کنید. شما می خواهید مفاهیم مهم و حقایق پشتیبان را مستند کنید، یا حتی نمودارهای خود را برای کمک به یادداشت های خود ترسیم کنید.

همانطور که ترم به جلو می رود، زمانی را برای امتحان کردن خود در خارج از کلاس اختصاص دهید. یک سری فلش کارت برای خود بسازید که یک طرف آن سؤالات و طرف دیگر پاسخ ها باشد. این فلش کارت ها می توانند شامل اصطلاحات کلیدی باشند یا پاسخ های پیچیده ای در مورد مفاهیم مهم بخواهند. حتی ممکن است بخواهید با سایر همکلاسی های خود جفت شوید تا این آزمون های مستقل حتی موثرتر شوند. یافتن کمک اضافی می تواند وسیله ای کلیدی برای یادگیری مطالب خود باشد.

نکته پایانی

فیزیک می‌تواند موضوع پیچیده‌ای باشد، بنابراین نیاز به کمک اضافی برای دانش‌آموزان غیرعادی نیست، حتی اگر بهترین یادداشت‌ها و جزوات را راشته باشید بدون آموزش موثر نخواهد بود.

 اگر به دنبال کلاسی هستید که بتوانید از هر کجای دنیا با تدریس بهترین اساتید فیزیک و علوم در آن شرکت کنید و اگر می‌خواهید در کنار آموزش کامل ترین جزوات و نمونه سوالات و بهترین منابع مطالعاتی را در اختیار داشته باشید حتما به صفحه‌ی کلاس‌های آنلاین آکادمی تیزلاین سر بزنید و یا برای دریافت اطلاعات بیشتر به الو تیزلاین در واتساپ پیام دهید.

تقویم آموزشی آکادمی تیزلاین ۱۴۰۳-۱۴۰۴
  • کلاس های آنلاین ترم تابستان تیزلاین دوره ابتدایی
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه های هفتم و هشتم
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه نهم
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه های دهم و یازدهم
کلاس های آنلاین تیزلاین