ریاضیات می تواند یک موضوع چالش‌برانگیز باشد: فرمول های سفت و سخت و حل مسئله پیچیده ریاضیات مورد علاقه برخی و نفرت دیگران است. اما چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید، هرکسی در مقطعی نیاز به یادگیری ریاضی دارد. و در حالی که ممکن است راه آسانی برای یادگیری ریاضیات وجود نداشته باشد، طیف وسیعی از استراتژی ها و تکنیک ها وجود دارد که می تواند به دانش آموزان کمک کند تا آن را سریعتر درک کنند.

قبل از اینکه وارد “چگونگی یادگیری سریع ریاضی” شویم، اجازه دهید ابتدا به “چرایی یادگیری ریاضی” بپردازیم.

چرا ریاضی می خوانیم؟

ممکن است به نظر برسد که ریاضیات در زندگی برای اکثر مردم اهمیتی ندارد، اما این نمی تواند واقعیت داشته باشد! همه ما بدون اینکه متوجه باشیم هر روز از ریاضیات استفاده می کنیم. تقسیم صورتحساب شام، کار کردن با پول نقد و شمارش دقیقه تا زمانی که پارکومتر شما تمام شود، برخی از کاربردهای واضح تر برای مهارت های ریاضی شما هستند، اما برخی از آنها کمتر آشکار هستند.

حل مسئله – فرآیند کار بر روی تمام جزئیات یک مسئله برای یافتن راه حل مناسب – یک مهارت اساسی زندگی است و مطالعه ریاضی توانایی ما را برای حل مسائل در تمام زمینه های زندگی بهبود می بخشد. این می تواند هر چیزی باشد، از فهمیدن اینکه بو از کجا می آید با حذف همه دلایل احتمالی دیگر تا پیدا کردن سریع ترین راه برای رسیدن به محل کار در ترافیک.

بنابراین دفعه بعد که فکر می کنید «دیگر نیازی به استفاده از این مهارت ریاضی نخواهم داشت»، دوباره فکر کنید: مفاهیم ریاضی و تکنیک هایی که از حل مسائل ریاضی یاد می گیریم هر روز به ما کمک می کنند!

نحوه یادگیری ریاضی برای دانش آموزان

راه‌های زیادی برای یادگیری ریاضی وجود دارد – در مدرسه، کلاس آنلاین ریاضی، با استفاده از ویدیوهای آموزش ریاضی – اما به هر روشی که یاد می‌گیرید، چند اصل اساسی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

 1.  تمرین باعث کامل شدن می شود

هر چیز با ارزشی به آسانی به دست نمی آید و درک دقیق ریاضیات نیز از این قاعده مستثنی نیست! این مهارتی است که تنها با تمرین مکرر توسعه می یابد، بنابراین از اوقات فراغت خود برای تمرین معادلات، تمرین ها و محاسبات اولیه استفاده کنید. در عرض چند هفته تفاوت را خواهید دید و احساس خواهید کرد. برای تمرین می توانید از نمونه سوالات دانلودی ویژه پایه خود در سایت آکادمی تیزلاین استفاده کنید تا با حل تمرین ریاضی برای هر مبحث به همراه پاسخنامه دیگر ریاضی برایتان سخت نباشد.

 1.  اشتباهات خود را مرور کنید

بسیاری از ریاضیات در مورد حل مسئله هستند و برای حل مسائل باید راه حل های مختلف را تا زمانی که راه حل مناسب را پیدا کنید، به کار ببرید. اگر پاسخ اشتباهی دریافت کردید، روند خود را بررسی کنید و اشتباهات را شناسایی کنید. درک اینکه در رویکرد خود با استفاده از یک فرآیند گام به گام اشتباه کرده اید، بهترین راه برای تقویت مهارت های خود و جلوگیری از تکرار اشتباهات است.

 1.  بر مفاهیم تمرکز کنید، نه مراحل

ریاضی یک موضوع متوالی است: قبل از اینکه به سراغ مسئله بعدی بروید، باید یک مسئله را کاملاً درک کنید. اگر فقط مراحل یک معادله را بدانید، درک اینکه کجا این مراحل در حل مسائل مختلف بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد برایتان دشوارتر خواهد بود.

در واقع، در مطالعه‌ای که توسط انجمن علوم شناختی انجام شد، دانش‌آموزانی که از رویکرد اول حل مسئله  (درک مسئله) استفاده می‌کردند، به طور مداوم از دانش‌آموزانی که راه‌حل ریاضی را قبل از تلاش برای حل مسئله با آن یاد گرفته بودند، بهتر عمل کردند. با درک مسئله قبل از دانستن راه‌حل، دانش‌آموزان می‌توانند به وضوح منطق پشت مسئله و مراحلی که در حل آن دخیل هستند را شناسایی کنند. به همین دلیل است که بهترین راه برای یادگیری ریاضی، درک مفاهیم و منطق هر راه حل به جای حفظ کردن مراحل است.

آیا راهی برای یادگیری سریعتر ریاضیات وجود دارد؟

اکنون وقت نکاتی است که برای آن آمده اید: چگونه ریاضی را سریع یاد بگیریم. در حالی که هیچ میانبری برای یادگیری درست چیزها وجود ندارد، تکنیک هایی وجود دارد که می توانید برای تقویت درک ریاضی و مطالعه هوشمندانه تر، نه سخت تر، از آنها استفاده کنید.

در اینجا چند نکته از کارشناسان مطالعه برای یادگیری سریع ریاضیات آورده شده است.

نکات ریاضی

 1.  از نمونه های واقعی و محسوس استفاده کنید

راه حل های ریاضی می توانند بسیار انتزاعی باشند که به خاطر سپردن و درک آنها را دشوار می کند. یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری سریع ریاضی، استفاده از یک راه‌حل ریاضی برای موقعیت‌های روزمره است که بیشتر با آن آشنا هستید.

نمونه ای از یک مسئله ریاضی را در زندگی روزمره خود بیابید تا سریع در ریاضی بهتر شوید. چند مثال می تواند این باشد:

بررسی احتمال برنده شدن بلیط بخت آزمایی، تبدیل مقادیر دستور غذا از سیستم استاندارد به مقادیر متریک یا محاسبه مسافتی که می توانید با نیم باک سوخت با ماشین خود برانید.

 1.  از فناوری برای بهبود فرآیند یادگیری ریاضی استفاده کنید

دلیلی وجود دارد که وب‌سایت‌های ریاضی و تدریس ریاضی آنلاین بسیار محبوب شده‌اند، و این به یکی از اصول اساسی یادگیری ریاضیات مربوط می‌شود: تمرین باعث کامل‌تر شدن آن می‌شود. هرچه بیشتر در معرض ریاضی باشید، بیشتر درک خواهید کرد و سریعتر یاد خواهید گرفت که در فرآیند حل یک معادله کار کنید.

از منابع آنلاین مفید مانند ویدیوها، کتاب‌ها و بازی‌ها گرفته تا درس‌های ویدیویی تعاملی، فناوری یادگیری، ریاضیات پایه را به‌صورت آنلاین آسان‌تر و سریع‌تر کرده است. چه برای یادگیری ریاضی ابتدایی به صورت آنلاین یا چیزهای پیشرفته تر، جلسات آموزشی واقعاً می تواند به شما در یادگیری سریعتر ریاضی کمک کند.

محبوبیت تدریس آنلاین در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است، روندی که احتمالاً به دلیل رقابت شدید دانش‌آموزان امروزی برای قرارگیری در مدارس و دانشگاه های خوب است. نتیجه افزایش فشار برای عملکرد خوب در دروس علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات است و بسیاری از والدین به دنبال معلمان ریاضی آنلاین به عنوان یک جایگزین مناسب و مقرون به صرفه برای برنامه های مرکز آموزشی هستند.

چه وب سایتی به من در ریاضی کمک می کند؟

هزاران مکان برای یادگیری ریاضی آنلاین وجود دارد، اما به دنبال سایت‌هایی باشید که طیف وسیعی از گزینه‌ها را ارائه می‌دهند، مانند کلاس‌های رایگان یا ارزان که به شما کمک می‌کنند معلمی را پیدا کنید که دوست دارید با او کار کنید و آزمون های آنلاین رایگان که علاوه بر آموزش بتوانید تمرین داشته باشید و در فضای رقابتی آموزه های خود را بسنجید تا نقاط ضعف خود را در درس ریاضی شناسایی کنید آکادمی تیزلاین  ریاضی را از چهارم ابتدایی تا متوسطه دوم ارائه می‌کند و تمامی اساتید آکادمی تیزلاین با سوابق و تجربیات تدریس آنلاین بالا درس ریاضی را در بستری صمیمی و پویا برای طیف گسترده ای از دانش آموزان از سراسر ایران آموزش می دهند و علاوه بر کلاس آنلاین ویدیوهای آموزشی، جزوات و آزمون های انلاین رایگان برای یادگیری بهتر در اختیار دانش‌آموزان قرار می گیرد.

تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
 • کلیه کلاس‌های پایه چهارم و پنجم ترم دو تیزلاین
 • کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان پایه ششم ترم دو
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هفتم ترم دو تیزلاین
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هشتم ترم دو تیزلاین
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه نهم ترم دو تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین
 1.  محیطی بدون حواس پرتی ایجاد کنید

ریاضی موضوعی است که به حداکثر تمرکز شما نیاز دارد، بنابراین از وسوسه انجام چند کار یا مطالعه در محیط های  حواس پرت کننده، مانند کافه های پر سر و صدا یا جلوی تلویزیون، اجتناب کنید. جایی را پیدا کنید که با مزاحمت هایی مانند غذا، کارهای خانه یا تلفن وسوسه نشوید.

برخی از مطالعات نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی کلاسیک در حین مطالعه می تواند تمرکز را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد، بنابراین سعی کنید یک لیست پخش کلاسیک را به برنامه مطالعه خود اضافه کنید.

بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید چگونه ریاضی را سریع یاد بگیرید، هزاران منبع مفید، خدمات آموزشی و نکات مطالعه برای کمک به شما وجود دارد. چه بر روی استفاده از راه حل های ریاضی برای مسائل روزمره تمرکز کنید، چه کلاس آنلاینی شرکت کنید تا به شما کمک کند به اهداف یادگیری خود برسید، می توانید راه مناسبی را برای یادگیری سریعتر خود بیابید. فقط با آن مانند یک مسئله ریاضی رفتار کنید – راه حل های مختلف را تا زمانی که راه حل مناسب را پیدا کنید، امتحان کنید!

ترفندهای ریاضی

 1.  چگونه در ذهن سریعتر ضرب کنیم

“ترفندهای” زیادی وجود دارد که می توانید از آنها برای کمک به افزایش سرعت استفاده کنید.

 • یکی از روش‌های قدرتمند این است که به خاطر بسپارید که 5 حاصل 10 تقسیم بر 2 است. در این حالت، ضرب پیچیده‌ای مانند 48 ضرب در 5 را می‌توان با ضرب در 10 در 48 آسان‌تر و سریع‌تر کرد (به سادگی یک 0 را اضافه کنید تا 480 ایجاد شود.) و حاصل را تقسیم بر 2 کنید.
 • همچنین به یاد داشته باشید که هر ضرب یک “دوقلو” دارد: برای مثال، اگر با 7×4 مشکل دارید، سعی کنید آن را به صورت 4×7 محاسبه کنید، که ممکن است به خاطر سپردن آن آسان تر باشد.
 • تفریق و جمع کردن مربع ها (یعنی ضرب یک عدد در خودش) می تواند ابزار مفیدی برای ضرب سریعتر نیز باشد.
 • وقتی صحبت از ضرب در 9 می شود، بهترین ترفند این است که عملاً در 10 ضرب کنید و سپس یک گروه از عددی را که در آن ضرب می کنید کم کنید. مثلاً برای 9×8، 10×8 را امتحان کنید که 80 است. 80 منهای 8، 72 می دهد که پاسخ 9×8 است.
 1.  محاسبه درصد به سرعت

برای محاسبه سریع درصدها، چهار درصد کلیدی را حفظ کنید: 5 درصد، 10 درصد، 25 درصد و 50 درصد. این به شما این امکان را می دهد که به راحتی درصدهایی را که مضربی از 5 هستند محاسبه کنید و برای درصدهایی که مضرب 5 نیستند یک تخمین نزدیک ارائه دهید.

به عنوان مثال، برای پیدا کردن 15 درصد از 430، باید در نظر بگیرید که 15 درصد، 5 درصد به علاوه 10 درصد است. از آنجایی که 10 درصد از 430 ،43 می شود و 5 درصد نصف آن است، پس 15 درصد برابر است با 43 به علاوه 21.5 یعنی 64.5.

یک نکته برای محاسبه درصدهای بیشتر از 100 درصد این است که اعشار درصد را دو فاصله به چپ ببرید و از پاسخ برای ضرب عدد مورد نظر استفاده کنید. نمونه ای از این 270 درصد از 30 است. با انتقال اعشار درصد دو فاصله به چپ، می شود 2.7 . سپس با ضرب 30 در 2.7 که 81 می شود، پاسخ به دست می آید.

3. چگونه مسائل ریاضی را سریع حل کنیم

اگر به دنبال یادگیری سریع ریاضی و حل سریع مسائل هستید، مراحلی وجود دارد که می توانید برای رسیدن به این هدف به شما کمک کند.

اول از همه، وقتی با یک مسئله ریاضی مواجه می شوید، باید آن را یادداشت کنید. داده های مسئله را بنویسید، روند حل آن را در مقایسه با انجام آن در ذهنتان تسریع می‌کند، زیرا به شما امکان می‌دهد نوع مسئله و فرمول‌هایی را که برای حل آن باید استفاده کنید، تشخیص دهید.

هنگام تلاش برای حل سریع معادلات، به خاطر سپردن میانبرهای مهم ضرب و فاکتورگیری نیز مفید است. در استفاده از ماشین حساب برای محاسبات خسته کننده تردید نکنید و به یاد داشته باشید که تمرین باعث عالی شدن شما می شود، به این معنی که هر چه زمان بیشتری را صرف تمرین کنید، در حل مسائل ریاضی سریعتر خواهید بود.

3. چگونه فرمول های ریاضی را سریع حفظ کنیم

اگر فرمولی را می‌فهمید اما در به خاطر سپردن آن مشکل دارید، چند ترفند ساده وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تقویت حافظه خود استفاده کنید. رمز خفظی می توانند به شما کمک کنند فرمول های پیچیده را به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال، عبارت ساده “SOH CAH TOA” را می توان برای تازه کردن حافظه شما از فرمول های سینوس، کسینوس و تانژانت یک زاویه با “SOH” استفاده کرد که نشان می دهد S(ine) همان سینوس، O  طول ضلع مقابل (opposite) و H طول وتر(hypotenuse) است. همچنین A معادل طول ضلع مجاور ( adjacent) . شما می توانید رمز حفظی خود را بر اساس کلماتی که احتمالا همیشه به یاد دارید بسازید.

به غیر از ابزارهای یادگاری مانند کلاس‌ آنلاین ریاضی، همچنین استدلال می شود که انتخاب های سبک زندگی خاص می تواند به ما کمک کند چیزهایی را که یاد می گیریم به خاطر بسپاریم. ورزش بعد از مطالعه و خواب کافی تکنیک هایی هستند که می توانید برای اطمینان از اینکه فرمول های ریاضی که در حال به خاطر سپردن هستید، استفاده کنید. در آخر علاقه مند شدن شما به درس شیرین ریاضی، سایت Arcademics را معرفی می کنیم که هدف آن سرگرم کردن دانش آموزان در پایه های مختلف  از طریق بازی های آموزشی و چند نفره بر اساس مفاهیم ریاضی است.