المپیادهای علمی دانش‌آموزی یک رویداد بزرگ علمی است که توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می‌شود و این باشگاه خود زیر مجموعه سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان است. در مقاله المپیاد علمی دانش‌آموزی به طور جامع در مورد شرایط، مزایا، نحوه برگزاری و … توضیح داده ایم در این مقاله به زمان بندی و نحوه ثبت نام در المپیاد های علمی دانش‌آموزی ۱۴۰۱- ۱۴۰۲ می پردازیم

زمان بندی آزمون ها و دوره های آموزشی المپیادهای علمی دانش‌آموزی

ردیف مرحله / دوره شروع ثبت نام شرکت کنندگان نوع آزمون شروع آزمون/دوره اعلام نتایج رسیدگی به درخواست های تجدید نظر
۱ مرحله اول آذر ۱۴۰۱ دانش آموزان واجد شرایط چند گزینه ای، کوتاه پاسخ بهمن۱۴۰۱ اسفند ۱۴۰۱  اسفند ۱۴۰۱
۲ مرحله دوم پذیرفته شدگان نهایی مرحله اول چندگزینه ای، عملی، تشریحی، کوتاه پاسخ اردیبهشت۱۴۰۲ خرداد ۱۴۰۲۱  تیر ۱۴۰۲
۳ دوره آموزشی تابستان تیر ۱۴۰۲ پذیرفته شدگان نهایی مرحله دوم چندگزینه ای، عملی، تشریحی، کوتاه پاسخ مرداد و شهریور۱۴۰۲  شهریور۱۴۰۲  شهریور۱۴۰۲

تاریخ و برگزاری آزمون های مرحله اول

ردیف المپیاد دوره روز تاریخ ساعت شروع
۱ کامپیوتر سی و سوم شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱ ۹ صبح
۲ جغرافیا پنجم  شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱ ۱۴ بعد از ظهر
۳ علوم زمین چهارم  شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱ ۱۴ بعد از ظهر
۴ شیمی  سی و سوم یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲ ۹ صبح
۵ تفکر و کارافربنی چهارم یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲ ۱۴ بعد از ظهر
۶ نجوم و اختر فیزیک نوزدهم دو شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳ ۹ صبح
۷ سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی هشتم دو شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳ ۱۴ بعد از ظهر
۸ فیزیک سی و ششم سه شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۴ ۹ صبح
۹ سواد رسانه‌ای هفتم سه شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۴ ۱۴ بعد از ظهر
۱۰ ریاضی چهلم و یکم چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۵ ۹ صبح
۱۱ اقتصاد و مدیریت چهارم چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۵ ۱۴ بعد از ظهر
۱۲ ادبی سی و ششم پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۶ ۹ صبح
۱۳ نانو فناوری چهاردهم  پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۶ ۱۴ بعد از ظهر
۱۴ زیست شناسی بیست و ششم جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۷ ۹ صبح

فرآیند ثبت نام مرحله اول المپیادهای علمی دانش‌آموزی

۱) زمان ثبت نام :

ثبت نام از روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ تا پایان روز جمعه مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۲۵ انجام می شود. به دانش آموزان عزیز توصیه می‌شود ثبت نام را به روزهای پایانی موکول نکنند.

۲) نحوه ثبت نام:

ثبت نام صرفا به صورت اینترنتی بوده و برای این منظور علاقه منان داخل و خارج از کشور می توانند در زمان مقرر با مراجعه به سامانه ثبت نام المپیاهای علمی به نشانی http://oly.medu.ir اقدام نمایند.

– مسئولیت هرگونه مغایرت در ثبت اطلاعات و بارگذاری عکس، بر عهده داوطلب است.
– در صورت ثبت نام گروهی دانش آموزان توسط مدارس، مدیران واحدهای آموزشی پس از ثبت نام دانش آموزان آموزشگاه خود، با مراجعه به سامانه مربوطه، نسبت به تأیید اطلاعات و عکس دانش آموزان اقام نمایند.
– مسئولیت هرگونه مغایرت در ثبت اطلاعات و عکس دانش آموز متوجه مدیرانی است که اطلاعات دانش آموزان را تأیید کره اند.

3) مدارک لازم جهت ثبت نام

– جهت ثبت نام فایل عکس (۳۰۰x400 پیکسل یا ۲۰۰x ۳۰۰ پیکسل و در قالب JPG ) با زمینه سفی، مربوط به سال جاری دانش آموز موردنیاز است. حجم این فایل نباید از ۷۰ کیلوبایت بیشتر باشد. در صورت استفاه از هرگونه تصاویر قدیمی و غیر از عکس دانش آموز شرکت کننده، ثبت نام ایشان باطل خواهد شد. ضمنأ عکس دختران باید با حجاب اسلامی بوده و چهره آنان کاملا واضح و مشخص باشد – مبلغ ثبت نام برای هر المپیاد
۸۰۰/۰۰۰ ريال (معال هشتاد هزار تومان) است که صرفا از طریق درگاه پرداخت الکترونیکی سامانه ثبت نام دریافت میشود.
– ضروریست داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام، شماره پیگیری را که به منزله ثبت نام قطعی است دریافت نموده و آن را جهت استفاده در مراحل بعدی نزد خود نگهداری کنند.

 ثبت نام آزمون مرحله دوم المپیادها

– پذیرفته شدگان مرحله اول بدون نیاز به ثبت نام مجدد، میتوانند در آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی شرکت نمایند. اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول پس از اعلام در سامانه http://oly.medu.ir به صورت مکتوب به اداره کل آموزش و پرورش استان ها ارسال میشود.
– اسامی پذیرفته شگدان مدارس خارج از کشور به مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور اعلام میشود.

ثبت نام پذیرفته شدگان دوره آموزشی تابستان ۱۴۰۲ المپیادهای علمی دانش‌آموزی

 – ثبت نام اینترنتی دانش آموزان و تعیین روز ثبت نام حضوری توسط باشگاه دانش پژوهان جوان از طریق سامانه ثبت نام المپیادها به نشانی http://oly.medu.ir اعلام میشود.

برای دریافت دستورالعمل اینجا کلیک کنید.

 این الم‍پیادهای علمی برای دوره متوسطه دوم برگزار می‌شود. در واقع المپیاد علمی از سطح بالایی برخوردار است و قابل مقایسه با آزمون های تیزهوشان و حتی کنکور نیست؛ بنابراین دانش‌آموزان باید در خود انرژی و توان مضاعفی ببینند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند. دانش‌آموزان بسیاری برای موفقیت در المپیادها از مقاطع هفتم متوسطه اول شروع کرده تا در سال های دهم و یازدهم تمرکز بیشتری داشته باشند و در صورت عدم کسب مدال طلا، به کنکور آنان لطمه ای وارد نشود و زمان خود را از دست ندهند. البته برای بسیاری از دانش‌آموزان راحتتر است که طبق آموزش‌ها و برنامه ریزی‌های مختص به این آزمون جلو بروند که خوشبختانه آکادمی تیزلاین کلاس‌های ویژه المپیاد برای ۴ رشته اصلی و پر طرفدار( ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی) با تدریس اساتید مجرب و متخصص در دو سطح برگزار می‌کند. سطح اول مناسب دانش‌آموزان پایه هفتم، هشتم و دانش آموزانی که در دوره های قبل شرکت نکرده اند است و سطح دو ویژه دانش‌آموزان هشتم، نهم و دانش آموزانی که در دوره های قبل شرکت کرده اند است. دانش‌آموزان علاقه مند به المپیادهای علمی می‌توانند با ثبت نام در کلاس های المپیاد تیزلاین به صورت انلاین خود را برای مرحله اول و دوم المپیاد از حالا آماده کنند.

کلاس های المپیاد تیزلاین ۱۴۰۱- ۱۴۰۲
کلاس های آنلاین تیزلاین