روند بین‌المللی مطالعات در ریاضیات و علوم ( به اختصار TIMSS ) مجموعه‌ای از ارزیابی‌های بین‌المللی از علم ریاضی و دانش دانش‌آموزان در سراسر جهان است. دانش‌آموزان شرکت‌کننده از مجموعه متنوعی از سیستم‌های آموزشی (کشورها یا حوزه‌های متفاوت کشورها) از نظر توسعه اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و اندازه جمعیت گرداوری شده اند. در هر یک از سیستم‌های آموزشی، حداقل ۴۵۰۰ تا ۵،۰۰۰ دانش‌آموز ارزیابی می‌شوند. داده‌های متنی در مورد شرایطی که دانش آموزان شرکت‌کننده ریاضی و علوم را می‌آموزند، از دانش آموزان و معلمان آن‌ها، مدیران آن‌ها و والدینشان از طریق پرسشنامه جمع‌آوری می‌شوند.

TIMSS یکی از مطالعات ایجاد شده توسط IEA (انجمن بین‌المللی ارزیابی دستاورد آموزشی) است که هدف آن اجازه دادن به سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان برای مقایسه دستاوردهای تحصیلی دانش‌آموزان با سیستم های آموزشی دیگر است و یادگیری از تجربیات دیگران در طراحی سیاست آموزشی موثر است. این ارزیابی اولین بار در سال ۱۹۹۵ انجام شد و از آن پس هر چهار سال یک‌بار دایر می‌شود. بنابراین، برخی از سیستم‌های آموزشی شرکت‌کننده داده‌های روند را از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ به دست آورده‌اند. TIMSS دانش آموزان کلاس چهارم و هشتم را ارزیابی می‌کند، در حالی که TIMSS پیشرفته دانش آموزان را در سال آخر متوسطه در ریاضیات پیشرفته و فیزیک مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

برای بعضی کشورهای دنیا مثل نروژ نتایج این آزمون و آزمون پرلز بسیار مهم است به طوری که نمره پایین‌تر از حد استاندارد دانش‌آموزان، باعث برکنار شدن وزیر آموزش این کشور می‌شود.

تاریخچه آزمون تیمز

اولین مطالعه ریاضیات بین‌المللی (FIMS) در سال ۱۹۶۴ در ۱۱ کشور برای دانش آموزان ۱۳ سال و در سال آخر آموزش متوسطه (FS) تحت نظارت انجمن بین‌المللی ارزیابی دستاورد آموزشی (IEA) انجام شد. این موضوع در سال ۱۹۷۰ – ۱۹۹۴ توسط اولین مطالعه علمی بین‌المللی (FISS)برای دانش آموزان ۱۰، ۱۴، و سال آخری دنبال شد. چهارده کشور، کودکان ۱۰ ساله را مورد آزمایش قرار دادند؛ ۱۶ کشور دو گروه بزرگ‌تر را مورد آزمایش قرار دادند. این نمونه‌ها بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ تکرار شدند. 

این مطالعات اولیه مورد تجدید نظر قرار گرفتند و توسط IEA ترکیب شدند تا TIMSS ایجاد کنند که اولین بار در سال ۱۹۹۵ اجرا شد. این دانشگاه بزرگ‌ترین مطالعه ارزیابی دانش آموزان در زمان خود و ارزیابی دانش آموزان در پنج کلاس بود. در دور دوم (۱۹۹۹) تنها دانش آموزان کلاس هشتم مورد آزمایش قرار گرفتند. در دوره‌های بعدی (۲۰۰۳، ۲۰۰۷، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) هم دانش آموزان کلاس چهارم و هشتم ارزیابی شدند.

آزمون تیمز پیشرفته که پیش از این در سال ۱۹۹۵ و ۲۰۰۸ اجرا شد، در سال ۲۰۱۵ نیز به انجام رسید و موفقیت دانش آموزان متوسطه را در ریاضیات پیشرفته و فیزیک مورد ارزیابی قرار داد.

ایران در آزمون تیمز

ایران در تمامی ارزشیابی‌های تیمز پایه هشتم و چهارم از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ شرکت کرده‌است. نتایج ارزیابی سیستم آموزشی ایران در آزمون‌های تیمز مطلوب نبوده‌است. تمام امتیازات کسب شده از آزمون ریاضیات و علوم در پایه‌های چهارم و هشتم پایین‌تر از امتیاز متوسط یعنی ۵۰۰ بوده‌است. در سال ۲۰۱۵، ایران در ریاضیات پایه هشتم رتبه ۲۹ از ۳۹،  در علوم پایه هشتم رتبه ۲۷ از ۳۹، در ریاضیات پایه چهارم رتبه ۴۲ از ۴۹، در علوم پایه چهارم رتبه ۴۳ از ۴۷ را در بین کشورها به دست آورده‌است.

ایران در آزمون تیمز

امیدواریم که دانش آموزان کوشا و باهوش تیزلاینی با پشتکار فراوان و همچنین به کمک اساتید و معلم هایشان بتوانند در آزمون تیمز سال ۲۰۲۳ خوش بدرخشند و این آمار را به طور چشمگیر و مثبتی تغییر دهند.

کلاس های آنلاین تیزلاین

محتوای آزمون تیمز

ارزیابی‌های جامع TIMSS، شامل داده‌های مربوط به عملکرد دانش‌آموز در حوزه‌های ریاضی و علوم مختلف (جبر، هندسه، زیست‌شناسی، شیمی و غیره) و عملکرد در حل چالش‌های حل مساله در هر یک از این زمینه‌ها است. علاوه بر این، TIMSS داده‌های متنی را در برنامه تحصیلی، آموزشی، و عوامل مرتبط با منابع فراهم می‌کند که می‌توانند بر فرآیند آموزش و یادگیری تاثیر بگذارند. این داده‌ها با استفاده از دانش آموزان، معلم، مدرسه، و برنامه‌درسی (ملی) جمع‌آوری شده‌اند که به ترتیب توسط دانش آموزان، معلمان، مدیران مدارس و هماهنگ کننده های تحقیقات ملی تکمیل شده‌است.

مقاله مرتبط: آزمون تیمز ۲۰۲۳

با کلیک بر روی این لینک نمونه‌هایی از سوالات ریاضی و علوم آزمون تیمز  برای پایه های مختلف را دانلود کنید.

علوم ریاضی پایه
زیست

فیزیک

زمین شناسی

اعداد ( جابه‌جایی ارقام و مقادیر اعداد، جمع،تفریق،ضرب،تقسیم و استفاده از اعشار و کسر)

شکل‌های هندسی و اندازه‌های هندسی، و علوم فیزیکی

 داده نمایی
چهارم
زیست

شیمی

فیزیک

زمین شناسی

اعداد

جبر

هندسه

امار و احتمال

هشتم
مکانیک و ترمودینامیک

نیروی الکتریسیته و مغناطیس

پدیده موج و فیزیک اتمی

جبر

حساب دیفرانسیل و انتگرال

هندسه

دوازدهم

همانطور که در این مقاله خوانده اید، آزمون تیمز در مقیاس جهانی و به صورت گسترده برگزار می شود و در نتیجه نه تنها یک مدرسه بلکه دانش آموزان چندین مدرسه از هر استان باید در این آزمون شرکت کنند به همین دلیل  ثبت نام توسط آموزش و پرورش و مدارس انجام خواهد شد. زمان ثبت نام و شروع آزمون تیمز ۲۰۲۳ را در این مقاله می توانید مشاهده کنید.

خیر سوالات این آزمون ترجمه شده و به زبان فارسی در اختیار دانش آموزان قرار میگیرد.

اگر سوال دیگری در مورد آزمون تیمز دارید می توانید در بخش دیدگاه ارسال کنید، آکادمی تیزلاین پاسخگوی شما خواهند بود.