آزمون تیمز 2023 هشتمین دوره ارزیابی بین المللی ریاضیات و علوم از زمان آغاز به کار مطالعه در سال 1995 است. آزمون TIMSS با ارائه بیش از 20 سال داده ، ابزاری ارزشمند برای نظارت بر روند بین المللی ریاضیات و دستاوردهای علوم در پایه چهارم و هشتم بوده است.

مانند ارزیابی های قبلی تیمز، TIMSS 2023 اطلاعات مفصلی درباره برنامه درسی و اجرای برنامه درسی ، شیوه های آموزشی و منابع مدرسه را جمع آوری خواهد کرد. ویژگی جدید TIMSS 2023 یک طرح سازگارانه و نوآورانه گروهی خواهد بود که امکان هماهنگی بهتر ارزیابی با جمعیت دانش‌آموزی در کشورهای شرکت کننده را فراهم می کند.

چرا در TIMSS 2023 شرکت کنیم؟

داده های بدست آمده TIMSS با مجموعه ای غنی از داده های پرسشنامه متنی در مورد چگونگی ارائه و بهبود یادگیری در ریاضیات و علوم در کشورهای جهان همراه است. نتایج روند در طول دوره های مطالعه به کشورها امکان می دهد تا بر اثربخشی سیستم های آموزشی خود در یک زمینه جهانی نظارت کنند.

دوره 2023 فرصتی منحصر به فرد به کشورهای جهان برای شرکت همزمان در مطالعه سواد رایانه ای و اطلاعاتی بین المللی TIMSS و IEA (ICILS) ارائه می دهد. جمع آوری داده های موازی هر دو مطالعه در سال 2023 نهادهای شرکت کننده را قادر می سازد درک جامع تری از نتایج آموزشی بدست آورند: در حالی که ICILS مهارت های سواد رایانه ای دانش آموزان را اندازه گیری می کند ، TIMSS از ارزیابی رایانه ای برای ارزیابی دستاوردهای ریاضیات و علوم استفاده می کند. شرکت در هر دو مطالعه کشورها را قادر می سازد تا این نتایج آموزشی را با یکدیگر مرتبط کنند. علاوه بر این ، می توان بار مشارکت کشورها در دو مطالعه IEA را به حداقل رساند و هم افزایی ها را تقویت کرد.

جدول زمانی آزمون تیمز ۲۰۲۳

اولین جلسه هماهنگ کنندگان تحقیقات ملی (NRC) فوریه 2021
چارچوب و ابزار توسعه کار اواسط سال 2021
دومین نشست NRC اکتبر 2021
آزمایش میدانی اوایل سال 2022
سومین جلسه NRC مارس 2022
تجزیه و تحلیل کارآزمایی میدانی اواسط سال 2022
چهارمین جلسه NRC آگوست 2022
جمع آوری داده های بررسی شده‌ی اصلی در کشورهای نیمکره جنوبی پایان سال 2022
پنجمین نشست NRC مارس 2023
جمع آوری داده‌های بررسی شده‌ی اصلی در کشورهای نیمکره شمالی اواسط سال 2023
ششمین جلسه NRC دسامبر 2023
هفتمین نشست NRC ژوئن 2024
انتشار نتایج دسامبر 2024
راه اندازی پایگاه داده و اسناد برای عموم اوایل سال 2025

برای دانلود بروشور توضیحات تکمیلی آزمون تیمز ۲۰۲۳ بر روی لینک زیر کنید

برای دانلود نمونه سوالات آزمون تیمز اینجا کلیک کنید.

موافقید اطلاعات بیشتری از آزمون تیمز و دیگر آزمون های جهانی با شما به اشتراک بگذاریم؟ حتما در بخش دیدگاه نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.