6-دلیل-که-چرا-ریاضیات-ابزاری-قدرتمند-در-زندگی-است

چرا ریاضیات ابزاری قدرتمند در زندگی ماست؟


ریاضیات ابزاری قدرتمند و ضروری است که می تواند به شما کمک کند تا در زندگی بیشتر پیش بروید. در بسیاری از کشورهای جهان، ریاضیات در تمام سطوح، از دبستان تا دبیرستان و بعد از آن تدریس می شود. به هر حال، ریاضیات جزئی از زندگی است.

حتی اگر تصمیم دارید وارد رشته‌هایی مانند معماری یا طراحی مد شوید، باید سطحی از دانش ریاضی داشته باشید. یک معمار باید بداند که چگونه مساحت واقعی یک اتاق را بر اساس مقیاس نقشه محاسبه کند. یک طراح مد از مفاهیم هندسی برای تبدیل یک تکه پارچه صاف به چیزی سه بعدی استفاده می کند.

ریاضیات به عنوان یک ابزار مادام العمر


ریاضیات در طول زندگی همراه ماست، حتی پس از اتمام مدرسه. با این حال، برخی از دانش آموزان همچنان خلاف این را باور دارند. آنها متوجه می شوند که ریاضیات موضوع پیچیده ای است که یادگیری آن به تلاش زیادی نیاز دارد. آنها اهمیت یادگیری ریاضیات را نادیده می گیرند و می گویند که آنها “استعدادی در ریاضی ندارند و میانه‌شان با اعداد خوب نیست”.

برخی از دانش آموزان ادعا می کنند که ریاضیات بیش از حد انتزاعی است و هیچ ارتباطی با زندگی واقعی ندارد. این دانش آموزان اغلب می پرسند، چه زمانی در آینده در زندگی به این نیاز خواهیم داشت؟ این احتمال وجود دارد که شما نیازی به دانستن نحوه تجزیه یا ادغام یک عبارت ریاضی نداشته باشید، مگر اینکه شغل رویایی شما معلم یا مهندس بودن باشد.

خوب، خبر خوب این است که شما (به احتمال زیاد) در آینده به آن مفاهیم ریاضی انتزاعی نیاز نخواهید داشت. با این وجود، مهارت‌های اساسی که در کلاس ریاضی به دست می‌آورید، تا آخر عمر برای شما دوام خواهند داشت.

در اینجا چند دلیل خوب وجود دارد که چرا باید برای امتحانات ریاضی خود به سختی مطالعه کنید:

1. ریاضیات به ما کمک می کند تا دنیای اطراف خود را درک کنیم.


از ریاضیات می توان برای توضیح بسیاری از پدیده هایی که در دنیای اطراف خود مشاهده می کنیم استفاده کرد. به هر حال، ریاضیات اساس بسیاری از علوم طبیعی دیگر را تشکیل می دهد. از قوانین فیزیک گرفته تا ایجاد مدل‌ها در زیست‌شناسی، ریاضیات ما را قادر می‌سازد تا فرآیندهای مختلف را به شیوه‌ای منظم و منطقی توصیف کنیم.

بیایید یک قدم به عقب برگردیم و نگاهی دقیق تر به چیزهای اطرافمان بیندازیم. اعداد در همه جا یافت می شوند. اعداد به شما کمک می کنند تا مقدار اقلام فیزیکی را پیگیری کنید. آنها همچنین می توانند برای نمایش مفاهیم انتزاعی مانند زمان استفاده شوند. الگوهای هندسی مانند تقارن و تسلسل درجاتی از نظم را به طبیعت می دهند. 

الگوهای هندسی مانند تقارن و تسلسل

2. ریاضیات به شما کمک می کند تا مسائل دنیای واقعی را حل کنید.


برای رنگ کردن تمام دیوارهای اتاقتان باید چند قوطی رنگ بخرید؟ بعد از اینکه مالیات و هزینه خدمات را در نظر گرفتید، هزینه غذای رستوران شما چقدر خواهد بود؟ یا وقتی کتابی را با 30 درصد تخفیف و با قیمت اصلی ۱۰۰ هزار تومان می‌خرید، چند تومان به عنوان باقی‌مانده به شما برگردانده می‌شود؟

اینها چند سوالی است که ریاضیات می تواند به ما در حل آنها کمک کند. در برخوردهای روزمره، ما محاسبات ریاضی زیادی را در طول روز انجام می دهیم. گاهی اوقات، این محاسبات در پس ذهن ما اتفاق می افتد. ریاضیات، به ما توانایی تصمیم گیری آگاهانه و انتخاب های دقیق بر اساس ارقام می دهد.

چیزی عملی تر – ریاضیات می تواند به شما کمک کند تا پول خود را بهتر مدیریت کنید. دانستن تفاوت بین سود ساده و بهره مرکب می تواند بر نحوه پس انداز و خرج کردن شما تأثیر بگذارد. با درک چگونگی کارکرد احتمال، یک قدم به تصمیم گیری مالی بهتر نزدیکتر شده اید.

ریاضیات می تواند به شما کمک کند تا پول خود را بهتر مدیریت کنید

3. ریاضیات استدلال و مهارت های منطقی شما را توسعه می دهد.


هنگام حل یک مسئله ریاضی، اغلب آن را به مراحل کوچکتر تقسیم می کنیم. هر قدمی که برمی دارید برای اثبات استدلال های بعدی شما استفاده می شود. کار برای رسیدن به راه حل نهایی مستلزم استدلال آگاهانه و متفکرانه زیادی است.

یادگیری ریاضیات فقط در مورد استدلال عددی نیست. هندسه استدلال بصری شما را ارتقا می‌دهد، در حالی که آمار می تواند به شما کمک کند تا در استدلال تحلیلی بهتر شوید. این مهارت های استدلال زمانی بسیار سودمند هستند که تصمیمات مهمی را در زندگی بگیرید.

ریاضیات نیز آموزش منطق را به شما ارائه می دهد. این به شما کمک می کند تا به سرعت رابطه بین دو مفهوم را درک کنید. همانطور که شما یک مشکل را حل می کنید، باید تمام زمینه های ممکن را پوشش دهید تا مطمئن شوید که استدلال ها و برهان های شما کاملاً دقیق هستند. ریاضیات همچنین شما را با ابزارهایی برای نتیجه گیری منطقی و منسجم در بسیاری از موقعیت های دنیای واقعی آماده می کند.

4. ریاضیات توانایی حل مسئله شما را تقویت می کند.


در ریاضیات راه های زیادی برای حل یک مسئله خاص وجود دارد. دو دانش آموز ممکن است با استفاده از روش های کاملاً متفاوت به یک مسئله برخورد کنند و به جواب مشابهی برسند. فقط به تعداد اثبات قضیه فیثاغورث نگاهی بیندازید – چند صد مورد از آنها وجود دارد. و اگر به دقت نگاه کنید، برخی از این راه حل ها زیباتر از بقیه هستند.

هنگام حل یک مشکل، از ابزارهای مختلفی که در طول سال ها آموخته اید استفاده می کنید. وقتی چند روز بعد دوباره مشکل را بررسی می کنید، ممکن است ابزار دیگری را انتخاب کنید که شما را به سمت یک رشته فکری متفاوت هدایت کند.

در زندگی واقعی، می توانید از تجربیات گذشته خود استفاده کنید تا به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند. تکنیک های حل مسئله مانند رشد تدریجی یا الگویابی نیز مفید هستند. قبل از انتخاب یک گزینه، برای درک مزایا و معایب هر استراتژی وقت بگذارید.

5. ریاضیات مغز شما را تحریک می کند و شما را هوشیار نگه می دارد.


حل مسائل ریاضی یکی از راه هایی است که به مغز شما تمرین ذهنی خوبی می دهد. از محاسبات ذهنی سریع گرفته تا مسائل دشواری که حل آنها ساعت ها طول می کشد، ریاضیات به ما کمک می کند تا ذهن خود را فعال و روشن نگه داریم. وقتی تلاش بیشتری می کنیم تا از بی دقتی ها جلوگیری کنیم، مغز خود را آموزش می دهیم تا هوشیارتر باشد.

هنگامی که یک مبحث جدید در ریاضیات یاد می گیرید، باید از دانش خود از مباحث قبلی استفاده کنید. بازیابی اطلاعات از حافظه بلندمدت به فعال نگه داشتن مغز شما کمک می کند و به شما امکان می دهد اطلاعات را به طور موثرتر ادغام کنید. تحقیقات همچنین نشان داده اند که فعال بودن ذهنی به بهبود حافظه و یادآوری شما کمک می کند.

هر از گاهی، مشکلات شخصی خود را با انجام سؤالات چالش برانگیز که شامل تفکر پیچیده‌تر است، آزمایش کنید. این فعالیت شدید ذهنی، مغز را با قرار دادن آن در معرض مشکلات جدید تحریک می کند. با ذهنی تیز و متمرکز می توانید در کلاس تمرکز کنید و در امتحانات بهتر عمل کنید.

ریاضیات مغز شما را تحریک می کند

6. ریاضیات می تواند اعتماد به نفس و انعطاف پذیری شما را افزایش دهد.


حل مسائل ریاضی مانند حل پازل است. هر دو نیاز به ذهن قوی و صبر زیادی دارند. برخی از مشکلات به گونه ای طراحی شده اند که شما را وادار کنند خارج از چارچوب فکر کنید. مسائل دیگر شامل به هم پیوستن نقاط و کنار هم قرار دادن مفاهیم مختلف است. وقتی بالاخره بعد از چند ساعت وقت گذاشتن مسئله را حل کردید، احساس موفقیت خواهید کرد.

فرآیند حل مسئله و غلبه بر چالش ها احساس غرور و رضایت را در فرد ایجاد می کند. این تجربه مثبت به افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما کمک می کند. دانستن اینکه توانایی حل دشوارترین مشکلات را دارید، انگیزه بیشتری برای جلو رفتن به شما خواهد داشت. اما وقتی به مشکلات دنیای واقعی نگاه می کنید، متوجه می شوید که هیچ راه حل ثابتی وجود ندارد. داشتن یک ذهنیت انعطاف پذیر و مطمئن شما را از نظر ذهنی برای چالش های آینده در زندگی آماده می کند.

مقاله مرتبط: نحوه یادگیری سریع ریاضی: نکات مطالعه هوشمندانه و تکنیک های ریاضی برای دانش آموزان

افزایش علاقه به ریاضی با مسائل دنیای واقعی


در سال‌های اخیر، سؤالات ریاضی زیادی پیرامون سناریوهای زندگی واقعی طراحی شده‌اند. مدارس و نویسندگان برنامه درسی اهمیت یادگیری دانش‌آموزان را در ارتباط دادن مفاهیم ریاضی با دنیای اطراف خود تشخیص می‌دهند. با استفاده از سناریوهایی که دانش آموزان با آنها بیشتر آشنا هستند، مدارس می توانند دانش آموزان را بیشتربه یادگیری ریاضیات علاقه‌مند کنند.

آشنایی دانش آموزان با مسائل دنیای واقعی هم آنها را تشویق می کند تا دانش ریاضی خود را در فعالیت های روزمره خود به کار گیرند و همچنین به رشد کلی شخصیت آنها کمک می کند.