نحوه مدیریت زمان برای امتحانات

امتحانات زمان دار می توانند اعصاب خردکن باشند، اما باید با اونها روبرو شوید! اگر زمان خود را عاقلانه مدیریت کنید، می توانید بهترین نمره ممکن را کسب کنید، حتی اگر برای پاسخ به تک تک سوالات وقت کافی نداشته باشید. چند دقیقه بیشتر قبل از امتحان به برنامه‌ریزی برای مدیریت زمان اختصاص دهید تا از زمان خود نهایت استفاده را ببرید و بهترین نتیجه را در امتحان خود کسب کنید. ما نکات و ترفندهای کاربردی خود را  در مورد مدیریت زمان در امتحانات در این مقاله آورده ایم، از نحوه آماده شدن برای امتحان گرفته تا نحوه سازماندهی زمان خود پس از شروع امتحان!

تخمین بزنید که هر بخش چقدر طول می کشد.


اولین پیشنهاد جهت مدیریت زمان در امتحانات این است که برای هر سوال یا بخش از امتحان، زمانتان را تقسیم کنید. یک دقیقه به خود فرصت دهید تا امتحان را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، سپس تصمیم بگیرید که برای هر بخش چقدر زمان می‌دهید. برنامه خود را بر اساس مدت زمانی که برای پاسخ به سؤالات طول می کشد تنظیم کنید – سؤالات تشریحی و سوالات پاسخ کوتاه ممکن است بیشتر طول بکشد، در حالی که ممکن است درست / غلط و چند گزینه ای سریعتر انجام شود.

به عنوان مثال، اگر مجبور هستید 2 انشا بنویسید و به 50 سوال چند گزینه ای پاسخ دهید، ممکن است نیمه اول آزمون را به چند گزینه ای اختصاص دهید و نیمه دوم را به طور مساوی بین انشاها تقسیم کنید. فراموش نکنید که در پایان آزمون چند دقیقه به خود فرصت دهید تا پاسخ های خود را مرور کنید!

اگر همه سؤال‌ها فرمت مشابهی دارند، مانند همه سؤالات تشریحی یا همه سؤالات چند گزینه‌ای، می‌توانید کل زمان را بر تعداد سؤالات امتحان تقسیم کنید تا بدانید چقدر زمان می‌توانید برای پاسخ دادن به هر سؤال صرف کنید.

برای مدیریت زمان در امتحانات در طول امتحان حواستان به ساعت باشد.


بیش از آنچه که برنامه ریزی کرده اید برای هیچ بخش زمان صرف نکنید. می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد که فقط چند دقیقه بیشتر برای جمع‌بندی یک توضیح یا کمی زمان اضافی برای حل آخرین معادله صرف کنید، اما به یاد داشته باشید که انجام این کار زمان شما را در بخش دیگری کمتر می‌کند. در عوض، اگر 20 دقیقه برای یک بخش در نظر گرفته اید، به محض اینکه این زمان تمام شد، به بخش بعدی بروید. اگر در پایان، زمانی باقی مانده است یا بخش دیگری را سریعتر از آنچه برنامه ریزی کرده اید به پایان می رسانید، همیشه می توانید به عقب برگردید و کمی بیشتر روی بخش های قبلی کار کنید.

اگر متوجه شدید که از زمان برنامه ریزی شده خود عقب مانده اید، روی سؤالات بخشی تمرکز کنید که می دانید می توانید به آنها پاسخ دهید.

با خواندن تمام سوالات شروع کنید.


1-2 دقیقه به خود فرصت دهید تا کل امتحان را مرور کنید. به این ترتیب، متوجه خواهید شد که چه انتظاری دارید. قبل از اینکه پاسخ دهید، تعداد سؤالات و انواع سؤالاتی که باید به آنها پاسخ دهید را بررسی کنید.

در حین انجام این کار، به سوالاتی توجه کنید که مطمئن هستید می توانید به آنها پاسخ دهید. حتی ممکن است بخواهید علامتی در کنار اینها بگذارید تا بتوانید ابتدا آنها را کامل کنید.

ابتدا ساده‌ترین سوالات را انجام دهید.


با قسمتی شروع کنید که بیشتر به آن اطمینان دارید. شروع کردن با بخشی از امتحان که احساس می کنید واقعاً به خوبی درک می کنید می تواند کمک کند. این نه تنها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد، بلکه احتمالاً می‌توانید به سؤالات این بخش سریع‌تر پاسخ دهید، و برای بخشی که ممکن است لازم باشد کمی بیشتر درباره آن فکر کنید، زمان بیشتری برای شما باقی می‌گذارد.

  • این به ویژه برای تست های خواندنی که در مورد یک قسمت خاص سؤال می پرسند مفید است. اگر ابتدا سؤالات آسان را انجام دهید، به احتمال زیاد، اطلاعات بیشتری برای پاسخ به سؤالات سخت بعداً خواهید داشت.
  • به‌علاوه، اگر با سخت‌ترین سؤال‌ها شروع کنید، ممکن است وقتتان تمام شود؛ بنابراین ممکن است نکاتی را در مورد سؤالات از دست بدهید که اگر ابتدا آن‌ها را انجام می‌دادید قطعاً به درستی پاسخ می‌دادید.
  • اگر ترجیح می دهید، می توانید با سوالاتی که بیشترین نمره را دارند شروع کنید. به عنوان مثال، اگر یک سوال انشا 50 درصد نمره شما را به خود اختصاص دهد، ممکن است تصمیم بگیرید ابتدا روی آن کار کنید، سپس بقیه زمان خود را صرف پاسخ دادن به سوالات کوتاهتر کنید.

برگردید و روی سخت ترین سوالات کار کنید.


با هر چیزی که بار اول از آن گذشتید، تمام کنید. هنگامی که به تمام سوالاتی که نسبت به آنها اطمینان دارید رسیدگی کردید، تا جایی که می توانید به سوالات سخت پاسخ دهید. به یاد داشته باشید که برای این کار نیز مراقب زمان خود باشید – اگر واقعاً احساس می‌کنید گیر افتاده‌اید، به سؤال بعدی بروید. در پایان امتحان، اگر هنوز وقت دارید، می توانید به سخت ترین سؤالاتی که در مورد آنها مطمئن نیستید نگاهی بیاندازید.

فراموش نکنید که بعداً به سؤالات بازگردید! سعی کنید دور آنها خط بکشید یا صفحه را به عنوان یادآوری ستاره دار کنید که هنوز باید به آن موارد پاسخ دهید.

یک طرح کلی برای سوالات تشریحی و انشا تهیه کنید.


چند دقیقه برای برنامه ریزی نحوه توضیح خود وقت بگذارید. اگرچه ایجاد یک طرح کلی کمی زمان بیشتری را می طلبد، اما داشتن یک برنامه برای مدیریت زمان در امتحانات در واقع می تواند به شما کمک کند تا توضیحات خود را بسیار سریعتر انجام دهید. برای شما راحت تر خواهد بود که در زمان نوشتن در مسیر خود بمانید، بنابراین کمتر وقت خود را صرف بحث در مورد جزئیات بی ربط خواهید کرد. حدود 3 تا 5 دقیقه را صرف یادداشت کردن نکات اصلی که می‌خواهید بیان کنید، از جمله چند جزییات کمکی، بنویسید، سپس به محض اینکه شروع به نوشتن کردید، همه چیز را بیان کنید.

به یاد داشته باشید که برای نوشتن نتیجه‌ای که تمام نکات اصلی شما را خلاصه می‌کند چند دقیقه وقت بگذارید یک نتیجه‌گیری قوی باعث می‌شود که توضیحات شما بسیار چشمگیرتر به نظر برسد!

از هر زمان اضافی برای بررسی پاسخ های خود استفاده کنید.


خطاها را دوباره بررسی کنید و سعی کنید به سوالاتی که باقی مانده پاسخ دهید. به جای اینکه زودتر برگه خود را تحویل دهید، از هر زمان اضافی برای بررسی سوالات خود یک بار دیگر استفاده کنید. هر سؤالی را که بسیار سخت بود دوباره بررسی کنید و پاسخ‌های خود را دوباره بخوانید تا خطاها را چک کنید.

اگر امتحان شما دست نویس است، مطمئن شوید که تمام کلمات شما خوانا هستند و هیچ غلط املایی وجود ندارد. اشتباهات کوچکی از این دست می توانند اضافه شوند.

اگر زودتر تمام کنید، خوب است! فقط مطمئن شوید که پاسخ های خود را قبل از اینکه امتحان خود را تحویل دهید بررسی کرده اید.

برای مدیریت زمان در امتحانات، نمونه امتحانات زمان بندی شده را انجام دهید.


این می تواند به شما کمک کند تا در زمان امتحان احساس راحتی بیشتری داشته باشید. از معلم خود بپرسید که آیا نمونه امتحانات مفیدی وجود دارد یا خیر. البته نگران نباشید ما نمونه امتحانات فراوانی از سال‌های گذشته برای هر درس از پایه چهارم تا دهم در بخش فایل‌های دانلودی منتشر کردیم که در بالای هر امتحان زمان پاسخ‌دهی مشخص شده است. پس، امتحان تمرینی را انجام دهید که دقیقاً همان گونه در طول کلاس امتحان می دهید – از یادداشت های خود استفاده نکنید و یک تایمر تنظیم کنید. به این ترتیب، در امتحانات زمان‌بندی‌شده تمرین خواهید داشت، بنابراین ممکن است در طول امتحان خود عصبی نشوید.

حتماً در مورد قالب امتحان نیز بپرسید – مانند اینکه آیا سؤالات درست / غلط، چند گزینه ای، پر کردن جای خالی یا تشریحی خواهید داشت.

اگر سوالات تشریحی دارید، پاسخ دادن به نمونه سوالات زمان بندی شده را نیز تمرین کنید. به دست خط خود نیز توجه کنید – اگر کسی که آن را نمره می‌دهد نتواند همه کلمات را بخواند، نمره‌های خود را در سوالات تشریحی از دست خواهید داد.

با تمام لوازم مورد نیاز خود به موقع حاضر شوید.


آماده بودن برای امتحان به شما کمک می کند تا کمتر مضطرب باشید. مطمئن شوید که دقیقاً می دانید چه چیزی باید در دست داشته باشید و آن را از شب قبل آماده کنید. سپس، قبل از شروع آزمون، زمان زیادی را به خود اختصاص دهید تا به کلاس یا مرکز آزمون خود بروید. اگر در آخرین لحظه عجله دارید تا مداد پیدا کنید، کاغذ چرک نویس را برای یادداشت برداری جمع کنید و به میز خود برسید، از همان ابتدای امتحان احساس عجله و بی نظمی می کنید.

اگر در یک آزمون آنلاین شرکت می کنید، زودتر وارد پنل آزمون شوید تا مطمئن شوید که مشکل فنی ندارید. همچنین ممکن است بخواهید اتصال وای فای خود و همچنین وب کم و میکروفون خود را در صورت نیاز آزمایش کنید.

با دقت به دستورالعمل ها گوش دهید.


ممکن است معلم شما اطلاعات مهمی در مورد کارهایی که باید انجام دهید داشته باشد. فردی که امتحان می گیرد ممکن است اطلاعات مهمی را به شما بگوید، مانند تعداد سؤالات تشریحی که باید پاسخ دهید، آیا سؤالی به عنوان نمره مازاد دارید یا اینکه برای هر بخش چقدر زمان خواهید داشت. حتی اگر در مورد امتحان کمی مضطرب هستید، چند نفس عمیق بکشید و با دقت به جزئیات گوش دهید تا دقیقا بدانید که باید چه کاری انجام دهید.

اگر هر یک از صورت سوال‌ها نامشخص به نظر می رسد، دست خود را بالا ببرید و از معلم بخواهید تا آنچه را که شما را گیج می کند، توضیح دهد. همچنین ممکن است صورت سوال‌ها در بالای امتحان نوشته شده باشد، بنابراین قبل از شروع امتحان حتماً مطالب مقدماتی را بخوانید!

هر سوال را به طور کامل بخوانید.


وقت خود را صرف کنید تا بدانید دقیقاً چه چیزی می خواهد. گاهی اوقات، معلم شما سؤالات را به گونه ای بیان می کند که ممکن است پیچیده یا گیج کننده باشد، مگر اینکه سؤال را با دقت بخوانید. قبل از پاسخ دادن به سؤال، هر کلمه را با دقت بخوانید. اگر خیلی سریع پیش بروید، ممکن است سؤال را اشتباه متوجه شوید و پاسخ را اشتباه بگیرید، بنابراین این واقعاً مهم است.

پاسخ ها را نیز با دقت بخوانید تا پاسخ مناسب را انتخاب کنید. گاهی اوقات، کلمات خاصی در سؤال به شما سرنخ هایی می دهد که چگونه باید پاسخ دهید. به ویژه به عباراتی مانند «توضیح» یا «نام ببرید، نیست و  نباشد» و در کل به فعل سوالات توجه کنید.

وقتی شروع به پاسخ دادن به سوالات کردید زمان بگیرید.


عجله فقط منجر به اشتباه می شود. شما مطالعه کرده اید، تمرین کرده اید، برای امتحان خوانده اید، زمان خود را بودجه بندی کرده اید، بنابراین دلیلی برای عجله وجود ندارد. ممکن است کمی مضطرب شده باشید یا بخواهید عجله کنید و امتحان را تمام کنید، اما مدیریت زمان در امتحانات به این است که قدم به قدم پیش روید. به جای سرعت، روی دقت تمرکز کنید. اگر نیاز دارید، قبل از شروع چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید و تمرکز کنید.