سؤالی است که معمولاً برای بسیاری از افراد جهت دستیابی به اهداف مطالعه‌شان مطرح می‌شود. همه می خواهند بیشتر کتاب بخوانند تا اطلاعات بیشتری بدست بیاورند.

علاوه بر این که مطالعه کردن یک فعالیت بسیار آرامش بخش است، می تواند مزایای سلامتی و فکری زیادی داشته باشد. همه ما می‌دانیم که ذهن ما را غنی می‌کند، به ما کمک می‌کند در بسیاری از جنبه‌های زندگی‌مان دستاوردهای بیشتری داشته باشیم و نقش مهمی در رشد ما ایفا می‌کند.

اگر می‌خواهید کتاب‌خوان حرفه‌ای شوید تا بتوانید میزان و کیفیت مطالعه خود را بهبود ببخشید یا عادات مطالعه و کارایی بهتری برای مدرسه داشته باشید، احتمالاً همه پاسخ های خود را در اینجا خواهید یافت.

کتابخوان خوب

تعریف یک کتاب‌خوان خوب چیست؟

اگر می‌خواهید یک خواننده خوب باشید، مهم است که بدانید یک کتابخوان حرفه‌ای کیست و چه کار می‌کند. بنابراین واقعاً یک خواننده خوب بودن به چه معناست؟ خب، این یک سوال به ظاهر ساده است، اما با پاسخی نسبتاً پیچیده. علیرغم آنچه برخی ممکن است فکر کنند، خواننده خوب بودن تنها کسی نیست که زیاد و سریع می‌خواند.

یک کتابخوان خوب در واقع دارای مجموع ویژگی‌های خاص است. سرعت خواندن، سطح درک مطلب، عمق درک متن نوشته شده، همه به ایجاد یک خواننده خوب کمک می کند.

یک کتابخوان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مدام می خواند

کسی که به عنوان یک خواننده خوب شناخته می شود، مطالعه را جدی می گیرد. این بدان معناست که آنها دائماً می خوانند، همیشه در وسط یک کتاب خواهند بود یا پیوسته به دنبال کتاب بعدی هستند.

داشتن روال مطالعه روزانه از ویژگی های مهم یک خواننده خوب است. با درگیر بودن همیشه در این فعالیت می توانند ریتم خوبی را حفظ کنند و درک بهتری از فواید مطالعه به دست آورند.

مطالب را درک می کند حتی معانی پنهان مطالب نوشته شده را

خواندن به خودی خود بسیار مهم است، اما درک مطلب نقش بسیار زیادی دارد. یک خواننده خوب کسی است که نه تنها از نظر کمیت یا زمانی، بیشتر از افراد معمولی مطالعه می کند بلکه کسی است که می تواند متن نوشته شده را بهتر درک کند.

آنچه در اینجا به آن اشاره می کنم نه تنها درک ساده یا رمزگشایی زبان نوشتاری بلکه درک عمیق تر متن است. درک و لذت بردن از استعاره ها یا زیرمتن های ظریف دیگر در حین خواندن کتاب، تفاوت زیادی در لذت بردن از تجربه خواندن ایجاد می کند.

یک مطالعه کننده خوب به این موارد پی خواهد برد و درک بهتری از روند ذهنی نویسنده در حین نوشتن کتاب خواهد داشت.

مطالب را یادآوری می‌کند

چیزی که بعد از خواندن کتاب برای ما باقی می‌ماند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و کاملا منطقی است، مغز ما متفاوت عمل می کند، ما به جنبه های مختلف متن توجه می کنیم.

چیز دیگری که یک خواننده خوب را تعریف می کند، میزان اطلاعاتی است که از مطالبی که مرور می کنند به خاطر می آورند. خواه این اطلاعات اولیه در مورد عملی باشد که در کتاب اتفاق می افتد، نام شخصیت ها، یا حتی جزئیات خاص تر مانند جدول زمانی اقدام. یک خواننده خوب پس از اتمام یک کتاب، بیشتر از یک فرد معمولی، به خاطر می آورد.

همانطور که در بالا ذکر کردم، یک خواننده خوب به جزئیات بسیار بیشتری نسبت به یک خواننده معمولی دسترسی پیدا می کند. نه تنها این، بلکه بسیاری از آن زیرمتن، سبک نوشتن و استعاره های یک کتاب را نیز به خاطر خواهد آورد.

کتاب‌خوان خوب

می تواند درس های آموخته شده از کتاب ها را به کار گیرد

علاوه بر اینکه یک فعالیت گذرا و یک عادت سالم است، افراد از طریق خواندن نیز چیزهای زیادی یاد می گیرند. و من فقط به اطلاعات اولیه ای که از کتاب ها می گیریم اشاره نمی کنم، بلکه به درس های زندگی نیز اشاره می کنم. خواندن کتابی با خط داستانی جالب درباره شخصیت‌های واقعی یا تخیلی که تجربه‌هایی را پشت سر می‌گذارند که تصورش را هم نمی‌کردیم، می‌تواند بینش بسیار قدرتمندی از زندگی دیگران به ما بدهد. چه درس این باشد که همیشه برای هر روزی که با افرادی که دوستشان داریم ارزش قائل شویم (کتاب پل به ترابیتیا)، یا قدرت انعطاف پذیری (کتاب قلعه شیشه ای)، تقریباً همه کتاب ها چیزهای واقعاً مهمی را به ما می آموزند. چیزی که خوانندگان خوب را متمایز می کند، توانایی آنها در شناسایی، درک و بعداً حتی به کار بردن درس هایی است که از کتاب ها می گیرند در تجربیات خود. شناسایی موقعیت‌های مشابه و توانایی برقراری ارتباط و به کارگیری این دانش جمع‌آوری‌شده از طریق خواندن، نشانه هوش بالایی است.

به نوشته خوب توجه می کند و از آن قدردانی می کند

یکی دیگر از تفاوت‌های بزرگ بین یک خواننده با تجربه و خوب و یک فرد معمولی سطحی است که فرد اول می‌تواند استعداد و سبک نگارش نویسنده را درک و قدردانی کند. نکات ظریف و سبک شخصی نویسنده چیزهایی است که بسیاری از خوانندگان در ابتدا متوجه آن نمی شوند. خواننده خوب با خواندن بسیاری از کتاب‌های نوشته شده توسط نویسندگان مختلف، به راحتی می‌تواند سبک‌های نوشتاری مختلف را شناسایی و درک کند و درک متفاوتی از یک متن خوب دارد.

فراشناخت – تفکر در مورد تفکر

فراشناخت به عنوان توانایی فرد برای آگاهی از فرآیند فکری خود تعریف می شود. کمی پیچیده به نظر می رسد، اما واقعا اینطور نیست. این آگاهی از فرآیند فکری خود در واقع به طیف وسیعی از توانایی های ذهنی خودآگاه از جمله موارد زیر اشاره دارد:

  • برنامه ریزی نحوه نزدیک شدن به یک عمل یادگیری
  • نظارت بر درک فرد از متن
  • تأمل در طرز فکر افراد مختلف
  • دانستن زمان به کارگیری استراتژی های خاص و نحوه استفاده از دانشی که در اختیار دارید

در زمینه درک اینکه چه چیزی یک خواننده خوب را از یک خواننده متوسط ​​متمایز می کند، مهمترین چیزی که باید در مورد فراشناخت در نظر بگیریم، توانایی خواننده در تفکر انتقادی درباره درک خود از یک متن است.

از طریق فراشناخت، یک خواننده خوب ایده بهتری در مورد سطحی که در آن قادر به درک آنچه می خواند، خواهد داشت. بنابراین او می‌داند که چه زمانی لازم است قسمت خاصی را دوباره بخواند یا تحقیق جداگانه خود را در مورد موضوع انجام دهد و او را به درک بهتری از رمانی که می‌خواند سوق دهد.

تخیل در کتابخوانی

آنچه را که می خوانید تجسم کنید

توانایی تجسم شخصیت ها یا عمل در یک رمان نقش بسیار مهمی در لذت بردن و درک کتاب دارد. در حالی که برای افراد خاصی دیدن همه چیز در چشم ذهنشان و تصور نسخه بصری خود از یک کتاب آسان است، دیگران برای انجام این کار تلاش می کنند. خوشبختانه، این مهارت را می توان بهبود بخشید و تخیل را می توان در واقع آموزش داد. درست حدس زدید، این کار از طریق خواندن قابل انجام است. قرار گرفتن در معرض انواع سناریوها، توصیف شخصیت ها و داستان سرایی، توانایی شما را برای تجسم آنچه می خوانید افزایش می دهد. یک خواننده باتجربه توانایی زیادی در تجسم آنچه می خواند دارد و استدلال می تواند در هر دو طرف باشد. اگر تجسم یک توانایی طبیعی است که او با آن متولد شده است، می تواند بخشی از دلیل این باشد که او خواننده خوبی است. اینکه بتوانید مطالبی را که می‌خوانید تجسم کنید و مانند یک فیلم در ذهن خود پخش کنید، می‌تواند خواندن را بسیار لذت‌بخش‌تر کند و شما را به خواندن بیشتر سوق دهد.

بدیهی است که گزینه جایگزین این است که تخیل او نتیجه خواندن گسترده او باشد که از طریق آن او در واقع این مهارت را فرا گرفته است، به این معنی که خواننده بهتر بودن به او کمک کرده تا آنچه را که می خواند بهتر تجسم کند.

کتابخوان ضعیف

کتاب‌خوان ضعیف کیست؟

بخشی از دانستن چگونگی تبدیل شدن به یک خواننده خوب این است که بدانید یک خواننده ضعیف کیست. اگرچه به راحتی می توان گفت که یک خواننده ضعیف همان کسی است که یک خواننده خوب نیست، اما در واقع همه چیز کمی پیچیده تر از این است. مفهوم خواننده ضعیف معمولاً به دانش‌آموزانی اطلاق می‌شود که سطح خواندن (سرعت و درک مطلب) کمتر از میانگین سایر دانش‌آموزان هم سنشان است. وقتی صحبت از افراد بالاتر از سطح مدرسه به میان می‌آید، یک خواننده ضعیف عمدتاً به معنای داشتن یک یا چند ویژگی زیر است.

قادر به رمزگشایی نوشته و درک آنچه می خوانند نیست

خواننده ضعیف بودن می تواند به این معنی باشد که فرد در درک متن نوشته شده مشکل دارد. این بدان معنا نیست که او قادر به خواندن نیست، فقط دریافت پیام نوشته شده برای او کمی دشوارتر از سایر افراد است. دنبال کردن خط داستانی یا درک ارجاعات در یک رمان می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر کتابی خواندنش سخت تر باشد. خوشبختانه، این مشکل معمولاً با مطالعه کمی بیشتر به راحتی قابل حل است. افزایش آهسته حجم و زمان صرف شده برای خواندن می تواند برای خوانندگان ضعیفی که با مشکل در درک متن به همان سرعتی که قادر به خواندن آن هستند، بسیار مفید باشد.

تلفظ بد و آهسته خواندن

آهسته خوان بودن و تلفظ بد نیز معمولاً نشانه ضعیف خوان بودن است. تلفظ بد اساساً به این معنی است که فرد در حفظ ریتم ثابت در حین خواندن مشکل خواهد داشت و معمولاً هر چیزی را که می خواند از نظر ذهنی صدا می کند. صدای ذهنی متن یک مسئله رایج در بین خوانندگان است و اگرچه همیشه مشکلی نیست، اما مشخص است که باعث کاهش سرعت بیشتر افراد و کاهش سرعت خواندن می شود. با این حال، تمرین کامل می شود. تلفظ بد و سرعت پایین خواندن را می توان به راحتی با تمرین برطرف کرد. تلاش فعال برای متوقف کردن با صدا خواندن و حفظ روال خواندن روزانه می تواند برای افرادی که با این مشکل روبرو هستند معجزه کند.

نمی تواند بین نوشته خوب و نوشته بد تمایز قائل شد

برخلاف خوانندگان خوب، خوانندگان ضعیف اغلب استعاره‌های ظریف را از دست می‌دهند، از یک متن خوب قدردانی نمی‌کنند و برای شناسایی سبک‌های نوشتاری مختلف مشکل خواهند داشت. با تلاش کافی برای خواندن، دنبال کردن خط داستان و درک بخش های تحت اللفظی نوشته، بعید است که یک خواننده بی تجربه از کیفیت متن قدردانی کند.

کندخوانی

کم خواندن یا خواندن خیلی سریع

یکی دیگر از مسائل رایج برای خواننده ضعیف، ناتوانی در توجه یا صبور بودن کافی برای بررسی عمیق متن است. تندخوانی یا خواندن خیلی سریع به خوانندگان این امکان را می دهد که رمان ها را به سرعت مرور کنند، اما اغلب منجر به از دست دادن حجم عظیمی از جزئیات می شود. عجله برای پایان دادن به یک کتاب و گذراندن آن با سرعت زیاد به ندرت ایده خوبی است. بر خلاف خوانندگان خوب، افراد ضعیف نمی دانند چه وقتی، زمان آن است که سرعت خواندن خود را کاهش دهند تا بتوانند با جزئیات همراه شوند. بازخوانی برخی پاراگراف‌ها برای درک بهتر متن گاهی ضروری است، و با تمرین فعال و حفظ آگاهی خاص در حین ورق زدن رمان‌ها، حتی خوانندگان ضعیف نیز به آرامی اهمیت مطالعه کامل را درک خواهند کرد.

چگونه خواننده بهتری شویم؟

اکنون که درک بهتری از خوانندگان خوب و ضعیف و تفاوت های اصلی بین این دو داریم، بیایید به برخی از بهترین راه هایی که می توانید خواننده خوبی شوید نگاهی بیندازیم. برخلاف تصور رایج، صرفا مجبور کردن خود به خواندن بیشتر لزوما شما را به یک خواننده خوب تبدیل نمی کند. کمی بیشتر برای تبدیل شدن به یک خواننده خوب وجود دارد. تلاش فعالانه برای بهبود سرعت، صدا و میزان سازماندهی شما نقش بسیار زیادی در بهبود خود خواهد داشت. پس چگونه می توان خواننده بهتری شد؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

از خواندن کتابی که دوست ندارید نترسید

همه ما تا حدودی آموزش دیده‌ایم که هر وقت خواندن کتابی را تمام نمی‌کنیم، آن را یک شکست ببینیم. این به این دلیل است که ما عادت کرده‌ایم لیستی از کتاب های مدرسه را اجبارا بخوانیم آن هم به دلایلی مثل نوشتن خلاصه کتاب و حتی امتحان دادن از کتاب‌هایی که می‌خوانیم. زمانی را به خواندن کتاب هایی اختصاص دهید که نیاز بیشتری به آنها دارید. نه همه کتاب ها یکسان هستند و نه همه نویسندگان سبک نوشتاری یکسانی دارند. در حالی که برخی از آنها آرامش بخش هستند و خواندن آنها آسان است، برخی دیگر می توانند کمی سخت تر باشند.

هر از گاهی، ایده خوبی است که تلاش بیشتری انجام دهید و مطالبی را بخوانید که به نظرتان خواندنش سخت تر است. این به شما کمک می‌کند تکامل پیدا کنید، از شما خواننده بهتری می‌سازد و زمانی که موفق به اتمام آن شوید به شما احساس موفقیت می‌دهد. همچنین، کتاب‌های پرتقاضا معمولاً با ارزش‌تر نیز هستند. وقت گذاشتن برای خواندن یک رمان دشوار می تواند به خودی خود یک تجربه عالی باشد و همچنین می تواند از جهات مختلفی برای شما مفید باشد، از روشی که خواندن شما را بهبود می بخشد تا درس های زندگی که از محتوای آن می آموزید.

استفاده از فرهنگ لغت در کتابخوانی

فعالانه و انتقادی بخوانید، سطحی نخوانید

خواندن فعال یا انتقادی، فرآیند خواندن با نیت روشن برای درک محتوا و ارزیابی ارزش و ارتباط آن با نیازهای شما است. درگیر شدن مداوم در خواندن فعال اساساً به این معنی است که شما همیشه به مطالبی که می خوانید توجه بیشتری می کنید و سعی می کنید نه تنها آن را مرور کنید، بلکه آن را درک کنید. درگیر شدن بیشتر در فرآیند خواندن به نوبه خود شما را خواننده بهتری می کند.

یک فرهنگ لغت را نزدیک خود نگه دارید

بخشی از خواندن فعال، درک هر چیزی است که می خوانید، به این معنی که باید به کلمات جدیدی که کشف می کنید نیز توجه زیادی داشته باشید. به جای اینکه فقط معنی کلمات جدید را از متن درک کنید، ما شما را تشویق می‌کنیم که این کلمات جدید را در فرهنگ لغت جستجو کنید، خواه این کار را با تلفن خود انجام دهید یا به روش کلاسیک. این به شما کمک می کند تا دایره لغات خود را غنی کنید و زمانی که معنی آنها را به طور کامل درک کردید به احتمال زیاد شروع به استفاده از کلمات جدید خواهید کرد.

همیشه کتاب در نزدیکی خود داشته باشید

تقریباً یک قانون طلایی در مورد مطالعه، داشتن یک کتاب در کنار شما این پتانسیل را دارد که به روند تبدیل شدن به یک خواننده بهتر کمک زیادی کند. شما هرگز نمی دانید چه زمانی در حال و هوای ورق زدن چند صفحه هستید یا به سادگی چه زمانی چند دقیقه برای خود وقت خواهید داشت. احاطه کردن خود با کتاب‌هایی که مورد علاقه‌تان هستند، باعث می‌شود بیشتر بخوانید، که نقش مهمی در کمک به شما برای تبدیل شدن به یک خواننده بهتر ایفا می‌کند.

همیشه یک لیست مطالعه داشته باشید و برای مطالعه خود برنامه داشته باشید

یک مطالعه کننده خوب فقط به کتابی که می‌خواند فکر نمی‌کند، بلکه به کتاب‌هایی که پس از اتمام کتاب فعلی می‌خواند نیز فکر می‌کند. شما همیشه باید یک لیست خواندن به روز داشته باشید که می توانید با گذشت زمان به آن عناوین اضافه کنید. داشتن یک لیست مطالعه برای هدف شما برای تبدیل شدن به یک خواننده بهتر مهم است. این به شما امکان می دهد لیست های خواندن را ایجاد کرده و به راحتی به روز کنید، به طوری که همیشه می دانید کتاب بعدی شما باید چه باشد.

برنامه ریزی برای کتابخوانی

آنچه را که می خواهید، بخوانید نه آنچه را که فکر می کنید باید

علاوه بر اینکه اگر کتابی را شروع کرده‌اید و آن را دوست ندارید بهتر است آن را کنار بگذارید، همین قانون باید در مورد کتاب‌هایی که هنوز شروع نکرده‌اید و از فکر خواندن آن هراس دارید، اعمال شود. اگر کتاب خاصی برای شما جذاب نیست، صرف نظر از نظرات آنلاین یا نظر دیگران در مورد آن، از آن صرف نظر کنید. آنچه را که می خواهید و دوست دارید بخوانید. به این ترتیب بیشتر مطالعه خواهید کرد و از این تجربه بسیار لذت خواهید برد.

یک محیط مطالعه خوب ایجاد کنید

یک خواننده خوب می داند که محیط چقدر برای یک تجربه خوب خواندن مهم است. می گویند به هم ریختگی میز، نشانه ای از ذهن به هم ریخته است. وقتی نوبت به مطالعه می رسد، رها کردن دنیای بیرون مهم است. و شما واقعا نمی توانید این کار را در یک اتاق کثیف انجام دهید، در حالی که خواهر یا برادرتان با صدای بلند در گوشه ای آواز می خواند یا تلویزیون روشن است. فضای مطالعه خود را ایجاد کنید، اطراف خود را با محیطی دلپذیر احاطه کنید و ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع کنید. به‌جای آن، فعال‌تر در مطالعه خود شرکت کنید و فواید آن به زودی به دست خواهد آمد.

جلسات مطالعه خود را برنامه ریزی کنید

علاوه بر داشتن یک محیط خوب برای مطالعه، برنامه ریزی جلسات مطالعه شما به همان اندازه مهم است. داشتن یک برنامه زمانی برای مطالعه به شما کمک می کند تا همه چیز را به سطح دیگری ببرید. در حالی که برای بسیاری کافی است تا آنجا که می توانند به سادگی مطالعه کنند، برای یک خواننده مشتاق که به دنبال بهبود مهارت های خود است، برنامه ریزی و زمان بندی بسیار مهم است. اختصاص زمانی از روز به مطالعه و تبدیل آن به یک عادت بسیار کمک کننده خواهد بود.

یک دفترچه مطالعه داشته باشید و در مورد آنچه می خوانید یادداشت برداری کنید

نوشتن افکارتان می تواند روند خواندن فعال یا انتقادی را بسیار مؤثرتر کند. شما نه تنها به آنچه می خوانید فکر می کنید، بلکه افکار خود را به صورت مکتوب می نویسید و بخش کاملا متفاوتی از مغز را درگیر می کنید. این باعث می‌شود که کل فرآیند پیچیده‌تر و تجربه لذت‌بخش‌تر شود و شما را خواننده بهتری کند.

چقدر طول می کشد تا کتاب‌خوان حرفه‌ای شوید؟

تا آنجا که من می خواهم به شما یک پاسخ مستقیم بدهم، حقیقت این است که واقعاً بستگی دارد. اول از همه این بستگی به هدف شما به عنوان یک خواننده خوب دارد. این شما هستید که تصمیم می گیرید چه زمانی خود را خواننده خوبی می دانید. همچنین بستگی به زمان و تلاش شما دارد. هرچه بیشتر کار کنید، بدون در نظر گرفتن اینکه چه هستند، سریعتر به اهداف خود خواهید رسید.

با دنبال کردن اینستاگرام رسمی آکادمی تیزلاین

 کلی محتوای آموزشی ، کاربردی و همینطور اخبار روز تیزلاین رو داشته باش

برای اینکه صفحه رسمی تیزلاین در گوشی شما مستقیما باز شود کافی ست با QR code scanner ،کیو آر کد روبه‌رو را اسکن کنید

ایدی پیج اینستاگرام آکادمی تیزلاین:  tizline.ir

لینک مستقیم اینستاگرام:

https://www.instagram.com/tizline.ir?r=nametag

لینک اینستاگرام تیزلاین