چطور-در-کلاس-باهوش‌تر-و-زرنگ-تر-ظاهر-شویم

تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن همکلاسی ها، دوستان، معلمان یا مربیان، بخش اساسی طبیعت انسان است، به خصوص در محیط‌هایی که هوش و توانایی اهمیت دارد، مانند کلاس‌های درس. با شرکت کردن در کلاس‌های تقویتی و آماده شدن برای مدرسه و همچنین با افزایش هوش خود می‌توانید در کلاس دانش‌آموز زرنگ و باهوشی ظاهر شوید. به این ترتیب می‌توانید دوستان، معلم و حتی خودتان را تحت تاثیر قرار دهید. در ادامه به سه روش اشاره خوهیم کرد که با به‌ کارگیری آن‌ها شما خود را در کلاس زرنگ‌ترین و باهوش‌ترین دانش‌آموز نشان خواید داد.

روش اول: مشارکت در کلاس


سوال بپرسید.

پرسیدن سوال در کلاس باعث می‌شود شما درگیر و در نتیجه باهوش به نظر برسید. با این حال، سوالات شما باید در مورد موضوع باشد و نه در مورد چیزی که معلم قبلا به آن پاسخ داده است. این کار مستلزم این است که شما در کلاس متمرکز بمانید تا سوالات تکراری یا خارج از موضوع نپرسید.

تعادل خوبی بین پرسیدن سوالات زیاد و پرسیدن سوالات بسیار کم پیدا کنید. پرسیدن تنها یک سوال ممکن است برای یک کلاس مبتنی بر سخنرانی قابل قبول باشد، اما در یک کلاس مبتنی بر بحث احتمالا باید بیشتر شرکت کنید.

سوالات “چرا” و “چگونه” بپرسید که درک شما از یک موضوع را روشن می‌کنند. برای مثال، یک معلم ممکن است بگوید، ” وقتی یک مایع تا یک نقطه خاص گرم می‌شود، آبی می‌شود.” سپس می‌توانید بپرسید، “چرا مایع به جای زرد یا نارنجی باید آبی شود؟”  یا “از کجا می‌دانید چه زمانی به اندازه کافی گرم شده تا رنگ آن تغییر کند؟”  شما به وضوح سعی دارید با پرسیدن این نوع سوالات، دانش خود را افزایش دهید.

انتقادپذیر باشید.

همه ما این تجربه را داریم که دیدگاهی متفاوت از دیدگاه دیگران، مثلا همکلاسی یا معلم داشته باشیم. وقتی دیدگاهی دارید که با دیدگاه معلم یا دانش آموز دیگر مغایرت دارد، آن را به اطلاع معلم یا دانش آموز برسانید. مخالفت و انتقادپذیر بودن برای داشتن بحث‌های معنی دار با همکلاسی‌ها و معلمتان عالی است. در عوض، این می‌تواند به شما کمک کند تا در کلاس باهوش‌تر به نظر برسید.

دیدگاه خود را با گفتن این جمله مطرح کنید: ” خب، من فکر می‌کنم ورزش بخش از روتین نوجوانان ما شده است. تحقیقات نشان می دهد که از هر ۳ نوجوان ۱ نفر در زندگی خود به نوعی ورزش مشغول است.” اگر به آماردقیق دسترسی ندارید، ممکن است یک حکایت (داستان شخصی) نیز ارائه دهید که به موضوع مربوط می‌شود.

قبل از صحبت کردن فکر کنید

قبل از صحبت کردن فکر کنید.

اگر در کلاس سربعا پاسخ یا نظر خود را بیان کنید، باهوش به نظر نخواهید رسید. در عوض، برای فکر کردن در مورد سوال یا نظری که می‌گویید یا می‌پرسید، وقت بگذارید. اغلب اوقات، این به معنای آخرین نفری است که صحبت می‌کند. با این حال، صرف زمان برای فکر کردن و تصحیح نظر یا سوال می‌تواند تفاوت قابل توجهی در نحوه درک شما در کلاس ایجاد کند.

وقتی ایده‌ای به ذهنتان خطور می‌کند، یکی دو دقیقه وقت بگذارید تا از خودتان این سوال را بپرسید تا ببینید آیا می‌توانید به تنهایی به آن پاسخ دهید یا خیر. اگر نمی توانید توضیحی ارائه دهید، به سراغ سوال بروید. به عنوان مثال، ” عملکرد اجتماعی به چه معناست؟ می دانم اجرا برای بازیگران چه معنایی دارد، اما برای مردم عادی چه معنایی دارد؟ “

همچنین می‌توانید با خلاصه کردن بهترین نکات کلاس و سپس ارائه نظر یا سوال خود، در کلاس هوشمند ظاهر شوید.

روی چیزی که می‌دانید تمرکز کنید.

 وقتی در کلاس صحبت می‌کنید، روی آنچه می‌دانید تمرکز کنید. جبران آنچه نمی‌دانید با استدلال‌های عجیب و غریب یا با تکیه بر نقل قول‌ها برای پاسخ به یک سوال وسوسه انگیز است. اگر همه پاسخ‌ها را نمی‌دانید اشکالی ندارد. بهترین کار این است که به خودتان اعتراف کنید که همه چیز را نمی‌دانید. سوالات و نظرات خود را در مورد چیزهایی که کاملا از آن‌ها مطمئن هستید مطرح کنید، مگر اینکه مطمئن نباشید و واقعا بخواهید آن ها را درک کنید.

منابع خود را مشخص کنید.

هنگام پرسیدن سوال یا نظر دادن در کلاس، می‌توانید با استناد به منابع خود هوشمندانه ظاهر شوید. برای مثال می‌توانید بگویید: “من مقاله ای در تیزلاین خواندم که می‌گوید خوردن غذاهای شیرین می‌تواند بهره وری مغز را کاهش دهد” یا ” مطالعه ای که توسط یک دانشمند علوم اجتماعی انجام شده نشان می‌دهد که پرسیدن سوال در طول کلاس می‌تواند شما را باهوش‌تر نشان دهد.” سعی کنید به یاد داشته باشید که اطلاعات تصادفی مشکوک و سوال برانگیز به نظر می‌رسند.

روش دوم: آمادگی برای کلاس


همه تکالیف خود را انجام دهید.

با تکمیل تمام تکالیف خود، آماده بحث در مورد مطالب کلاس خواهید بود. توانایی بحث در مورد مطالب کلاس باعث می‌شود که شما نه تنها برای همکلاسی‌های خود، بلکه برای معلم خود نیز باهوش به نظر برسید. این موضوع به خصوص در کلاس‌هایی که با بحث در مورد مطالب شروع می‌کنید و وقت کافی برای خواندن یا بررسی اولیه آن را نخواهید داشت، بسیار مهم است. همچنین می‌توانید سوالاتی در مورد مشکلات یا مطالبی که درک نمی کنید بپرسید. 

مطمئن شوید که تکالیف خود را از قبل، یعنی حداقل شب قبل، تکمیل کنید. این کار به مغز شما فرصت می‌دهد تا اطلاعات را به موقع برای کلاس پردازش کند.

همچنین اگر در به خاطر سپردن مطالب مشکل دارید، بهتر است مطالب را قبل از کلاس مرور کنید.

در پایان هر کلاس، به تمام تکالیفی که معلم در کلاس می‌دهد توجه کنید. این کار تضمین می‌کند که شما دقیقا می‌دانید که معلم از شما برای کلاس بعدی چه انتظاری دارد.

تحقیقات بیشتری انجام دهید.

شما می‌توانید با انجام تحقیقات بیشتر در مورد یک موضوع مورد علاقه، در کلاس دانش‌آموز زرنگ‌تر و باهوش‌تری ظاهر شوید. شاید شما واقعا به سلسله‌های باستانی ایران علاقه مند باشید. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن ها به دست آورید و این نکات را در کلاس مطرح کنید.

می توانید در کلاس بگویید: ” من سلسله های باستانی ایران را جذاب می بینم و اطلاعات جالبی در مورد سلسله‌ ایرانیان پیدا کردم. آیا می دانستید که آن ها اولین افرادی بودند که الفبا را کشف کرده‌اند؟ “

لیستی-از-سوالات-را-آماده-کنید

لیستی از سوالات را آماده کنید.

زمانی که در حال کار بر روی تکالیف خود هستید، در مورد چیزهایی که درک نمی‌کنید، یا ایده‌هایی که به نظر شما بسیار جالب هستند یادداشت برداری کنید. سپس پس از اتمام کار، لیستی از سوالات و نظرات خود را آماده کنید تا بتوانید آن ها را باخود به کلاس بیاورید.

شما می‌توانید سوالات را با حاشیه نویسی برای کلاس ایجاد کنید. هر زمان که به چیزی برخورد کردید که سوالی در مورد آن داشتید، سوال را در حاشیه متن یا روی دفترچه یادداشت بنویسید.

به موقع باشید.

اگر دیر به کلاس رسیدید، ممکن است اطلاعات یا اعلان‌های مهم ابتدای کلاس را از دست بدهید. به این ترتیب می‌توانید از پرسیدن سوالات تکراری اجتناب کنید. همچنین، حضور به موقع نشان دهنده احترام به معلم و همکلاسی‌های شما است. شما می‌توانید با دانستن زمان شروع کلاس و تلاش برای رسیدن به ۵ دقیقه زودتر، از دیر رسیدن به کلاس جلوگیری کنید. اگر قبل از شروع کلاس در میانه یک مکالمه یا فعالیت هستید، با احترام خود را از این وضعیت معاف کنید تا بتوانید به موقع سر کلاس حاضر شوید.

روش سوم: افزایش هوش


بخوانید، بخوانید و بخوانید.

همچنین می توانید با افزایش هوش خود در کلاس باهوش‌تر ظاهر شوید. مطالعه راه خوبی برای افزایش هوش است. شما می‌توانید با متعهد شدن به هدف مطالعه، بیشتر بخوانید. به خودتان بگویید که در ماه یک کتاب  غیر درسی را کامل خواهید کرد. همچنین می توانید مقالات متنوعی از چندین سایت و مجلات معتبر و بروز مطالعه کنید. اگر چیزی در کلاس مطرح شد که مربوط به مقاله است، می‌توانید آن را در یک بحث کلاس مطرح کنید.

می توانید بگویید، ” مفهوم شوک فرهنگی مرا به یاد مقاله ای می‌اندازد که در نشنال جئوگرافیک درباره یک عکاس آمریکایی که در دهه ۱۹۶۰ به ژاپن سفر کرده بود، خواندم.”

خودتان را به چالش بکشید.

هوش خود را با به چالش کشیدن خودتان افزایش دهید. انواع مختلفی از هوش وجود دارد، بنابراین راه‌های زیادی وجود دارد که می توانید خودتان را به چالش بکشید. با یادگیری چیزهای جدید، مانند یک زبان جدید، یک موضوع جدید ، یا یک فعالیت جدید، مانند نقاشی، خودتان را به چالش بکشید. اغلب اوقات به چالش کشیدن خود به معنای خارج شدن از منطقه امن‌تان است. بنابراین، زمانی که شما بر یک کار تسلط پیدا کردید، مثلا سودوکو، به سراغ چیز دیگری بروید تا مغزتان را پویا نگه دارید. 

مثال های دیگر برای به چالش کشیدن خود، یادگیری پختن یک غذا به جای خرید آن است؛ خواندن کل کتاب به جای چکیده کتاب؛ یا به جای اینکه اگر چیزی را درک نمی کنید، مانند نحوه بازی شطرنج، خودتان را وادار به تلاش برای درک آن کنید.

آن را به عنوان یک مسابقه در نظر نگیرید و خود را با دیگران مقایسه نکنید – بهبود هوش شما به این معنی است که یاد بگیرید در جایی که هستید برتر باشید.

از تکیه بر فناوری خودداری کنید.

 به جای تکیه بر فناوری برای انجام کارها برای شما، یاد بگیرید که چگونه کارها را خودتان انجام دهید. به عنوان مثال، به جای تکیه بر GPS خود برای پیدا کردن مکان، یاد بگیرید که چگونه خودتان به جایی برسید. جاده ها و نحوه اتصال آن ها را یاد بگیرید. یاد بگیرید که چگونه تعیین کنید کدام راه شمال، جنوب، شرق و غرب است. 

در نظر داشته باشید که کاربردهای مفیدی برای فناوری در آموزش وجود دارد، مانند استفاده از اینترنت برای انجام تحقیقات و تماشای ویدیوهای آموزشی و مشاوره در پلتفرم‌های مختلف همچون اینستاگرام، آپارات و حتی سایت تیزلاین برای آموزش چیز جدیدی به خودتان.

ایمان داشته باشبد که باهوش هستید.

 با این باور که شما باهوش هستید یا قابلیت باهوش بودن را دارید، می‌توانید خود را متقاعد کنید که می‌توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید. به یاد داشته باشید که این نگرش همه چیز است. اگر آنجا نشسته‌اید و به خودتان می‌گویید که هر آنچه باید بدانید را یاد گرفته‌اید، به تازگی یک مانع بزرگ برای خود ایجاد کرده‌اید. برای مثال با یادگیری چیزهای جدید مانند نحوه نوشتن یا نحوه مکان یابی صور فلکی در آسمان، پذیرای ایده ها و چیزهای جدید باشید.

به یاد داشته باشید که هوش آکادمیک تنها یک نوع هوش است. هوش هیجانی و هوش رفتاری نیز معتبر و مهم هستند! 

در این مقاله برای اینکه در کلاس باهوش‌تر و زرنگ‌تر ظاهر شوید سه روش مشارکت در کلاس، آمادگی برای کلاس و افزایش هوش را عنوان کردیم و برای هر کدام راهکارهایی را گفتیم. علاوه بر نکاتی که گفته شد اگر فکر می‌کنید برای بهتر شدن سطح دانش خود نیاز به کمک دارید، از کلاس‌های آنلاین ما از هر کجای ایران که هستید استفاده کنید. آکادمی تیزلاین با به کار گیری اساتید متخصص و تیم پشتیبانی پیگیر برای دانش‌آموزان پایه چهارم تا یازدهم در سطح پیشرفته و تیزهوشان کلاس آنلان و آزمون آنلاین برگزار می‌کند. همچنین کلاس‌های آنلاین ما در کنار امکان شرکت در کلاس به صورت زنده، امکان مشاهده بازپخش کلاس را دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از کلاس‌های آنلاین ما کافیست بر روی لینک زیر تصویر کلیک کنید. 

تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
  • کلیه کلاس‌های پایه چهارم و پنجم ترم دو تیزلاین
  • کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان پایه ششم ترم دو
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هفتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هشتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه نهم ترم دو تیزلاین
  • دوره آفلاین نکته و تست دینی و قرآن نهم استاد احمد منصوری
  • دوره نکته و تست علوم اجتماعی نهم استاد انبارلو
  • مینی دوره فارسی ششم در هوش کلامی تیزهوشان استاد طالب تبار
کلاس های آنلاین تیزلاین