برای-قبولی-در-آزمون-تیزهوشان-چه-باید-کرد

برای پذیرش در مدارس تیزهوشان دانش‌آموزان پایه ششم و نهم باید در آزمون ورودی به نام آزمون سمپاد یا تیزهوشان شرکت کنند. آماده شدن برای این آزمون می تواند استرس زا باشد و گاهی اوقات به سختی می‌توان از آن سر در آورد. اگر برای قبولی در آزمون تیزهوشان هدف‌ داشته‌باشید، از قبل برنامه‌ریزی کنید، می‌دانید چه راهی را در پیش دارید و برای مطالعه باید چقدر وقت بگذارید بنابراین آزمون سمپاد قرار نیست دیگر یک تجربه استرس‌زا باشد.

با تیزلاین همراه باشید تا هر آنچه که لازم است، برای آمادگی آزمون تیزهوشان بدانید. 

آیا شرایط شرکت در آزمون تیزهوشان را دارید؟


ابتدا ببینید شرایط شرکت و قبولی در آزمون تیزهوشان چیست. چراکه برخی از دانش‌آموزان و والدین بدون دانستن این موارد، شروع به برنامه‌ریزی و مطالعه برای آزمون تیزهوشان می‌کنند غافل از اینکه واجد شرایط برای ثبت‌نام در این آزمون ورودی نیستند. به طور مثال، شرط معدل یکی از موارد مهم برای قبولی در آزمون تیزهوشان است که برای دانستن این شرایط شما باید بخشنامه ثبت‌نام آزمون را که هر ساله توسط سازمان سمپاد منتشر می‌شود را مطالعه کنید. از آنجایی که عموما شرایط ثبت نام در هر سال یکسان است می‌توانید بخشنامه آزمون تیزهوشان سال گذشته که ما در سایت تیزلاین نیز قرار دادیم به طور دقیق مطالعه کنید.

بخشنامه ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم ۰۲-۱۴۰۱منتشر شد

البته ما در ویدیو زیر شرایط ثبت نام در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم را به طور مختصر توضیح داده‌ایم.

دانستن بودجه‌بندی برای قبولی در آزمون تیزهوشان


حالا که شرایط ثبت‌نام در آزمون تیزهوشان را دارید باید بدانید که محتوا و بودجه‌بندی این آزمون چیست و دقیقا شما باید برای قبولی در آزمون تیزهوشان چه مباحث و دروسی را مطالعه کنید. بودجه‌بندی و منابع آزمون در بخشنامه ثبت‌نام از طرف سازمان استعداد‌های درخشان اعلام می‌شود اما معمولا و به طور کلی بودجه‌بندی هر ساله یکسان است. می توانید در بنر‌های زیر بودجه‌بندی و منابع آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم به دهم را مشاهده کنید.

بودجه بندی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم
بودجه بندی آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۱

در بخشنامه گفته‌شده‌ که هدف از استعداد تحلیلی سنجش هوش و خلاقیت دانش‌آموزان است. بسیاری از دانش‌اموزان که تاکنون دفترچه سوالات آزمون تیزهوشان را ندیده‌اند قطعا سردرگم می‌شوند که منظور از هوش و خلاقیت یا استعداد تحلیلی چیست؟ استعداد تحلیلی شامل مباحث هوش تصویری – تجسمی، هوش محاسباتی، هوش کلامی، هوش منطقی و هوش طبیعی است که هر کدام تیپ سوالات به همراه راه‌حل‌های متفاوتی دارد که در مدارس تدریس نمی‌شوند. اما یادگیری و تمرین با استفاده از منابع درست مانند یک کتاب جامع تیزهوشان یا دوره‌های آنلاین آمادگی تیزهوشان، می‌تواند به هر دانش‌آموز علاقه‌مند به تحصیل در مدارس تیزهوشان کمک کند تا در این آزمون ورودی موفق شود. در ادامه ویدیویی را قرار دادیم که استاد بیگدلی، مدرس برتر هوش و ریاضی تیزهوشان و همچنین مولف چندین جلد کتب هوش و خلاقیت و دقت و تمرکز، به طور کامل در این‌ باره توضیح داده‌اند.

دانش‌آموزان در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم علاوه بر سوالات استعداد تحلیلی با سوالات دقت و سرعت نیز مواجه می‌شوند که قطعا برای همه دانش‌آموزان موردی جدید و چالشی است. چراکه داوطلبان باید به ۶۰ سوال هوش طی ۲۰ دقیقه پاسخ دهند. جدا از اینکه شاید بسیاری از دانش‌آموزان تاکنون این دست از سوالات هوش را ندیده باشند به احتمال زیاد توانایی مدیریت زمان نیز بدون تمرین بسیار برایشان چالش‌برانگیز است. بنابراین خرید یک کتاب مناسب به همراه دانستن نحوه مطالعه و آمادگی برای چنین سوالاتی به شما کمک می‌کند تا قبولی در آزمون تیزهوشان کار سخت و استرس‌زایی نباشد. 

پیشنهاد می‌کنیم حتما همایش‌های رایگان دقت و تمرکز تیزلاین را از طریق لینک زیر مشاهده کنید تا دید کلی نسبت به سوالات و همچنین منبع مطالعه داشته باشید.

کلاس رایگان دقت و تمرکز با تدریس استاد بیگدلی

برنامه‌ریزی کنید


مهم ترین و در عین حال سخت ترین کاری که باید از نظر مدیریت زمان برای قبولی در آزمون تیزهوشان انجام داد، تهیه جدول زمانی است. به یک برنامه متعادل و ساده پایبند باشید. به یاد داشته باشید که زمان خواب، زمان استراحت و سایر فعالیت ها را در کنار زمان مطالعه خود لحاظ کنید. یک برنامه مطالعه تنظیم کنید و زمانی را که می‌توانید واقعا آنها را انجام دهید، برنامه ریزی کنید. یک روال هفتگی ایجاد کنید، تعداد ساعات مشخصی را در روز برای مطالعه خود در نظر بگیرید و پیشرفت خود را در یک بازه زمانی هفتگی مرور کنید. این به شما کمک می‌کند زمان خود را بهتر مدیریت کنید، که در دراز مدت به شما کمک می‌کند زمان خود را در آزمون نیز مدیریت کنید.

به برنامه خود پایبند باشید


بزرگترین چالشی که پس از انجام مراحل بالا با آن روبرو خواهید شد، این است که واقعاً آنچه که برنامه ریزی کرده اید را دنبال کنید و به آنها متعهد باشید. ما به شما توصیه می‌کنیم اگر فکر می‌کنید برنامه‌ریزی و تعهد به آن تنهایی برای شما سخت است حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید تا زیر نظر او راحت‌تر برنامه خود را دنبال کنید. اگر به برنامه خود پایبند نباشید، تمام تلاش شما بیهوده خواهد بود. صادق و روراست باشید. هیچ میانبری برای موفقیت وجود ندارد. بر این اساس زمان را مدیریت کنید و مطمئن شوید که برنامه خود را دنبال می‌کنید.

تیزلاین در کنار آموزش و آزمون در سال های اخیر به طور جدی مسأله مشاوره را با حضور اساتید متخصص و با سر گروهی دکتر علیرضا نعمت زاده ادامه داده و در این بین بیش از ۳۰ همایش تخصصی در سال های اخیر برگزار کرده که فرآیند آن در سال آموزشی حاضر اشاره می شود.

  • همایش های مشاوره ای: دوره جامع موفقیت تحصیلی ( ده همایش منظم ) با هدف آموزش نقشه راه ،روش مطالعه،کسب مهارت آزمون، تکنیک های جمع بندی، تکنیک های مدیریت جلسه آزمون و …. با موضوعات  و تاریخ های برگزاری مشخص ارائه می‌شود.  هزینه این دوره برای عموم 500 هزار و برای تیزلاینی ها رایگان است ( دریافت کد رایگان ساز از واتساپ الو تیزلاین)
  • سایر همایش ها: جلسات مشاوره ای متفرقه با اساتید آکادمی تیزلاین و اساتید مدعو که هر ازچند گاهی برگزار می شود
  • جلسات خصوصی تصویری و تک نفره با طرح موضوع از قبل و ارایه راهکاری های عملی
  • طرح ماهانه ویژه ارایه برنامه درسی شخصی سازی شده با متد ویژه و زیر نظر گرفتن دانش آموز به مدت یک ماه
در ماه های نزدیک به آزمون قطعا نکات مشاوره ای ارزش  و جایگاه ویژه ای دارد که بتوانید تلاش های خودتان را هدفمند کنید.
برای ثبت نام در همایش  می توانید وارد سایت تیزلاین شده بخش کلاس‌های آنلاین و جلسات مشاوره به وقت تیزلاین را انتخاب نمائید و برای طرح جلسه ای و ماهانه در واتساپ به شماره 09333840202  پیام دهید.

در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید


چند ماه قبل از آزمون تیزهوشان، حتما آزمون شبیه‌ساز تیزهوشان انجام دهید تا ببینید نقاط قوت و ضعف شما چیست. آزمون شبیه‌ساز معمولا یک آزمون تمرینی زمان‌دار است. پس از انجام آزمون و مشاهده پاسخنامه و کارنامه تفضیلی, شما می‌دانید چه مباحثی نیاز به صرف زمان بیشتر یا کمتر دارد.

اگر در این آزمون‌ها نتیجه دلخواهتان را کسب نکردید یا در آزمون وقت کم اوردید اصلا ناامید نشوید. مطمئن باشید که شما مقدار زیادی از زمان برای مطالعه، افزایش درصد خود و همچنین مدیریت زمان بهتر دارید چراکه چند ماه تا آزمون اصلی تیزهوشان مانده‌ است. 

آزمون های هماهنگ کشوری تیزلاین از پایه چهارم تا نهم
آزمون های انلاین تیزلاین

 تست‌زنی را جدی بگیرید.


آزمون‌های تمرینی و تستی به شما ایده خوبی از میزان پیشرفت شما در مطالعه می‌دهد. می‌توانید آزمون‌های تمرینی را به صورت آنلاین از سایت تیزلاین بخش دانلودهای سایت یا در کتاب‌های آمادگی آزمون پیدا کنید. همانطور که به مطالعه خود ادامه می‌دهید، برای اطمینان از پیشرفت خود تست بزنید و گاهی زمان بگیرید که برای هر تست چقدر وقت می‌گذارید و هر بار با تمرین بیشتر این زمان را کاهش دهید. البته دقت داشته باشید که مهم نیست چه تعدادی تست حل می‌کنید بلکه کیفیت این کار مهم است به این معنی که شما باید حتما بعد از انجام تست پاسخنامه را چک کنید و به دنبال تحلیل هر سوال باشید.

 در یک دوره آمادگی آزمون تیزهوشان به صورت آنلاین یا آفلاین شرکت کنید.


مهارت‌هایی که در این آزمون‌ها آزمایش می‌شوند، مهارت‌هایی هستند که در طول زمان آموخته می‌شوند و یا حتی تا الان به شما در مدارس آموزش داده نشده مانند سوالات استعداد تحلیلی. اما یک دوره آمادگی آزمون تیزهوشان خوب می‌تواند به شما در یادگیری استراتژی‌های تست‌زنی کمک کند. دانستن چگونگی حفظ آرامش در طول آزمون و دانستن انواع سوالاتی که خواهید دید، راه های بسیار مفیدی برای آماده شدن هستند. همچنین می‌توانید کتاب آمادگی آزمون تیزهوشان مانند کتاب هوش اسمارتیز یا هوش جامع گاج را خریداری کنید تا به شما در آشنایی با آزمون و سوالات کمک کند. این یک استراتژی بسیار مفید است زیرا می‌توانید با سرعت خود از آن عبور کنید و شما را برای آزمون سمپاد آماده می‌کند.

تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
  • کلیه کلاس‌های پایه چهارم و پنجم ترم دو تیزلاین
  • کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان پایه ششم ترم دو
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هفتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هشتم ترم دو تیزلاین
  • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه نهم ترم دو تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین

آزمون تیزهوشان سنوات گذشته را بررسی کنید


آزمون تیزهوشان سال‌های گذشته را به عنوان آزمون جامع تمرینی در نظر بگیرید. از آزمون‌ سال قبل شروع کنید و طبق زمانی که در هر دفترچه مشخص شده، برای خود زمان بگیرید. تحلیل سوالات را چه آنها که درست زدید چه اشتباه، فراموش نکنید. 

دانلود دفترچه آزمون های تیزهوشان ششم به هفتم از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰

دانلود دفترچه آزمون های تیزهوشان نهم به دهم از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰

شب قبل از امتحان زیاد به خود فشار نیاورید. 


اگر احساس می‌کنید باید کمی بیشتر مطالعه کنید، مطمئن شوید که این کار را بعد از ظهر، مدت ها قبل از خواب انجام دهید. حداقل دو ساعت قبل از خواب مطالعه را متوقف کنید و استراحت کنید. چیزی را برای سرگرمی بخوانید یا فعالیت دیگری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. اگر پدر و مادر هستید، فرزندتان را تشویق کنید که درس نخواند و از بقیه عصر خود لذت ببرد. اگر موضوعاتی وجود دارد که در مطالعات خود با آن‌ها مشکل داشته‌اید، کمی زمان بیشتری را صرف بررسی آن‌ها کنید، تا مطمئن شوید اگر در آزمون آورده شده‌اند، می‌توانید به آن‌ها رسیدگی کنید.

همایش مشاوره تیزهوشان: راهکارهای کنترل و کاهش آسیب های روانی در دوران آمادگی برای آزمون تیزهوشان

یک صبحانه سیر کننده و سالم بخورید. 


شما نمی‌خواهید در طول آزمون گرسنه بمانید. مغز شما دقیقاً مانند بدنتان قبل از ورزش به سوخت نیاز دارد. قبل از رفتن به آزمون تیزهوشان، یک صبحانه سالم و متعادل بخورید. تخم مرغ آب‌پز، مقداری میوه و یک لیوان شیر یک صبحانه عالی است.

 تمام وسایل خود را از شب قبل جمع‌آوری کنید. 


برای آزمون به مداد، پاک‌کن، تراش و کارت ورود به جلسه نیاز دارید. حداقل یک مداد اضافه نیز با خود داشته‌باشید. همچنین یک بطری آب و مقداری خوراکی برای استراحت در وسط  آزمون تهیه کنید تا اگر گرسنه شدید استفاده کنید. آماده‌بودن همه‌چیز و در دسترس بودن آنها هنگام رفتن، صبح شما را آرام‌تر می‌کند و کمتر درگیر می‌شوید.