هوش چیست؟

همه چیز حتی ساده ترین رفتارهای انسانی به هوش نسبت داده می شود، در حالی که حتی پیچیده ترین رفتار حشرات هرگز به عنوان نشانه ای از هوش در نظر گرفته نمی شود. تفاوت در چیست؟ رفتار زنبورهای کارگر را در نظر بگیرید. وقتی زنبور ماده با غذا به لانه خود برمی گردد ، ابتدا آن را در آستانه ی لانه میگذارد ، افراد متجاوز داخل لانه خود را بررسی می کند و تنها در این صورت که اگر منطقه امن باشد ، غذای خود را به داخل حمل می کند. ماهیت واقعی رفتار غریزی زنبور هنگامی آشکار می شود که  اگرغذا در حالی که زنبور داخل لانه است ، چند اینچ از ورودی لانه او دور شود مشخصا ، او کل مراحل را به دفعات  باز هم برای جابجایی غذا تکرار می کند. هوش –  که به طور آشکار در مورداین زنبوروجود ندارد – باید شامل توانایی سازگاری با شرایط جدید باشد.

روانشناسان معمولاً هوش انسان را فقط با یک ویژگی مشخص نمی کنند بلکه با ترکیب بسیاری از توانایی های متنوع مشخص می کنند.

هوش مصنوعی(AI) چیست؟

به این بستگی دارد که از که بپرسید.

در دهه 1950 ، پدران این حوزه ، مینسکی و مک کارتی ، هوش مصنوعی را به عنوان هر وظیفه ای که قبلا نیاز به هوش انسانی داشته است اما اکنون توسط دستگاهی انجام می شود، توصیف می کردند. این یک تعریف کلی است و به همین دلیل گاهی أوقات شما شاهد بحث های واقعی بودن و یا نبودن هوش مصنوعی هستید.

اما تعاریف مدرن،   ایجاد هوش مصنوعی را شفاف تر بیان می کند. به طوری که گفته شده است: هوش به توانایی های سیستم برای سازگاری و جایگیری در یک محیط جدید، تعمیم دانش خود و استفاده از ان در موقعیت های ناآشنا بستگی دارد.

به عبارت دیگر، هوش، راندمانی است كه به وسیله آن مهارتهای جدیدی را در وظایفی كه قبلاً برای آنها آماده نبوده اید به دست می آورید. هوش به خودی خود مهارت نیست ، کاری نیست که بتوانید انجام دهید بلکه این است که چقدر خوب و با کارآیی می توانید چیزهای جدید یاد بگیرید.

این تعریفی است که براساس آن سیستم های مدرن مجهز به هوش مصنوعی ، مانند دستیارهای مجازی ، به عنوان “هوش مصنوعی محدود” نشان داده می شوند. توانایی تعمیم آموزش آنها هنگام انجام مجموعه محدودی از کارها ، مانند تشخیص گفتار یا دید رایانه.

به طور معمول ، سیستم های هوش مصنوعی حداقل برخی از رفتارهای زیر را در ارتباط با هوش انسانی نشان می دهند: برنامه ریزی ، یادگیری ، استدلال ، حل مسئله ، استفاده از زبان، نمایش دانش ، ادراک ، حرکت و بکاربری و تا حدی هوش اجتماعی و خلاقیت.

موارد استفاده از هوش مصنوعی (AI ) چیست؟

هوش مصنوعی امروزه در همه جا وجود دارد ، برای پیشنهاد آنچه در آینده باید بصورت آنلاین خریداری کنید ، برای درک آنچه به دستیارهای مجازی مانند الکسای آمازون و سیری اپل می گویید ، تشخیص اینکه چه کسی و چه چیزی در عکس وجود دارد ، برای شناسایی هرزنامه یا شناسایی کارت اعتباری تقلبی استفاده می شود.

انواع مختلفAI چیست؟

در سطح بسیار بالایی ، هوش مصنوعی را می توان به دو نوع گسترده تقسیم کرد: هوش مصنوعی محدود وهوش مصنوعی جامع.

همانطور که در بالا ذکر شد ، هوش مصنوعی محدود همان چیزی است که امروزه در اطراف خود در رایانه  ها می بینیم: سیستم های هوشمندی که آموزش داده شده اند یا یاد گرفته اند که چگونه کارهای خاصی را انجام دهند بدون اینکه صریحاً برنامه ریزی شوند که چگونه این کار را انجام دهند.

این نوع دستگاه هوش در تشخیص گفتار و زبان دستیار مجازی Siri در اپل ، در سیستم های تشخیص دید در اتومبیل های بدون سرنشین یا در موتورهای پیشنهادی مشهود است که بر اساس آنچه که شما قبلا خریداری کردید و ممکن است دوست داشته باشید، محصولی به شما پیشنهاد می دهد. برخلاف انسان ، این سیستم ها فقط می توانند یاد بگیرند یا آموزش داده شوند که چگونه کارهای تعریف شده را انجام دهند ، به همین دلیل به آنها هوش مصنوعی محدود می گویند.

هوش مصنوعی عمومی بسیار متفاوت است و نوعی هوش سازگار است که در انسان یافت می شود ، نوعی انعطاف پذیری از هوش است که می تواند یاد بگیرد چگونه کارهای مختلفی را انجام دهد ، هرچیزی از کوتاهی موی سرگرفته تا ساخت صفحات گسترده یا استدلال در مورد موضوعات متنوع بر اساس تجربه انباشته شده آن، این نوعی هوش مصنوعی است که بیشتر در فیلم ها دیده می شود ،اما امروزه وجود ندارد  و کارشناسان هوش مصنوعی در مورد اینکه به زودی واقعیت می یابد اختلاف نظر دارند.

سخن آخر

و در پایان این نکته را به یاد داشته باشید که تکنولوژی در عصر حاضر هیچگاه متوقف نخواهد شد و روز به روز ما را با اخبار جدید غافلگیر خواهد کرد پس شما نیز هیچگاه دست از یادگیری و بروز کردن اطلاعات خود برندارید و در مسیر یادگیری پیشتاز باشید.