۹-تکنیک-مطالعه-موثر-برای-امتحانات

آیا روش مطالعه فعلی شما خواندن مکرر یک کتاب درسی است، به این امید که چیزی در ذهنتان بماند؟ اگر این طور هستید، آیا به این دلیل که نمی‌توانید چنین حجم وسیعی از اطلاعات را در مدت زمان کوتاهی به خاطر بسپارید، استرس دارید؟

به عنوان یک مشاور، یادگیری مدیریت زمان و تکنیک‌های مطالعه موثر که به شما کمک می‌کند بیشترین اطلاعات را حفظ کنید، ضروری است. در دوران مدرسه، تلنبارکردن برای شب قبل واقعا کارساز نیست. با یک استراتژی جدید برای امتحانات امسال آماده شوید و برخی از این تکنیک مطالعه موثر زیر را امتحان کنید.

مقاله مرتبط: مدیریت زمان راز موفقیت شما در درس خواندن

برای مطالعه موثر در دوران امتحانات شرایط و موقعیت خوبی بسازید


قبل از ارایه تکنیک مطالعه موثر اول، شما باید شرایطی را در بدن و محیط بیرونی خود ایجاد کنید تا اطلاعات را با موفقیت یاد بگیرید و حفظ کنید. در اینجا چند عادت مطالعه وجود دارد که ارزش امتحان کردن را دارد:

خواب خوب شبانه داشته باشید: در تحقیقات علمی اخیر رابطه مثبتی بین نمرات دانش آموزان و میزان خواب آنها پیدا شده است. با این حال، این تنها به معنای داشتن 8 ساعت خواب کامل قبل از یک آزمون بزرگ نیست. مهمتر از آن، خواب کافی برای چندین شب قبل از انجام بخش اعظم مطالعه است.

محیط مطالعه خود را تغییر دهید: ممکن است این یک استراتژی مطالعه امیدوارکننده به نظر نرسد، اما مطالعات نشان می دهد که تغییر محیط مطالعه می تواند عملکرد یادآوری را افزایش دهد. به جای مطالعه هر روز در خانه، سعی کنید هر هفته یک مکان جدید را بررسی کنید یا به کتابخانه محلی خود بروید. تغییر در مناظر می تواند حافظه و سطح تمرکز شما را بهبود بخشد.

به محیطی که خوب است سفت بچسبید: اگر فضای مطالعه خوبی در خانه یا کافه ای دارید که به طور قابل اعتمادی مکانی مفید برای شماست، منطقی است که وقتی تحت فشار هستید به آن پایبند باشید.

به موسیقی آرامش بخش گوش دهید: شما می توانید به هر موسیقی که دوست دارید گوش دهید، اما بسیاری موافق هستند که موسیقی بدون کلام کلاسیک، صدای ساز و lo-fi ، موسیقی پس زمینه خوبی برای مطالعه هستند و در واقع می توانند به شما کمک کنند تا به مطالعه خود توجه کنید. آهنگ های دارای کلام می توانند حواس را پرت کنند.

حواس پرتی را حذف کنید: با خاموش کردن تلفن خود و صداهای مزاحم پس زمینه مانند تلویزیون یا رادیو، عوامل حواس پرتی را از بین ببرید. با خودتان پیمان ببندید که تا پایان ساعات مطالعه از چک کردن شبکه های اجتماعی خودداری کنید.

میان وعده غذای هوشمند: قهوه و آب نبات به شما کمک می کند موقتاً تقویت شوید، اما پس از آن دچار افت قند خون خواهید شد. برای انرژی که متمرکزتر و پایدارتر است، تنقلات سالمی مانند سویا، میوه یا آجیل را امتحان کنید.

۹ روش مطالعه و نکاتی که قطعا برای آمادگی امتحانات موثرند


۱. روش SQ3R


روش SQ3R یک تکنیک درک مطلب است که به دانش آموزان کمک می کند مفاهیم مهم را شناسایی کرده و اطلاعات را در کتاب درسی خود حفظ کنند. (SQ3R  یا SQRRR ) مخفف پنج مرحله از فرآیند درک مطلب است. این مراحل را برای ساعات مطالعه کارآمدتر و موثرتر امتحان کنید:

پیش‌خوانی( Survey ): به جای خواندن کل کتاب، با مرور فصل اول و یادداشت برداری از هر سرفصل، تیترها، تصاویر یا سایر ویژگی های برجسته مانند نمودارها شروع کنید.

سؤال پرسیدن (Question ): سؤالاتی را در مورد محتوای فصل تنظیم کنید، مانند این که این فصل درباره چیست؟ من قبلاً در مورد این موضوع چه می دانم؟

خواندن (Read ): خواندن فصل کامل را شروع کنید و به دنبال پاسخ سوالاتی باشید که نوشتید.

از بر خواندن (Recite ): پس از خواندن یک بخش، آنچه را که خواندید با کلمات خود خلاصه کنید. سعی کنید نکات اصلی را یادآوری و شناسایی کنید و به هر سوالی از مرحله دوم پاسخ دهید.

مرور (Review ): پس از اتمام فصل، مرور مطالب برای درک کامل آن مهم است. سوالاتی را که ایجاد کرده اید از خود بپرسید و هر قسمتی را که نیاز دارید دوباره بخوانید.

می توانید این تکنیک مطالعه موثر را قبل از شرکت در امتحان نهایی خود امتحان کنید.

۲. تمرین بازیابی


تمرین بازیابی، مبتنی بر مفهوم یادآوری در زمان بعدی است. یادآوری پاسخ به یک سوال، یادگیری را بیشتر از جستجوی پاسخ در کتاب درسی شما بهبود می بخشد. و به خاطر سپردن و نوشتن پاسخ فلش کارت بسیار مؤثرتر از این است که فکر کنید جواب را می دانید و کارت را زودتر ورق بزنید.

اگر بازیابی را تمرین کنید، احتمالاً بعداً اطلاعات را به خاطر خواهید آورد. در زیر چند روش وجود دارد که می توانید فرآیند بازیابی را در روال مطالعه خود پیاده کنید.

از تست های تمرینی استفاده کنید: بدون اینکه به کتاب یا یادداشت های خود نگاه کنید، از تست ها یا سوالات تمرینی برای امتحان خود استفاده کنید.

سؤالات خود را بسازید: معلم خود باشید و سؤالاتی را ایجاد کنید که فکر می کنید در یک آزمون قرار می گیرند. اگر در یک گروه مطالعه هستید، دیگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند و سوالات خود را مبادله کنید.

از فلش کارت استفاده کنید: فلش کارت ایجاد کنید، اما مطمئن شوید که تکنیک بازیابی خود را تمرین کنید. به جای ورق زدن زودهنگام کارت، پاسخ را یادداشت کنید و سپس بررسی کنید.

۳.تمرین فاصله دار


تمرین فاصله دار (همچنین به عنوان «تمرین توزیع‌شده» شناخته می‌شود) دانش‌آموزان را تشویق می‌کند که به‌جای اینکه شب قبل امتحان مطالب انبوه شده را مطالعه کنند، در مدت زمان طولانی‌تری مطالعه کنند. وقتی مغز ما تقریباً چیزی را فراموش می کند، برای به خاطر آوردن آن اطلاعات بیشتر کار می کند. فاصله گرفتن از مطالعه به ذهن شما این امکان را می دهد که بین ایده ها ارتباط برقرار کند ودانشی که بعداً به راحتی قابل یادآوری است، افزایش دهید.

برای امتحان این تکنیک مطالعه موثر، مطالب خود را در فواصل زمانی مشابه برنامه زیر مرور کنید:

روز اول: مطالب را در کلاس یاد بگیرید.

روز دوم: بازبینی و بررسی.

روز سوم: بازبینی و بررسی.

بعد از یک هفته: بازبینی و بررسی کنید.

بعد از دو هفته: بازبینی و بررسی کنید.

این مهم است که برنامه ریزی را زود شروع کنید. در ابتدای هر ترم، هر روز زمانی را فقط برای مطالعه و مرور مطالب در نظر بگیرید. حتی اگر امتحانات شما چند ماه دیگر باشد، این به شما کمک می کند تا خود را آماده نگه دارید.

۴.تکنیک فاینمن


تکنیک فاینمن روشی کارآمد برای یادگیری سریع یک مفهوم با توضیح ساده است. این بر اساس این ایده است: “اگر می خواهید چیزی را خوب بفهمید، سعی کنید آن را به سادگی توضیح دهید.” معنای آن این است که با تلاش برای توضیح یک مفهوم با کلمات خود، احتمالاً آن را خیلی سریعتر درک خواهیم کرد.

چگونه کار می کند؟

 • موضوع/مفهومی که در حال مطالعه آن هستید را در بالای یک برگه بنویسید.
 • سپس آن را با کلمات خود توضیح دهید که گویی به شخص دیگری آموزش می دهید.
 • آنچه نوشتید را مرور کنید و نقاطی را که در آن اشتباه کرده اید شناسایی کنید. هنگامی که آنها را شناسایی کردید، به یادداشت ها یا مطالب خواندنی خود بازگردید و پاسخ صحیح را بیابید.
 • در نهایت، اگر قسمت‌هایی در نوشتار شما وجود دارد که در آن از اصطلاحات فنی یا زبان پیچیده استفاده کرده‌اید، به عقب برگردید و این بخش‌ها را به زبان ساده‌تر برای کسی که سابقه آموزشی شما را ندارد بازنویسی کنید.

۵. سیستم لایتنر


سیستم لایتنر یک تکنیک مطالعه موثر مبتنی بر فلش کارت است. به این صورت که می‌توانید تیر تعاریف درسی ، نام فرمول، سوال و… را در یک سمت کارت و در سمت دیگر توضیح مفاهیم یا فرمول کامل و یا جواب سوال را بنویسید. در حالت ایده‌آل، کارت‌های خود را در چندین جعبه مختلف نگه می‌دارید تا زمان نیاز به مطالعه هر مجموعه را مشخص کنید. پروسه هر کارت از جعبه 1 شروع می شود. اگر کارت را درست گفتید، آن را به جعبه بعدی منتقل می کنید. اگر کارت را اشتباه گفتید، یا آن را در یک جعبه پایین می‌آورید یا آن را در جعبه 1 نگه می‌دارید (اگر قبلاً آنجا بوده).

هر جعبه مشخص می کند که شما چقدر هر مجموعه از کارت ها را مطالعه خواهید کرد، مشابه برنامه زیر:

هر روز – جعبه 1

هر دو روز – جعبه 2

هر چهار روز – جعبه 3

هر نه روز – جعبه 4

هر 14 روز – جعبه 5

۶. رنگی کردن


یادداشت ها و جزوات نامرتب می توانند یادآوری نکات مهم یک کلاس را سخت کنند. نوشتن رنگی روشی پویا برای سازماندهی اطلاعاتی است که یاد می گیرید. همچنین به شما کمک می کند تا مهم ترین نکات را مرور و اولویت بندی کنید.

یک مطالعه اخیر نشان داد که رنگ می تواند عملکرد حافظه فرد را بهبود بخشد. همان مطالعه نشان داد که رنگ‌های گرم (قرمز و زرد) «می‌توانند محیط یادگیری مثبت و انگیزشی ایجاد کنند که می‌تواند به یادگیرندگان کمک کند تا نه تنها درک مثبتی نسبت به محتوا داشته باشند، بلکه به تشویق و تعامل بیشتر با موارد آموزشی کمک کنند». همچنین گزارش داد که رنگ های گرمتر “توجه را افزایش می دهند و هیجان و اطلاعات را ارتقا می‌دهد.”

نوشتن رنگی ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما این نکات را در نظر داشته باشید:

 • نکات کلیدی را با رنگ قرمز بنویسید.
 • اطلاعات مهم را با رنگ زرد برجسته کنید.
 • موضوعات را بر اساس رنگ سازماندهی کنید.
 • همه چیز را رنگ نکنید – فقط مهم ترین اطلاعات.

۷. نقشه ذهنی


اگر یادگیرنده بصری هستید، نقشه ذهنی را امتحان کنید، تکنیکی که به شما امکان می دهد اطلاعات را به صورت بصری در یک نمودار سازماندهی کنید. ابتدا یک کلمه را در مرکز یک صفحه خالی می نویسید. از آنجا، ایده ها و کلمات کلیدی اصلی را می نویسید و آنها را مستقیماً به مفهوم اصلی متصل می کنید. سایر ایده های مرتبط همچنان به منشعب شدن ادامه خواهند داد.

ساختار نقشه ذهنی به نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات مغز ما مربوط می شود. استفاده از نقشه ذهنی به جای فقط نوشتن جزوه می تواند درک مطلب شما را بهبود بخشد. همچنین شما را قادر می سازد تا با برقراری ارتباط سلسله مراتبی و روابط بین مفاهیم و ایده ها، تصویر بزرگ را ببینید.

بنابراین، چگونه آن را انجام می دهید؟

 • یک ورق کاغذ خالی بردارید (یا از یک ابزار آنلاین استفاده کنید) و موضوع مطالعه خود را در مرکز بنویسید، مانند «رشد کودک».
 • یکی از ایده‌های اصلی خود (به عنوان مثال، فصلی از کتاب یا یادداشت‌هایتان) را به موضوع اصلی، مانند «مراحل رشد» متصل کنید.
 • شاخه های فرعی ایده های حمایتی را به شاخه اصلی خود متصل کنید. این تداعی ایده هاست. برای مثال، «فرآیندهای حسی و حرکتی کودک»، «مرحله پیش عملیاتی»، «مرحله عملیاتی عینی» و « مرحله عملیات صوری ».

نکته: برای هر شاخه از رنگ های مختلف استفاده کنید و اگر کمک کرد نقاشی بکشید.

۸. ورزش قبل از مطالعه


ورزش نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه می تواند سطح انرژی را نیز افزایش دهد. اگر برای یافتن انگیزه برای مطالعه تلاش می کنید، یک برنامه ورزشی را به روز خود اضافه کنید. لازم نیست یک ساعت کامل در باشگاه باشد. این می تواند یک تمرین 20 دقیقه ای در خانه یا پیاده روی سریع در اطراف محله شما باشد. هر چیزی که ضربان قلب شما را بالا ببرد.

ورزش قبل از مطالعه: عملکرد مغز را آغاز می کند و می تواند به بهبود حافظه و عملکرد شناختی کمک کند. اندورفین را آزاد می کند که می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و سطح استرس را کاهش دهد.

۹. مطالعه قبل از خواب


خواب برای عملکرد مغز، شکل گیری حافظه و یادگیری بسیار مهم است. مطالعه قبل از خواب، خواه مرور فلش کارت ها یا یادداشت ها باشد، می تواند به بهبود یادآوری کمک کند. به گفته اسکات کایرنی، محققی از دانشگاه یورک در بریتانیا، “وقتی بیدار هستید چیزهای جدیدی یاد می گیرید، اما زمانی که خواب هستید آنها را اصلاح می کنید و بازیابی آنها و به کارگیری صحیح آنها را در زمان نیاز آسان تر می کند. این برای نحوه یادگیری ما و همچنین برای حفظ عملکردهای مغزی سالم کمک می‌کند.

هنگامی که شما خواب هستید، مغز خاطرات شما را سازماندهی می کند. به جای شب زنده داری، چند ساعت قبل از خواب مطالعه کنید و سپس اطلاعات را در صبح مرور کنید.

هیچ‌کس نمی‌خواهد بیشتر از نیاز خود وقت صرف مطالعه کند. یادگیری تکنیک مطالعه موثر می تواند به شما اطمینان دهد که برای امتحانات خود کاملاً آماده هستید و به رفع هر گونه اضطراب امتحان کمک می کند. امیدواریم با تکنیک های بالا بتوانید از اضطراب و سردرگمی قبل از امتحان جلوگیری کنید و زمان مطالعه خود را موثرتر کنید