نحوه مطالعه برای ساعات طولانی

آیا هنگام مطالعه برای تمرکز کردن مشکل دارید؟ اگر می‌خواهید مطالعه برای ساعات طولانی بدون بی‌حوصلگی داشته باشید، با درس خواندن در مکانی بدون حواس‌پرتی، خود را برای موفقیت آماده کنید. استراحت‌های سریع داشته باشید تا شاداب بمانید، دروس و مباحث مختلف در برنامه‌ریزی‌تان داشته باشید تا برایتان مطالعه جذاب‌تر باشد و با پاداش‌های کوچک به خود انگیزه دهید. در حالی که ممکن است گاهی اوقات جلسات مطالعه ماراتن اجتناب ناپذیری باشد، اما تمام تلاش خود را به کار ببرید تا به جای اینکه شب قبل از امتحان درس‌هایتان را تلنبار کنید، ذره ذره مطالعه کنید.

چطور در هنگام مطالعه برای ساعات طولانی متمرکز بمانید؟


تلفن خود را دور از چشم و از ذهن نگه دارید.

گوشی خود را در کشو یا در کیف خود قرار دهید تا وسوسه نشوید که از آن استفاده کنید. علاوه بر این، از هر وسیله الکترونیکی دیگری که حواس‌تان را پرت می‌کند دوری کنید، مگر اینکه برای مطالعه به آن‌ها نیاز داشته باشید.
نکته: اگر باید از گوشی یا رایانه خود برای مطالعه یا نوشتن جزوه استفاده کنید، برنامه ای را دانلود کنید که اعلانات وب سایت ها و برنامه‌ها را مسدود می‌کند تا بتوانید در مسیر خود بمانید.

قبل از مطالعه یک میان وعده سالم بخورید.

غارغور شکم خالی حواس‌تان را پرت می‌کند، بنابراین قبل از شروع کار، ماست، بلغور جو دوسر یا میوه بخورید. همچنین ایده خوبی است که در صورت گرسنه شدن، یک خوراکی مغذی مثل آجیل را در دسترس داشته باشید.
میان وعده‌های سالم که سرشار از پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده هستند، سوخت لازم برای تمرکز را به شما می‌دهند. میوه، آجیل و غلات کامل انتخاب‌های خوبی هستند. از خوردن شیرینی‌جات و غذاهای ناسالم که باعث بالا رفتن و کاهش قند خون می شود خودداری کنید.

یک مکان مشخص برای مطالعه انتخاب کنید.

مکانی بدون حواس‌پرتی پیدا کنید، مانند قسمتی از خانه یا کتابخانه‌تان که رفت و آمد کمی دارد. سعی کنید هر زمان که مطالعه می‌کنید از آن مکان (یا چند مکان معمولی) استفاده کنید. اگر بارها و بارها در یک مکان مطالعه کنید، ناخودآگاه احساس خواهید کرد که زمان رسیدن به محل تمرین فرا رسیده است.
علاوه بر این، روی یک میز با فضای کافی برای قرار دادن منابع مطالعه خود درس بخوانید. از مطالعه در رختخواب خودداری کنید، زیرا راحت بودن بیش از حد می‌تواند حواس شما را از مطالعه پرت کند.
محیط خود را مرتب، تمیز و منظم نگه دارید، که می تواند به شما کمک کند ذهن روشنی داشته باشید. یک فضای نامرتب باعث می شود ذهن شما هم درهم ریخته شود.
سعی کنید در محیطی مطالعه کنید که نور طبیعی دارد، زیرا می‌تواند به ذهن شما انرژی بخشد.

چطور در هنگام مطالعه برای ساعات طولانی متمرکز بمانید

دروس و مباحث مختلف را با هم ادغام کنید تا از خستگی جلوگیری کنید.

اگر چندین تکالیف یا دروس برای مطالعه دارید، روی یک مورد به مدت یک ساعت کار کنید، سپس دنده را عوض کنید. حتی اگر برای یک آزمون مطالعه می‌کنید و نمی‌توانید موضوع را عوض کنید، سعی کنید هر بار حدود یک ساعت روی یک میحث یا موضوع تمرکز کنید.
به عنوان مثال، اگر در حال مطالعه برای آزمون تیزهوشان هماهنگ کشور تیزلاین هستید، جزوات خود را در مورد هوش محاسباتی مرور کنید. برای خوردن یک میان وعده یا کشش استراحت کنید، سپس در هوش تصویری کار کنید. همچنین می‌توانید خلاصه فصل کتاب درسی را برای یک ساعت مرور کنید، سپس به مطالعه فلش کارت‌ها بروید.
به جای اینکه سعی کنید خود را مجبور کنید روی یک چیز تمرکز کنید، کارایی خود را افزایش می دهید و اگر وظایف خود را با هم مخلوط کنید، بیشتر به یاد خواهید آورد.

ابتدا موضوعات دشوار را مطالعه کنید تا آنها را از سر راه بردارید.

اگر سخت‌ترین یا خسته‌کننده‌ترین کارتان را از سر راه بردارید، مطالعه برای ساعات طولانی آسان‌تر خواهد بود. وقتی سرحال هستید به کارهای دشوار رسیدگی کنید و ساده‌ترین تکالیف خود را برای زمانی که بنزینتان تمام می شود ذخیره کنید.
به عنوان مثال، اگر طرفدار شیمی نیستید، جلسه مطالعه خود را با انجام دادن مسائل تمرینی برای امتحان روز بعد شروع کنید. هنگامی که آن را حذف کردید، به سراغ موضوعاتی بروید که بیشتر از آنها لذت می‌برید.
اگر به شما در تمرکز کمک می‌کند، هنگام مطالعه موسیقی پخش کنید. پخش موسیقی به برخی از افراد کمک می‌کند تمرکز خود را حفظ کنند، اما برای همه کار نمی‌کند. اگر آن را حواس‌پرتی نمی‌دانید، هنگام مطالعه به موسیقی بی‌کلام گوش دهید تا تمرکزتان را نگه دارید.
موسیقی کلاسیک انتخاب خوبی است، زیرا هیچ اشعاری حواس‌پرتی وجود ندارد. همچنین می‌توانید به آهنگ‌های محیط، موسیقی الکترونیک یا صداهای طبیعت گوش دهید.
برای پیگیری زمان، به جای گوش دادن به آهنگ های تصادفی، یک لیست پخش یک ساعته بسازید. به این ترتیب، می‌دانید چه زمانی باید استراحت کنید یا به موضوع دیگری بروید.

ایجاد انگیزه برای ادامه مطالعه


اهداف خود را روی یک تقویم یا تخته بنویسید.

دیدن اهدافتان که در یک نقطه مشخص نوشته شده‌اند می‌تواند به شما کمک کند تا به آنها متعهد شوید. یک تقویم یا تخته را در محل مطالعه خود قرار دهید و آنچه را که باید انجام دهید یادداشت کنید. هدف خود را به طور برجسته در برگه تکلیف خود، روی دفتر برنامه‌ریزی یا روی یک ورق کاغذ بنویسید.
نکته: علاوه بر نوشتن اهداف مطالعه خود، سعی کنید در مورد آنها به دوستان یا خانواده خود بگویید. گفتن به دیگران در مورد کارهایی که باید انجام دهید می تواند به شما کمک کند خود را مسئول نگه دارید.

هر یک ساعت یا بیشتر استراحت کنید تا سرحال بمانید.

ممکن است وسوسه شوید که چند ساعت متوالی درس بخوانید، اما این یک راه سریع برای از دست دادن انگیزه است. بدن و مغز شما نیاز به استراحت دارند، بنابراین هر ساعت 10 دقیقه یا بیشتر وقت بگذارید تا تجدید قوا کنید. به پیاده روی بروید، یک میان وعده بخورید یا حرکات کششی انجام دهید، سپس به سر تمرین بازگردید.
در طول استراحت، مطمئن شوید که درگیر هیچ گونه فعالیت مزاحم نیستید. به عنوان مثال، تلویزیون خود را روشن نکنید، زیرا ممکن است به آنچه روشن است علاقه مند شوید و به مطالعه برنگردید. به طور مشابه، اگر تمایل دارید پس از شروع به اسکرول کرن ادامه دهید، بهتر است از ورود به رسانه های اجتماعی اجتناب کنید.
به جای توقف ناگهانی در وسط چیزی، یک استراحت طبیعی در مطالعه خود پیدا کنید. بهتر است 15 یا 30 دقیقه از استراحت خودداری کنید تا اینکه کاملا متوقف شوید و کاری را که انجام می دادید فراموش کنید.

سعی کنید مطالب را به علایق شخصی خود ربط دهید.

به دنبال راه‌هایی باشید که مطالعات خود را با زندگی خود مرتبط کنید. در کلاس تاریخ در مورد یک موضوع موضع بگیرید یا موضوعات علمی را به تجربیات روزانه خود متصل کنید. حتی اگر چیزی غیر جالب به نظر می رسد، ذهن خود را باز نگه دارید و به آن فرصت دهید تا توجه شما را جلب کند.
وقتی به موضوعی علاقه دارید، ایجاد انگیزه برای مطالعه آن به تلاش بسیار کمتری نیاز دارد.
اگر نمی توانید وارد یک موضوع شوید، تمام تلاش خود را برای سرگرم کننده کردن آن انجام دهید. برای مثال، اگر عاشق نقاشی هستید، نمودارها و طرح هایی از مفاهیمی که در حال مطالعه آن هستید بسازید.

وقتی کاری را به پایان می رسانید، به خودتان پاداش کوچکی بدهید.

اگر می دانید که لذتی در انتظار شماست، به احتمال زیاد به مطالعه خود ادامه خواهید داد. مشوق‌های انجام یک کار خوب می‌تواند شامل بازی‌های ویدیویی، تماشای تلویزیون، افراط در خوردن یک میان‌وعده، یا خریدن یک لباس یا لوازم جانبی باشد.
اگر وظیفه خود را انجام ندادید، خیلی به خودتان سخت نگیرید، اما مطمئن شوید که فقط زمانی که واقعاً به پایان رساندید، به خودتان پاداش دهید.
نوشتن یک هدف مطالعه و پاداش خاص در صفحه تکلیف می تواند به شما کمک کند تا در مسیر هدف خود بمانید. به عنوان مثال، «وظیفه: جزوه کلاس آنلاین علوم تیزهوشان را به مدت ۲ ساعت مرور کنید. جایزه: 30 دقیقه بازی های ویدیویی انجام دهید.

با یک گروه مطالعه کنید تا یکدیگر را تشویق به مطالعه کنید.

با همکلاسی‌هایی که درس خواندن را جدی می گیرند دور هم جمع شوید، آنان که شما را وسوسه نکنند که درس‌تان را بیخیال شوید. همدیگر را امتحان کنید، به نوبت مفاهیم را توضیح دهید و به یکدیگر کمک کنید تا در برابر اصرار به تعویق انداختن درس خواندن مقاومت کنید.
توضیح مفاهیم برای دیگران روشی عالی برای پردازش و به خاطر سپردن اطلاعات است. مطالعه با دیگران همچنین می تواند به شما کمک کند که هر شکافی را در یادداشت های خود پر کنید.

زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید


با مطالعه کارآمدتر حجم کاری خود را کاهش دهید.

قبل از شروع مطالعه، همیشه برگه تکلیف یا بودجه‌بندی امتحان خود را بخوانید تا مطمئن شوید که روی موضوعات درست تمرکز کرده‌اید. علاوه بر این، می‌توانید با درخواست از معلم خود برای توضیح هر موضوعی که شما را سردرگم می‌کند و هر سؤال بی‌پاسخی که دارید، در زمان صرفه‌جویی کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما برای جستجوی آن می شود. در نهایت، مهم‌ترین اطلاعاتی را که باید بدانید، اولویت‌بندی کنید تا بتوانید ابتدا آن ها را مطالعه کنید.
زمانی که مطالعه برای ساعات طولانی دارید، مهم است که از آن زمان عاقلانه استفاده کنید.
به عنوان مثال، به محض دریافت بودجه‌بندی آزمون خود، آن را مرور کنید و موضوعات اصلی مورد نیاز برای مطالعه را برجسته کنید. اگر سؤالی دارید، با معلم خود صحبت کنید تا وقت خود را برای جستجوی آن تلف نکنید. سپس، تصمیم بگیرید که کدام موضوعات را باید بیشتر صرف مطالعه کنید و با آن ها شروع کنید.

قبل از شروع مطالعه محیط خود را آماده کنید.

مطمئن شوید که همه چیز مورد نیاز خود را دارید، بنابراین لازم نیست هر چند دقیقه یک بار برای پیدا کردن چیزی از جایتان برخیزید. کتاب های درسی، لوازم نوشتن، دفترچه یادداشت و سایر وسایل مطالعه خود را با دقت در فضای مطالعه خود قرار دهید. به این ترتیب می توانید به راحتی آنچه را که نیاز دارید، بدون وقفه غیر برنامه ریزی شده بردارید.
به عنوان مثال، فرض کنید شما در حال مطالعه ریاضی هستید. شما به منابع تکلیف خود (مانند جزوه، کتاب درسی و غیره)، ماشین حساب، مداد، پاک کن، آب آشامیدنی و یک میان وعده سالم نیاز دارید.

جلسات مطالعه خود را از قبل برنامه ریزی کنید.

زمان مورد نیاز برای هر کار را تخمین بزنید، 10٪ زمان اضافی برای اطمینان اضافه کنید، سپس بلوک‌هایی را برای تکالیف خود برنامه‌ریزی کنید. اولویت‌ها را تعیین کنید، سخت‌ترین و مهم‌ترین تکالیف خود را ابتدا برنامه‌ریزی کنید و به یاد داشته باشید که هر ساعت یا بیشتر استراحت‌های کوتاهی را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک جلسه 4 ساعته داشته باشید، 2 ساعت اول را برای مطالعه در آزمون بزرگ علمی خود اختصاص دهید. دنده را عوض کنید و برای ساعت سوم تکالیف ریاضی خود را انجام دهید و برای ساعت چهارم یادداشت های تاریخ خود را مرور کنید. اگر زمان باقی مانده است، کمی بیشتر وقت خود را صرف مطالعه برای آزمون خود کنید.
علاوه بر این، فهرستی هفتگی از وظایف آینده خود تهیه کنید. بلوک های ثابت زمانی مانند مدرسه، کلاس و تمرین را پر کنید، سپس زمان انعطاف پذیر خود را بین مطالعه و سایر تکالیف تقسیم کنید.
وظایف طاقت فرسا را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید. تکالیفی مانند “مطالعه پایانی تاریخ” یا “نوشتن مقاله ترم” می تواند دلهره آور و غیرقابل دسترس به نظر برسد. به جای غرق شدن، تکالیف بزرگ را به تکه های کوچک تقسیم کنید.
برای مثال، اگر برای آزمون مطالعه می‌کنید، با بررسی تست‌ها و آزمون‌های گذشته شروع کنید و موارد خاصی را که برای شما مشکل ایجاد کرده است، یادداشت کنید. سپس یادداشت های کلاس خود را مرور کنید، دوره را به مبحث‌های آن تقسیم کنید و هر بار 1 مبحث مطالعه کنید.

تمام تلاش خود را بکنید تا به جای فشرده کردن، جلسات مطالعه متعددی برنامه‌ریزی کنید.

هر زمان که ممکن است، سعی کنید از قبل برنامه ریزی کنید و به خودتان فرصت دهید تا کمی مطالعه کنید. بهتر است به جای 1 جلسه 9 ساعته فشرده، 3 جلسه 3 ساعته جداگانه مطالعه کنید. اگر در چند جلسه کوتاه‌تر مطالعه کنید، اطلاعات بیشتری را در دراز مدت به خاطر خواهید آورد.
از تمام شب‌ها بپرهیزید: اگر کلی درس تلنبار شده قبل از آزمون یا امتحان دارید، مطمئن شوید که همچنان شب خوب بخوابید. اگر به اندازه کافی نخوابید، هنگام انجام آزمون، تمرکز برایتان دشوارتر خواهد بود.

اگر پرمشغله هستید برنامه خود را سبک کنید.

اگر در یافتن زمان برای تکالیف مدرسه مشکل دارید، فهرستی از مسئولیت های خود را تهیه کنید. از خود بپرسید که آیا فعالیت ها یا تعهداتی با اولویت کمتری وجود دارد که زمان زیادی از شما را می گیرد. در صورت لزوم، برای آزاد کردن برنامه خود، چیزی را واگذار یا حذف کنید.
برای مثال، فرض کنید مدرسه، بسکتبال، کلاس زبان و کلاس آنلاین آمادگی آزمون تیزهوشان شما را پرمشغله می کنند. مدرسه و کلاس آنلاین آمادگی آزمون تیزهوشان اولویت شما هستند، بنابراین به جایی نمی رسند. اگر بکلاس زبان واقعا برای شما مهم است، مدتی بسکتبال را حذف کنید. سپس ببینید آیا می توانید پس از پایان آزمون تیزهوشان دوباره به آن ملحق شوید.

منبع: www.wikihow.com

تقویم آموزشی آکادمی تیزلاین ۱۴۰۳-۱۴۰۴
  • کلاس های آنلاین ترم تابستان تیزلاین دوره ابتدایی
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه های هفتم و هشتم
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه نهم
  • دوره های آنلاین ترم تابستان تیزلاین پایه های دهم و یازدهم
کلاس های آنلاین تیزلاین