یک-هفته-قبل-از-امتحان-چگونه-مطالعه-کنیم

احتمالا شما الان در انتظار فرا رسیدن دوران امتحانات هستید اما ابتدا باید مطالعه کنید. اگر فقط یک هفته تا امتحان باقی مانده باشد، ممکن است استرس داشته باشید و مطمئن نباشید از کجا باید شروع کنید. خوشبختانه، یک هفته می تواند زمان کافی برای آماده شدن برای امتحان باشد. فقط هر روز کمی مطالعه کنید تا بتوانید سطح استرس خود را پایین نگه دارید. حتی ممکن است در حین مطالعه لذت ببرید! 

ایجاد زمان و مکان مناسب برای مطالعه


برای هر روز هفته، 1 تا 2 ساعت زمان مطالعه برنامه ریزی کنید. پیدا کردن زمان برای مطالعه می تواند بسیار سخت باشد، اما اگر از قبل برنامه ریزی کنید آسان تر خواهد بود. برنامه هفته خود را مرور کنید و زمانی را که می توانید برای مطالعه استفاده کنید مشخص کنید. لازم نیست همه این کارها را در یک زمان انجام دهید، بنابراین اشکالی ندارد که چندین جلسه مطالعه کوتاه را برنامه ریزی کنید. این زمان‌ها را در برنامه یا تقویم خود علامت بزنید تا فراموش نکنید. می توانید از تقویم کاغذی یا تقویم تلفن خود استفاده کنید.

سعی کنید هر روز حداقل 1 ساعت مطالعه کنید تا بتوانید مطالب را واقعا یاد بگیرید و حفظ کنید. اگر به زمان بیشتری برای مرور مطالب نیاز دارید، ممکن است بخواهید هر روز بیشتر از آن مطالعه کنید.

اگر برنامه روزانه یکسانی دارید، می توانید جلسات مطالعه خود را برای همان زمان برنامه ریزی کنید، مانند هر روز از ساعت 4:00 تا 5:30 بعد از ظهر. همچنین می توانید جلسات را تقسیم کنید، مانند 6:00 تا 7:00 صبح و 5:00 تا 5:45 بعد از ظهر.

اگر برنامه شما متفاوت است، برای رویدادهای روزانه خود برنامه ریزی کنید. می توانید دوشنبه از ساعت 8:00 تا 9:30 بعد از ظهر، سه شنبه از ساعت 15:00 تا 15:30 مطالعه کنید. و از ساعت 7:00 تا 19:45، چهارشنبه از ساعت 18:00 تا 19:15 و غیره.

کتاب‌ها و جزواتی که برای امتحانات‌تان باید بخوانید آماده کنید. شما نمی خواهید هیچ یک از زمان مطالعه خود را به دنبال پیدا کردن جزوه تلف کنید. کتاب درسی، یادداشت‌های کلاس، و یادداشت‌هایی که خارج از کلاس گرفته‌اید را با هم نگه دارید. علاوه بر این، خودکار، مداد، هایلایتر و دفترچه یادداشت را در دسترس داشته باشید.اگر همیشه در یک مکان مطالعه می کنید، مانند میز تحریر در اتاق خوابتان، وسایل مطالعه خود را در این قسمت نگه دارید.

مکانی آرام و راحت برای مطالعه انتخاب کنید. برای مطالعه به مکان خاصی نیاز ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید یک مکان آرام با یک میز رو به دیوار است که بتوانید وسایل خود را آنجا بگذارید و شاهد عوامل حواس پرت کننده نباشید. قبل از شروع زمان مطالعه، مکانی را مشخص کنید که در آن احساس راحتی می کنید. علاوه بر این، از اطرافیان خود بخواهید که مزاحم شما نشوند.

عوامل حواس پرتی را از فضای مطالعه خود حذف کنید. پرت شدن حواس شما بسیار آسان است، بنابراین تمام تلاش خود را برای حذف حواس پرتی های احتمالی انجام دهید. با خلوت کردن فضا شروع کنید تا مکان روشنی برای مطالعه داشته باشید. سپس، تلویزیون خود را خاموش کنید و گوشی خود را ساکت کنید تا وسوسه آن ها نشوید. اگر از رایانه خود برای مطالعه استفاده نمی کنید، آن را نیز خاموش کنید.

اگر از رایانه خود برای مطالعه استفاده می کنید یا با تلفن خود وسوسه می شوید، از برنامه ها و وب سایت هایی استفاده کنید که به طور موقت دسترسی شما را به رسانه های اجتماعی مسدود می کنند. برای مثال، Offtime، BreakFree، Flipd، Moment یا AppDetox را امتحان کنید. به این ترتیب در حین مطالعه وسوسه نخواهید شد که تسلیم یک حواس پرتی شوید.

به دانش‌آموزانی که در کلاس‌های آنلاین تیزلاین شرکت می‌کنند توصیه می‌کنیم که اگر تا الان جزوات ارائه شده توسط اساتید تیزلاین را از پنل کاربری‌شان دانلود و پرینت نگرفته‌اند حتما در اسرع وقت و یه هفته قبل از امتحانات این کار را انجام دهند. همچنین اگر کلاسی را از دست داده‌اند و فرصت نکرده‌اند که ویدیو جلسه را ببینند قبل از شروع دوران امتحانات اقدام کنند حتی اگر در کلاس آنلاین حاضر بوده اید اما احساس می‌کنید مبحثی را هنوز کامل درک نکرده‌اید از این فرصت استفاده کرده، وارد پنل کاربری خود شما و ویدیو مربوط به آن مبحث را بازبینی کنید.

سعی نکنید به آخرین لحظه موکول کنید. در دوران امتحانت احتمالاً سرتان بسیار شلوغ است، بنابراین ممکن است احساس کنید زمانی برای مطالعه ندارید. با این حال، انتظار تا شب قبل از آزمون شما را برای شکست آماده می کند. به خاطر سپردن بسیاری از اطلاعات در مدت زمان کوتاه واقعاً سخت است، بنابراین در طول هفته قبل از امتحان هر روز کمی مطالعه کنید تا زمانی برای یادگیری مطالب داشته باشید. 

احتمالاً افرادی را می‌شناسید که برای شب امتحانی بودنشان به خود می‌بالند، اما حرفشان را قبول نکنید. فقط بهترین کار را انجام دهید.

مرور، مرور، مرور


اگر معلم شما بخش‌هایی را برای امتحان مشخص و تاکید کرده است، آن را بررسی کنید. معمولاً تمام اطلاعاتی را که در امتحان وجود دارد پوشش می دهد، بنابراین از آن به نفع خود استفاده کنید. به آنها مراجعه کنید تا ببینید چه مطالبی را باید یاد بگیرید. قبل از هر جلسه مطالعه به سراغ آن بروید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. اگر معلم شما فهرستی از اصطلاحات یا اطلاعاتی را که باید به خاطر بسپارید ارائه می دهد، از آن برای ایجاد فلش کارت استفاده کنید.

برگه مرور شما ممکن است شامل نمونه سوالات امتحانی باشد. اگر چنین است، از متن و یادداشت های خود برای پاسخ به سؤالات استفاده کنید.

متون مهم را با صدای بلند بخوانید تا به شما کمک کند آنها را به خاطر بسپارید. خواندن با صدای بلند ممکن است به تعمیق درک شما از متن کمک کند. برای مرور قسمت‌هایی که در اولین خواندن خود هایلایت کرده‌اید یا قسمت‌هایی را که متوجه نشده‌اید، به متن خود برگردید. این بخش‌های متن را با صدای بلند بخوانید تا به شما در پردازش آنها کمک کند.این کار را توجه داشته باشید زمانی که در خانه یا جایی که می توانید تنها باشید، این کار را انجام دهید. اگر یک گروه مطالعه دارید، همگی می توانید به نوبت متن ها را با صدای بلند بخوانید.

مطالب خود را خلاصه کنید تا به شما در شناسایی مفاهیم اصلی کمک کند. به احتمال زیاد، امتحانات شما مفاهیم کلیدی ای را که در مورد یک موضوع آموخته اید پوشش می دهد. خوشبختانه، خلاصه نویسی به شما کمک می کند تا این مفاهیم کلیدی را پیدا کنید تا بدانید چه چیزی را مطالعه کنید. پس از خواندن بخشی از متن، آن را با کلمات خود در یادداشت های خود خلاصه کنید.

ما قبلا مقاله ای در ارتباط با خلاصه‌نویسی منتشر کرده ایم که می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد: هر آنچه که باید در مورد خلاصه نویسی بدانید

یادداشت ها و تکالیف گذشته خود را تکمیل کنید تا یک راهنمای مطالعه ایجاد کنید. یک راهنمای مطالعه شخصی در اوایل هفته ایجاد کنید تا بتوانید در جلسات مطالعه بعدی از آن استفاده کنید. با بازنویسی یادداشت های خود شروع کنید. در حین انجام این کار، آنها را گسترش دهید و در صورت نیاز با استفاده از متن و منابع آنلاین خود، خلاهای موجود را پر کنید. سپس، سؤالات و پاسخ‌ها را از برگه مرور و تکالیف کلاس گذشته خود اضافه کنید.

اگر برای شما راحت تر است، راهنمای مطالعه خود را تایپ کنید. همچنین می‌توانید راهنمای مطالعه را با خودکارهای رنگی مختلف دست‌نویس کنید. همچنین می توانید از کتاب درسی خود سوالاتی دریافت کنید. اغلب در پایان خواندن یا فصل سؤالاتی وجود دارد.

برای کمک به حفظ کردن اطلاعات، فلش کارت بسازید. فلش کارت ها برای مطالعه چیزهایی مانند واژگان، قوانین و فرآیندها بسیار مفید هستند. فلش کارت های خود را با استفاده از کارت های فهرست یا برش مربع های کاغذ ایجاد کنید. یک اصطلاح، سوال یا تاریخ را در یک طرف بنویسید، سپس پاسخ را در طرف دیگر بنویسید. 

فلش کارت های خود را در طول هفته قبل از آزمون همراه خود داشته باشید. به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را بیرون بکشید و وقتی چند لحظه فرصت دارید، آن‌ها را به هم بزنید.

بررسی دانش‌تان یه هفته قبل از امتحانات


چند روز قبل از امتحان یک تست تمرینی انجام دهید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. انجام تست‌های تمرینی به شما کمک می‌کند تسلط خود را بر محتوا بررسی کنید و زمینه‌هایی را که هنوز باید مطالعه کنید را شناسایی کنید. با آزمون تمرینی خود مانند یک چیز واقعی رفتار کنید. برای خود وقت بگذارید، فقط به دانش خود تکیه کنید و بهترین کار را انجام دهید. پس از نمره دادن به آزمون تمرینی، زمان بیشتری را صرف مطالعه مطالبی کنید که با آن مشکل داشتید.

از آزمون ها و تکالیف گذشته خود برای ایجاد آزمون تمرینی خود استفاده کنید. اگر معلم شما نسخه های قبلی امتحان ارائه کرده است، از آنها به عنوان آزمون های تمرینی استفاده کنید.

همچنین می توانید در بخش جستجوی تیزلاین نمونه سوال امتحانی درس مورد نظر خود را سرچ کنید تا نمونه امتحانات مدارس مختلف را دریافت کنید. یا با کلیک بر روی این لینک پایه خود را امتحان و نمونه سوالات امتحانی نوبت اول و نوبت دوم همچنین نمونه آزمون‌های تستی مبحث به مبحث را به صورت کاملا رایگان دانلود کنید.

از کسی بخواهید که از شما در مورد مطالب امتحان بگیرد تا دانش شما را آزمایش کند. گاهی اوقات مفید است که شخص دیگری درک شما از محتوا را بررسی کند. جزوات، راهنمای مطالعه و فلش کارت های خود را به یکی از دوستان یا اعضای خانواده بدهید. از آنها بخواهید به طور تصادفی در مورد مطالب از شما سؤال بپرسند، سپس تمام تلاش خود را برای پاسخ به آنها انجام دهید.

اگر پاسخ اشتباهی داشتید، سؤال را یادداشت کنید تا بتوانید قبل از آزمون مجدداً به مطالب بازگردید.

یک گروه مطالعه راه اندازی کنید تا بتوانید از یکدیگر یاد بگیرید. مطالعه با دوستان می تواند هم سرگرم کننده و هم مفید باشد. دوستان خود را به یک جلسه مطالعه گروهی در کتابخانه، کافی شاپ یا خانه خود دعوت کنید. یادداشت های خود را به اشتراک بگذارید و سعی کنید از یکدیگر بیاموزید. ممکن است قصد داشته باشید یک یا دو بار در هفته قبل از آزمون ملاقات کنید. به عنوان مثال، ممکن است یک جلسه مطالعه گروهی را در روز شنبه قبل از آزمون برنامه ریزی کنید.

به نوبت مطالب را به یکدیگر آموزش دهید. این درک همه را از دوره آموزشی عمیق تر می کند. یادداشت های هر فرد را مرور کنید تا ببینید آیا چیزهایی وجود دارد که برخی از شما از قلم انداخته اید یا خیر. این می تواند بررسی عمیق تری از بحث های کلاس ارائه دهد.

اگر با مطالب مشکل دارید، آموزش های آنلاین را مرور کنید. اگر در درک مطالب درسی خود مشکل دارید نگران نباشید زیرا هنوز برای یادگیری آن زمان دارید. برای کمک به افزایش دانش خود، آموزش های ویدیویی را تماشا کنید. در کلاس‌های رایگان ویژه شب امتحان شرکت کنید. آکادمی تیزلاین را برای آموزش های رایگان شب امتحانی انتخاب کنید. می توانید از کلاس‌های رایگان شب امتحانی و آخر هفته های تیزلاینی سال‌های گذشته ما استفاده کنید. البته ما در دوران امتحانات برای برخی از دروس اصلی برای پایه‌های مختلف کلاس‌های شب امتحانی رایگان به صورت آنلاین برگزار می‌کنیم که با دنبال داشتن صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام ما می‌توانید از زمان برگزاری ‌آنها مطلع شوید.

telegram link tizline

از مطالعه در دوران امتحانات بیشتر لذت ببرید


به ازای هر ساعت 10 تا 15 دقیقه استراحت کنید تا دچار خستگی ذهنی نشوید. احتمالاً می خواهید زمان مطالعه خود را به حداکثر برسانید، بنابراین ممکن است در مورد استراحت کردن احساس گناه کنید. با این حال، استراحت در واقع به شما کمک می کند در طول جلسات مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشید. برنامه ریزی کنید که در هر ساعت مطالعه حداقل 10 دقیقه استراحت کنید.

برای مثال، ممکن است 45 دقیقه مطالعه کنید، سپس 15 دقیقه استراحت کنید. برگردید و 45 دقیقه دیگر مطالعه کنید. به طور مشابه، ممکن است 30 دقیقه مطالعه کنید، 10 دقیقه استراحت کنید و سپس 30 دقیقه دیگر مطالعه کنید.

برای افزایش انرژی در زمان استراحت مطالعه فعال باشید. در طول زمان استراحت خود بلند شوید و حرکت کنید. حتی یک ورزش کوتاه مدت می تواند خون شما را پمپاژ کند، که می تواند به تمرکز بهتر شما کمک کند. سعی کنید یک پیاده‌روی کوتاه، رقصیدن با آهنگ‌های مورد علاقه‌تان یا انجام تمرینات ورزشی انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است برخی دوست داشته یاشند شنا سوئدی، دراز نشست و اسکات انجام دهند.

اگر می خواهید برقصید، یک لیست پخش کوتاه 10 تا 15 دقیقه ای از آهنگ های شاد ایجاد کنید.

غذاهای سالم بخورید تا به شما کمک کند تمرکز خود را حفظ کنید. خوردن تنقلات در حین مطالعه می تواند به شما کمک کند از جلسات مطالعه خود لذت بیشتری ببرید. با این حال، میان وعده های مناسب را انتخاب کنید تا مغز شما بهترین عملکرد خود را داشته باشد. در اینجا چند گزینه عالی برای میان وعده های مطالعه وجود دارد:

  • میوه ها مانند برش های سیب، انگور یا تکه های پرتقال
  • آجیل
  • ذرت بو داده
  • ماست یونانی
  • سبزیجات مانند هویج و هوموس یا کلم بروکلی 

به موسیقی گوش دهید تا درس خواندن سرگرم کننده تر باشد. مطالعه ممکن است شبیه یک کار طاقت فرسا باشد، اما گوش دادن به موسیقی ممکن است کمک کند. موسیقی می تواند شما را آرام کند و ممکن است به شما کمک کند حداقل کمی از مطالعه لذت ببرید. به طور کلی، گوش دادن به آهنگ های ساز، کلاسیک یا موسیقی با صداهای طبیعت بهترین کار هنگام مطالعه است. با این حال، گوش دادن به هر موسیقی که به تمرکز شما کمک می کند، اشکالی ندارد.

یک لیست پخش برای جلسات مطالعه خود با آهنگ هایی که الهام بخش شما هستند ایجاد کنید.

آهنگ‌های دارای متن می‌توانند حواس‌تان را پرت کنند. اگر این برای شما مشکل ساز است، به دنبال آهنگ های دستگاهی در سبک مورد علاقه خود باشید. می توانید به راحتی آهنگ های پاپ، راک، هیپ هاپ را که متن ندارند پیدا کنید.

سوالات متداول 

چگونه می توانم تصمیم بگیرم که کدام درس را ابتدا برای امتحانات مطالعه کنم؟

ابتدا موضوعاتی را که فکر می کنید سخت ترین هستند مطالعه کنید و بیشترین زمان را به آنها بدهید. سپس موضوعاتی را که بیشتر دوست دارید مطالعه کنید. در پایان دوباره به سمت موضوعات سخت تر بروید تا مطمئن شوید همه چیز را به خاطر می آورید.

چگونه می توانم فقط در یک هفته برای همه چیز آماده شوم؟

ابتدا مطالب را به طور معمول بخوانید و تمام فصل ها را کامل کنید. خواندن دوم باید سریعتر باشد و روی نکات کلیدی تمرکز کند. بیشتر باید آنچه را که بار اول مطالعه کردید به خاطر بیاورید. اگر سرعت خواندن شما بیشتر از حد معمول باشد، حداکثر پنج روز زمان نیاز دارید.

در بخش دیدگاه سوالات خود را از ما بپرسید