مهارت ها و راهکارهای مطالعه و یادگیری در کلاس های آنلاین

دوره های آنلاین فرصت هایی را برای بسیاری از افرادی ایجاد کرده است که می‌خواستند در کلاس های مورد نظرشان شرکت کنند اما به دلیل کار تمام وقت، بچه ها، شرایط پزشکی، موقعیت جغرافیایی یا هر دلیل دیگر، دوره های حضوری سنتی گاهی اوقات برایشان بسیار ناخوشایند و برنامه ریزی و شرکت در آنها دشوار بوده است. البته دوره های آنلاین دارای منحنی یادگیری هستند، زیرا این دوره ها اغلب متفاوت از دوره های سنتی ساخته می شوند و اجرا می شوند. اگر به تازگی دوره های آنلاین را شروع کرده اید یا چند دوره را گذرانده اید اما می بینید که در حال کشمکش با آن هستید، در ادامه این مقاله، استراتژی های مطالعه و یادگیری به صورت آنلاین به شما کمک می کنند در دوره های آنلاین خود موفق باشید.

در مورد دوره های خود تحقیق کنید

قبل از شروع دوره های آنلاین، درباره دوره ها و نحوه برگزاری آنها تحقیق کنید. با خواندن توضیحات دروس، صحبت با دانشجویانی یا دانش‌آموزان که قبلاً در این دوره شرکت کرده اند و ارسال ایمیل به برگزار کننده دوره می توانید درباره دوره ها تحقیق کنید. خیلی بهتر است که یک دوره را با دانستن انتظارات کلی بگذرانید. انواع بسیار متنوعی از دوره های آنلاین وجود دارد. اگر نوع دوره ای را که برای شما مناسب است می دانید ، می توانید برای تسهیل یادگیری خود این دوره ها را دنبال کنید.

برخی از دوره های آنلاین دانش آموزان را ملزم به استقلال فوق العاده می کنند. استاد یا معلم ممکن است به سادگی آنچه را که باید انجام شود و همچنین مهلت انجام آن را اطلاع دهد و سپس انجام وظایف را به عهده دانش آموز بگذارد. اگر با مستقل بودن مشکل دارید، دوره ای از این دست احتمالاً برای شما مناسب نیست. اگر به معلم خود متکی باشید تا دائماً زمان وقوع کارها را به شما یادآوری کند و شما را در کلاس مشغول به کار کند، احتمالاً با این نوع دوره های آنلاین راحت نخواهید بود. به طور مثال در دوره های آنلاین تیزلاین حتی اگر از دسته دانش آموزان مستقل نباشید با وجود سامانه تکالیف موعد انجام تکالیف به شما یاداور می شود و همچنین با نمره دهی به تکالیف توسط تیم پشتیانی تشویق به انجام تکالیف خواهید شد همچنین در کلاس های آنلاین استاد با شما دانش آموزان در تعامل است.

از طرفی دیگر، برخی از دوره ها نیاز دارند که شما در فواصل منظم بسیار درگیر شوید، حتی گاهی اوقات نیاز به آماده شدن برای کنفرانس، تعامل منظم با همکلاسی ها و گفتگوی ویدیویی با اساتید و یا همکلاسی ها دارید درست مثل دوره های زبان انگلیسی  و ساینس تیزلاین.

تحقیق در مورد دوره ها همچنین می تواند به شما کمک کند که بدانید آیا  نرم افزار و فناوری مناسبی برای تکمیل دوره بدارید یا خیر. ممکن است به سرعت اینترنت مشخصی، وب کم، نرم افزار ویرایش عکس یا فیلم و غیره نیاز داشته باشید. شما قطعا نمی خواهید کلاس را رها کنید به دلیل اینکه بعد از ثبت نام متوجه شده اید باید برنامه ای را خریداری و نصب می‌کرده اید. البته دوره های آنلاین آکادمی تیزلاین نیازی به نصب هیچ گونه برنامه ای ندارد و تنها با گوشی، تبلت و سیتم متصل به اینترنت دانش‌اموزان می‌توانند به راحتی در دوره ها شرکت کنند. دانستن پیش از موعد مقرر در این مورد می تواند به شما کمک کند تا از کلاس هایی که با انتظارات یادگیری شما مطابقت ندارند پرهیز کنید، یا به شما فرصتی می‌دهد تا مقدمات لازم برای شرکت در دوره را آماده کنید.

قالب دوره ها را بشناسید

همانطور که در بالا گفته شد، هر دوره آنلاین متفاوت است و هنگامی که می خواهید همه چیز را دنبال کنید، خصوصاً هنگامی که چندین کلاس آنلاین را همزمان می گذرانید، می تواند گیج کننده و طاقت فرسا شود.

به عنوان مثال، کلاس A می خواهد تکالیف ارسال شده از طریق سیستم مدیریت دوره و آنها همیشه در نیمه شب انجام می شود. کلاس B می خواهد تکالیف ارسال شده از طریق Google Drive ارسال شود و انجام آنها همیشه در ساعت 8 صبح است. مربی A می خواهد از طریق مسنجر دوره با او تماس گرفته شود. مربی B می خواهد از طریق ایمیل با وی تماس گرفته شود.

اگر همه اینها را پیگیری نکنید، ممکن است کارهایی را اشتباه انجام دهید که در بهترین حالت ناخوشایند است و در بدترین حالت ممکن است امتیاز از دست بدهد. در ابتدای ترم، یک نمودار یا لیست اصلی با تمام انتظارات و اطلاعات مربوط به هر دوره ایجاد کنید بنابراین کمتر اشتباه خواهید کرد.

بدانید چگونه ارزیابی می شوید

یادگیری همه چیز در مورد ارزیابی نیست و در حالت ایده آل شما باید یاد بگیرید که دانش کسب کنید، نه فقط برای کسب نمره خوب. با این حال، ارزیابی اجتناب ناپذیر است و می تواند در دوره های آنلاین بسیار متفاوت باشد. با تطبیق یادگیری خود با روشی که ارزیابی می شوید، می توانید در یادگیری خود کارآمدتر و موثرتر باشید. به عنوان مثال در تیزلاین دوره های آنلاین شامل آزمون های ارزیابی( آزمون های ایستگاهی تیزلاین) است که هر ۴ جلسه بر گزار می‌شود.

  • آیا در درجه اول از طریق نوشتن ارزیابی خواهید شد؟ در این صورت، یادداشت کردن نقل قول ها و متن ها هنگام خواندن مطالب درسی که به شما در نوشتن کمک می کند، می تواند مفید باشد. انجام این کار هنگامی که برای اولین بار با این مطالب روبرو می شوید، وقت شما را برای بازگشت به نوشتن باز می دارد.
  • آیا شما با آزمون های حضوری یا آزمون های آنلاین ارزیابی می شوید؟ اگر چنین است، سعی کنید در مورد هر آنچه یاد می گیرید یادداشت کنید و مطالب دوره را هایلایت کنید، بنابراین بازگشت به اطلاعات اصلی آسان است.

اینها تنها چند مورد از روش های رایج ارزیابی دانشجویان یا دانش‌اموزان در دوره های آنلاین است. سبک ارزیابی هرچه که باشد، در ابتدای دوره کمی وقت بگذارید تا برنامه ریزی کنید که چگونه به مطالب دوره نزدیک می شوید بر اساس اینکه از شما خواسته می شود در ارزیابی ها از مطالب استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا برای ارزیابی آمادگی بیشتری داشته باشید.

به تعویق نندازید

گفتن این خیلی راحتتر از انجام آن است. همه ما تا حدی تعلل می کنیم، اما این چیزی است که شما باید در دوره های آنلاین بررسی کنید. مطالعه ای به نام ” تأخیر، مشارکت و عملکرد در محیط های یادگیری آنلاین” برای دانشگاه Rennes 2  فرانسه نشان داد که رابطه ای بین تعلل و عملکرد ضعیف در دوره های آنلاین وجود دارد. به طور دقیقتر، محققان دریافتند دانش آموزانی که تعلل می ورزند کمتر در مجامع بحث دروس شرکت می کنند که منجر به پایین آمدن نمرات می شود.

دوره های آنلاین مستلزم این است که بسیار مستقل باشید، و اگر یک تعویق انداز حرفه ای باشید این می تواند فاجعه بار باشد. حتی اگر می خواهید کار خود را متوقف کنید و برای خود مهلت تعیین کنید، کنار گذاشتن آنها واقعاً آسان است زیرا می دانید که آنها اختیاری هستند. برای معطل کننده های مزمن نیز آسان است که به خود بگویند “این فقط یک تکلیف است” ، اما فرصت ارسال تکلیف گذشته پس از ارسال به سرعت ارزیابی می شود.

به تعویق انداختن تعلل در دوره های آنلاین نیز می تواند پرهزینه باشد، زیرا ممکن است با مشکلات فنی روبرو شوید. اگر برای ارسال تکلیف تا آخرین لحظه صبر کنید و پس از آن مشکلی پیش بیاید مانند قطعی اینترنت، برای تحویل دیرهنگام امتیاز از دست می‌دهید. در صورت تعلل وقت دیگری برای پرسیدن سوال و پاسخ از استاد نخواهید داشت. در صورت داشتن سوال، نمی توانید از استاد خود انتظار داشته باشید که 24/7 ساعت در کامپیوترشان منتظر بماند. آنها مانند یک کلاس سنتی بلافاصله در دسترس شما نیستند، بنابراین سعی کنید کارهای اولیه را انجام دهید، بنابراین وقت دارید سوال کنید و در مورد تکالیف توضیح دهید.

یک یادگیرنده فعال باشید

صرفاً بودن در کلاس آنلاین بسیار وسوسه انگیز است. آسان است که مطالب را سرسری بخوانید و یا هنگام تماشای سخنرانی ها و ماژول ها، چندین کار همزمان انجام دهید ، زیرا هیچ کس برای انجام وظایف شما مانند کلاسهای درس سنتی در آنجا حضور ندارد. این می تواند شما را خیلی سریع در معرض شکست قرار دهد. نمی توانید فرض کنید که این کلاس آب خوردن است فقط به دلیل آنلاین بودن آن. بسیاری از دوره های آنلاین بسیار دقیق هستند. به خودتان وقت دهید تا تلاش مناسب برای یادگیری مطالب را انجام دهید.

یک استراتژی موثر برای یک یادگیرنده فعال دانستن این است که چگونه بهتر یاد می گیرید. به این فکر کنید که چه چیزی برای شما بهتر است وقتی در یک کلاس سنتی نشسته اید و آن را در دوره های آنلاین خود اعمال کنید. برخی از استراتژی ها برای آزمایش عبارتند از:

  • یادداشت برداری هنگام جلسه و یا تماشای فیلم جلسه
  • گوش دادن به سخنرانی هنگام شستن ظرف یا پیاده روی
  • اختصاص رنگ یا هایلایت برای یادداشت ها و مطالب خواندنی شما
  • استفاده از تبدیل متن به گفتار برای گوش دادن به قرائت های دوره (این برای زبان آموزان خوب است)

از هر استراتژی که برای شما مناسب است استفاده کنید، فقط در مورد یادگیری منفعل نباشید. وقتی یک شرکت کننده فعال باشید بیشترین چیز را یاد خواهید گرفت و از آن بیشترین بهره را خواهید گرفت و یادگیری خود را به دست خود می گیرید.

  • کلاس آنلاین علوم تیزهوشان ترم تابستان
  • کلاس آنلاین علوم تیزهوشان هفتم ترم تابستان
  • کلاس آنلاین ریاضی تیزهوشان ششم تیزلاین
  • کلاس آنلاین ریاضی پنجم تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین