زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی اعلام شد


مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش طی اطلاعیه‌ای زمان آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳، را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، آزمون ورودی پایه هفتم مدارس پرورش استعدادهای درخشان بدون تغییر در شرایط ثبت نام و نحوه  برگزاری، در روز پنج‌شنبه مورخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

آزمون ورودی پایه دهم مدارس پرورش استعدادهای درخشان و مدارس نمونه دولتی در قالب یک آزمون و در روز جمعه یکم تیر ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

ثبت نام از متقاضیان ورود به مدارس سمپاد و نمونه دولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳، درنیمه دوم فروردین ۱۴۰۳ از طریق سامانه ثبت نام به نشانی my.medu.ir انجام خواهد شد.

telegram link tizline

به گزارش روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان صومعه سرا به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش از برگزاری توامان آزمون های ورودی مدارس استعدادهای درخشان و مدارس نمونه دولتی خبر داد.

بر این اساس، آزمون های ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی (پایه دهم دبیرستان ها و هنرستان ها)، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۴ همزمان برگزار می شود و متقاضیان شرکت در این آزمون به سوالات مشترک پاسخ خواهند داد.

منبع خبر: مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش

ادغام-آزمون-تیزهوشان-و-نمونه-دولتی-min

اگر داوطلب آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی هستید احتمالا با توجه به خبر ادغام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی که بالا قرار دادیم سوالات زیادی در ذهن شما ایجاد شده که در این مقاله به این موضوعات و دغدغه‌های ذهنی شما بپردازیم تا دید حدودی در این مورد بدست‌آوردید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید. در ضمن هر خبر رسمی جدیدی در مورد آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی از منابع معتبر منتشر شود در همین مقاله و همینطور صفحات مجازی آکادمی تیزلاین پوشش داده خواهد شد.

مدارس تیزهوشان با مدارس نمونه دولتی چه تفاوتی دارند؟


مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی از مدارس محبوب اکثر والدین و دانش‌آموزان هستند چراکه نسبت به مدارس دولتی از امکانات و کیفیت بالاتری برخورددار هستند اما تفاوت‌هایی با هم دارند:

معیارهای پذیرش:

 • مدارس تیزهوشان:

  – دانش‌آموزان را بر اساس هوش و خلاقیت و استعداد انتخاب می‌کنند.

  – معیارهای سخت گیرانه‌تری برای پذیرش دانش‌آموزان وجود دارد، به عنوان مثال، دانش‌آموزان با معدل حداقل در ترم خرداد هشتم و ترم اول نهم، ۱۹ امکان ثبت‌نام برای آزمون تیزهوشان را دارند.

 • مدارس نمونه دولتی:

  – پذیرش دانش‌آموزان بیشتر براساس استعداد تحصیلی است.

  – معیارهای پذیرش متنوع‌تر بوده و بر اساس معدل ترم دوم پایه نهم و آزمون تعیین می‌شود. به عنوان مثال، معدل حداقل برای ثبت‌نام در آزمون برای نمونه دولتی در ترم خرداد نهم، ۱۷ است.

سطح تحصیلات:

 • مدارس تیزهوشان:

  – دارای سطح علمی بالاتری هستند و به دانش‌آموزان فرصت می‌دهند تا در دروس پیشرفته‌تری شرکت کنند.

  – توجه به توسعه تفکر انتقادی و تحلیلی دانش‌آموزان.

 •  مدارس نمونه دولتی:

  – برنامه تحصیلی عمومی‌تری دارند و به صورت متوسط و بالا در تمامی رشته‌ها تدریس می‌شود.

  – تاکید بر ارائه یک پایه تحصیلی متوسط با هدف فراهم کردن فرصت برابر برای دانش‌آموزان.

معیارهای پژوهشی:

 • مدارس تیزهوشان:

  – توجه به پروژه‌های پژوهشی و علمی در حوزه‌های مختلف.

  – ایجاد فضایی برای توسعه استعدادهای دانش‌آموزان در زمینه‌های پژوهشی.

 • مدارس نمونه دولتی:

  – تاکید بر انتقال دانش علمی به دانش‌آموزان با توجه به برنامه تحصیلی عمومی‌تر.

چرا آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی ادغام می‌شود؟


از سال ۱۳۹۱، شاهد اطلاعات متعددی در خصوص ادغام آزمون‌های تیزهوشان و نمونه دولتی بوده‌ایم. این اقدام به منظور کاهش فشار و استرس دانش‌آموزان، که قبلاً موظف به شرکت در دو آزمون جداگانه برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بودند، ارائه شده است.

در گذشته، دانش‌آموزان برای آزمون‌های جداگانه مجبور به صرف وقت زیادی برای مطالعه منابع مختلف بودند و با استرس و فشار زیادی برای قبولی مواجه می‌شدند. با ادغام این دو آزمون به یک آزمون جامع، امکان گزینش استعدادهای برتر با کاهش استرس و همچنین کاهش مصرف کاغذ امکان‌پذیر می‌شود.

هدف اصلی این اقدام از سوی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی، بهره‌گیری بهینه از استعداد و توانایی‌های دانش‌آموزان است. با توجه به تعداد زیاد داوطلبان و شرکت گسترده دانش‌آموزان در هر دو آزمون، مقامات آموزشی تصمیم به ادغام این دو آزمون از سال ۱۴۰۳ گرفته‌اند، به منظور بهبود روند انتخاب و پذیرش.

محتوا و بودجه‌بندی آزمون مشترک تیزهوشان و نمونه‌دولتی نهم به دهم


تا زمانی که بخشنامه‌ی ثبت‌نام آزمون از سمت آموزش و پرورش منتشر نشود، نمی‌توانیم بودجه‌بندی دقیقی را اعلام کنیم؛ اما با توجه به سنوات گذشته، آزمون تیزهوشان و نمونه‌دولتی نهم به دهم در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به صورت مشترک برگزار شد.

  سؤالات آزمون ورودی پایه دهم مدارس استعدادهای درخشان و مدارس نمونه دولتی به صورت چهارگزینه ای و در دو دفترچه شامل: دفترچه سؤالات استعداد تحلیلی با 50 سوال و دفترچه سؤالات استعداد تحصیلی با 75 سوال طراحی می شود.

مواد درسی آزمون، تعداد سؤالات، ضریب هر سؤال و مدت پاسخ گویی به سؤالات استعداد تحصیلی به شرح زیراست:

بودجه بندی ازمون تیزهوشان و نمونه دولتی نهم به دهم

سطح سوالات آزمون مشترک تیزهوشان و نمونه دولتی


بسیاری از دانش‌آموزان از ما می‌پرسند که به نظر شما سطح سوالات به چه صورت‌ است؟ این آزمون آسان‌تر از آزمون تیزهوشان سنوات گذشته و در سطح آزمون نمونه دولتی سال‌های گذشته خواهد بود؟

در حقیقت نمی‌توان به این سوال به طور قطعی جواب داد اما محرز است که شرایط برای همه دانش‌آموزان یکسان است و اگر شما می‌خواهید در مدارس نمونه‌دولتی قبول شوید با ادغام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی شما باید در سطح آزمون تیزهوشان آماده شوید. اما این را در نظر بگیرید که رقبای شما داوطلبان آزمون نمونه دولتی هستند.

کلام آخر


دانش‌آموزان تصمیم به شرکت در آزمون مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان گرفته‌اند، باید مستقل از ادغام آزمون‌ها، به دقت و با اعتماد به اخبار معتبر برای آمادگی به شرکت در این آزمون‌ها بپردازند. این مدارس با سطح بالای آموزشی، تنها دانش‌آموزان برتر را قبول می‌کنند، بنابراین لازم است دانش‌آموزان آرامش خود را حفظ کرده و به آمادگی کامل برای شرکت در این آزمون‌ها بپردازند.

و توجه داشته باشید که آکادمی تیزلاین آماده‌ی هر تغییری است و تمام تلاش خود را می‌کند تا همراه دانش‌آموزان تا پایان این مسیر باشد. چنانچه هرگونه ابهام و یا سوالی در زمینه ادغام آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی برای تان وجود دارد حتما برامون کامنت کنید

تقویم آموزشی کلاس‌های آنلاین تیزهوشان تیزلاین ۱۴۰۲-۱۴۰۳
 • کلیه کلاس‌های پایه چهارم و پنجم ترم دو تیزلاین
 • کلیه کلاس‌های آمادگی تیزهوشان پایه ششم ترم دو
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هفتم ترم دو تیزلاین
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه هشتم ترم دو تیزلاین
 • کلاس‌های آنلاین تیزهوشان پایه نهم ترم دو تیزلاین
کلاس های آنلاین تیزلاین