آموزش آنلاین رشد قابل‌توجهی را در دهه گذشته نشان داده‌است، چرا که اینترنت و آموزش با هم ترکیب می‌شوند تا مردم بتوانند مهارت‌های جدید کسب کنند. از زمان شیوع بیماریCOVID۱۹، آموزش آنلاین در زندگی مردم بیشتر متمرکز شده‌است. این بیماری همه‌گیر مدارس، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها را وادار به کنترل از راه دور کرده‌است و این امر استفاده از آموزش آنلاین را تسریع می‌کند. حتی قبل از همه‌گیر شدن، پیشبینی شده بود که آموزش آنلاین تا سال ۲۰۲۵ به میزان ۳۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید، بنابراین ممکن است این آمار پس از تحلیل اثرات رشد کرونا بر بازار آموزش آنلاین بروز شود.

دانشگاه‌های ردیف بالا نیز آموزش را با ارایه دوره‌های آنلاین از طریق اینترنت تسهیل می‌کنند. دانشگاه استنفورد و دانشگاه هاروارد به دوره‌های آنلاین تحت دسته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی، ریاضی، تجارت، هنر و توسعه شخصی دسترسی دارند.

آموزش انلاین

اینها همه یک چیز را نشان می‌دهند، تقاضای زیاد مردم برای یادگیری آنلاین. ممکن است دلیل این تقاضا و رشد سریع بازار با طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پلتفرم برای گروه‌های مختلف مردم تغییر سریع دنیا باشد. نقل شده است:  

بزرگ‌ترین چالش برای دانش آموزان این است که بفهمند چه مهارت‌هایی در حال ظهور هستند، کاری که آن‌ها می‌توانند برای رقابت در بازار جهانی انجام دهند. ما در دنیایی هستیم که به سرعت در حال تغییر است و مهارت‌هایی که فقط سه یا چهار سال پیش ارزش داشتند، اکنون دیگر مرتبط و مفید نیستند. در حال حاضر، یادگیری آنلاین تبدیل به یک چالش بزرگ برای مردم و شرکت‌ها برای کمک به اتخاذ این تغییر سریع در جهان شده‌است

با تغییر ناگهانی نظام آموزشی کشورها و روی آوردن به برگزاری کلاس‌های آنلاین این پرسش مطرح است که این نوع از آموزش دروس تحصیلی دانش آموزان و یا حتی دانشجویان تا چه میزان می‌تواند موثر واقع شده و کارآمد بوده و اینکه آیا آموزش مجازی می‌تواند جایگزینی برای شیوه سنتی حضور در کلاس‌های درس باشد یا خیر.

مزایای استفاده از آموزش آنلاین

تعاملات اجتماعی

همه موسسات آموزش آنلاین دارای حجم عظیمی از داده های کاربر هستند که پلتفرم ها را قادر می سازد تا با استفاده از الگوریتم های  سیستم یادگیری بتوانند الگوهای یادگیری مردم را بالا ببرند. الگوریتم های سیستم یادگیری از تشخیص الگو استفاده می کنند که می تواند محتوا را برای هر فرد شخصی کند. برای مثال هنگامی که یک دانش آموز بارها و بارها درکلنجار با یک مفهوم دردرسش است این پلت فرم می تواند محتوای آموزش الکترونیکی را طوری تنظیم کند که اطلاعات دقیق تری برای کمک به دانش آموزان فراهم کند.

حلقه بازخورد فوری در داخل پلتفرم توسط دیگر دانش آموزان آنلاین و یا پلت فرمی که منحنی یادگیری را بهبود می‌بخشد، ارائه می شود. این امر همچنین به افراد خجالتی و یا ساکت تر این فرصت را می دهد تا در بحث های کلاسی راحت تر از جلسات حضوری شرکت کنند.

تعاملات اجتماعی در آموزش انلاین

انعطاف پذیری در زمان

مزیت بزرگ دیگرنیز زمان است. افراد می‌توانند برنامه خود را با توجه به راحتی خود ترتیب دهند و این به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا خودشان را ارتقا دهند.این امرفرصتی بزرگ برای کارآفرینان است تا دانش خود را به سرعت افزایش دهند، در حالیکه صنعت آموزش آنلاین با سرعتی سریع رشد می‌کند، اکنون مهم این است که با آخرین پیشرفت‌ها بروز بمانید. علاوه بر آن، یادگیری مجازی ۴۰تا ۶۰درصد زمان کمتری برای یادگیری در مقایسه با کلاس‌های حضوری نیاز دارد.

کارآفرینان می‌توانند به طراحی، هدایت وتکمیل برنامه‌ها برای رسیدن به موفقیت سریع بپردازند. جاوید نیازی-هافمن، مشاور ارشد مربیگری آلمان که به قدرت آموزش انلاین اعتقاد دارد، می‌گوید:

” این یک فرصت باور نکردنی برای کسانی است که یک مایل بیشتر را طی می‌کنند.”

time schedule

مقایسه هزینه

هزینه آموزش آنلاین عامل دیگری برای رشد سریع آن است. دوره‌های آنلاین گزینه مقرون‌به‌صرفه تری نسبت به آموزش سنتی هستند و هیچ هزینه‌های رفت و آمد وجود ندارد، و گاهی اوقات لازم است که امکانات درسی مانند کتاب‌های درسی به صورت آنلاین و بدون هیچ هزینه‌ای در دسترس باشند.

cost of online learning

آموزش آنلاین در سیستم آموزشی جهان

به دنبال تعطیلی مدارس و افزایش قابل توجه تقاضا برای استفاده از سیستم‌های آموزش آنلاین، خدمات رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده شد.

برای مثال سیستم عاملBYJU’S، فناوری آموزش آنلاین که در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده است، پس از آنکه برگزاری کلاس‌های رایگان آنلاین را اعلام کرد، تعداد کاربرانی که از سیستم عامل استفاده می‌کردند با افزایش ۲۰۰ درصد مواجه شد.با رواج استفاده از ارتباطات دیجیتالی فرصت های بی شماری در زمینه آموزش الکترونیکی برای هر کسی در هر زمان و مکانی از این جهان فراهم آمده است با ترکیب تکنولوژی های جدید مانند انیمیشن و ویدئو در سطوح مختلف با رسانه های قدیمی تر آنلاین، استاد آموزشی الکترونیکی می توانند دروس دو سویه موفقی را ارائه دهد دانشجو در چنین دوره آموزشی باید قدرت انتخاب همزمان و غیر همزمان را در محیط آموزشی داشته باشد سؤال این است که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟با اطمینان می توان گفت تا زمانی که مردم به آموزش نیازمندند، در الگوی جدید،آموزش الکترونیکی عرصه ای پر تحرک و روبه رشد خواهد داشت.

آموزش انلاین در سیستم آموزشی ایران

در بسیاری از کشورها از جمله در کشور ما، برای کاهش شیوع ویروس کرونا آموزش‌های حضوری در مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شد. برای این که آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان در طول دوره فاصله‌گذاری اجتماعی دچار وقفه نشود و برنامه‌های درسی طبق برنامه از قبل مشخص شده، تداوم داشته باشد راه‌کارهای مختلفی ارائه شد. در حوزه آموزش و پرورش، آموزش از طریق تلویزیون و با همکاری شبکه آموزش ارائه شد و هدف اصلی آن رعایت عدالت آموزشی عنوان شد. اگر چه تجارب موفقی در این زمینه کسب شد، اما با توجه به تنوع مقاطع تحصیلی و رشته‌های درسی عملاً امکان ارائه همه دروس به شکل آموزش تلویزیونی میسر نشد. از طرف دیگر یکی از مهم‌ترین عیب این نوع آموزش، یک طرفه بودن و عدم تعامل بین معلم و دانش‌آموز بود تا این که اپلیکیشنی در بستر شبکه اجتماعی با عنوان شبکه اجتماعی دانش‌‌آموزان (شاد) طراحی شد و آموزش‌ها در این بستر ارائه شد. اگر چه این شبکه هم دارای محدودیت‌ها و مشکلاتی بود اما رفته رفته مشکلات آن رفع شد و توانست رضایت نسبی معلمان و دانش‌آموزان را جلب کند هرچند با ایده‌آل‌های آموزش مجازی هنوز فاصله زیادی دارد.

آموزش انلاین در ایران و جهان

آینده آموزش انلاین چگونه خواهد بود؟

این یک واقعیت است که آموزش آنلاین آینده دار است و بدون شک جایگزین آموزش سنتی خواهد شد. پلتفرم تلفن همراه به افراد بیشتری دسترسی داده است تا از آموزش آنلاین بهره‌مند شوند، و این منجر به ایجاد یک داده عظیم شده‌است، سپس سیستم آموزش راه‌حل‌های شخصی را به محتوای آموزشی هر کس با استفاده از داده‌های بزرگ ارایه کرده‌است.نتایج برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که یادگیری دانش آموزان در کلاس‌های مجازی ۲۵تا ۶۰درصد رخ می‌دهد در حالی که در کلاس‌های حضوری و واقعی ۸تا ۱۰درصد یادگیری اتفاق می‌افتد.

 در آینده، دیدن عناصر بیشتری در ساختار آموزش آنلاین مانند واقعیت مجازی / نرخ دسترسی یا الگوریتم‌های سیستم آموزشی پیشرفته‌ی بیشتر، شما را شگفت‌انگیز نخواهد کرد.