انگیزه یک جانور قدرتمند و در عین حال حیله گر است. گاهی اوقات واقعا انگیزه گرفتن آسان است و می بینید که در گردابی از هیجان پیچیده اید. در موارد دیگر، تقریباً غیرممکن است که دریابید چگونه می توانید به خود انگیزه دهید و در مارپیچ  تعلل گرفتار می شوید. سایت تیزلاین شامل بهترین ایده ها و مفیدترین تحقیقات در مورد چگونگی دریافت انگیزه و حفظ انگیزه می باشد پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

انگیزه چیست؟

دانشمندان انگیزه را تمایل عمومی شما برای انجام کاری تعریف می کنند. مجموعه نیروهای روانشناختی است که شما را وادار به اقدام می کند. خوب این تعریف خوب و کاملی است اما من فکر می کنم ما می توانیم تعریف مفیدتری از انگیزه ارائه دهیم.

خوب، دقیقاً انگیزه چیست؟ بیایید ابتدا سخنی از نویسنده استیون پرسفیلد را با دقت بخوانیم “بعضی مواقع، درد انجام ندادن کاری از درد انجام آن بیشتر می شود.”

به عبارت دیگر، در برخی اوقات، تغییر آسان تر از ثابت ماندن است. تحرک داشتن و احساس خجالت در سالن ورزشی آسان‌تر از آرام نشستن بر روی کاناپه و احساس نفرت داشتن از خود است. احساس خستگی و کلافگی هنگام کلنجار رفتن با یک مبحث سخت درسی راحت تر از احساس ناامیدی از خود و سرخوردگی در مقابل دیگران است.

فکر می کنم این اصل انگیزه است. هر انتخابی قیمتی دارد، اما وقتی انگیزه می گیریم تحمل ناراحتی عمل آسان‌تر از درد همان ثابت ماندن است. به نوعی ما از یک آستانه ذهنی عبور می کنیم برای مثال پس از هفته ها به تعویق انداختن و رسیدن به پایان مهلت انجام کاری، انجام ندادن آن بسیار دردناک تر از انجام آن با این شرایط است.

اکنون سوال اصلی این است: چه کاری می توانیم انجام دهیم تا احتمال اینکه از این آستانه ذهنی عبور کنیم و به طور ثابت  به احساس انگیزه برسیم، بیشتر شود؟

باورهای غلط رایج درباره انگیزه

یکی از چیزهای شگفت انگیز در مورد انگیزه این است که غالباً بعد از شروع یک حرکت جدید، نه قبل از آن بروز می کند. ما این تصور غلط رایج را داریم که انگیزه در نتیجه استفاده بی أراده از یک فیلم انگیزشی یا خواندن یک کتاب الهام بخش حاصل می شود. با این حال، انگیزه فعال می تواند محرک بسیار قدرتمندتری باشد.

انگیزه اغلب نتیجه عمل است نه علت آن. شروع، حتی به روش های بسیار کوچک، نوعی الهام فعال است که به طور طبیعی حرکت ایجاد می کند.

من دوست دارم از این اثر به عنوان فیزیک بهره وری یاد کنم زیرا این اساساً قانون اول نیوتن است که در شکل گیری حرکت اعمال می شود: اشیای در حال حرکت تمایل به حرکت دارند. هنگامی که کاری شروع شد، ادامه حرکت به جلو آسانتر است.

شما به محض شروع یک حرکت به انگیزه زیادی نیاز ندارید. تقریباً تمام اصطکاک های یک کار در آغاز کار است. پس از شروع، پیشرفت به طور طبیعی تری اتفاق می افتد. به عبارت دیگر، انجام کار معمولاً آسان تر از شروع کار است.

بنابراین، یکی از کلیدهای ایجاد انگیزه، سهولت در شروع کار است.

چگونه انگیزه پیدا کنیم و اقدام کنیم

بسیاری از افراد برای یافتن انگیزه مورد نیاز خود برای دستیابی به اهدافی که می خواهند تلاش زیادی می کنند زیرا آنها وقت و انرژی زیادی را برای سایر بخشهای فرآیند هدر می دهند. اگر می خواهید انگیزه یابی و شروع کار را آسان کنید، این امر به خودکارسازی مراحل اولیه حرکتتان کمک می کند.

انگیزه خود را برنامه ریزی کنید

بسیاری از مردم هرگز به نوشتن روی نمی آورند زیرا همیشه با خود فکر می کنند که چه موقع می خواهند مطلب بعدی را بنویسند. در مورد کار کردن، راه اندازی مشاغل، ایجاد هنر و ایجاد بیشتر عادت ها می توانید همین حرف را بزنید.

اگر تمرین شما زمان مشخصی ندارد، هر روز از خواب بیدار می شوید و فکر می کنید: “امیدوارم امروز احساس انگیزه کنم تا ورزش کنم.”

اگر هر روز برای مطالعه زمان مشخصی ندارید، متوجه می شوید که از جمله هایی مانند “من فقط نیاز به پیدا کردن اراده برای انجام آن دارم” برای توجیح خود استفاده می‌کنید

مقاله ای در گاردین به طور خلاصه بیان می کند: “اگر انرژی خود را برای تصمیم گیری در مورد زمان یا مکان کار هدر دهید، مانع توانایی خود برای انجام آن کار خواهید شد.”

تنظیم یک برنامه برای خودتان ساده به نظر می رسد، اما قدرت تصمیم گیری شما را با قرار دادن زمان و مکانی برای اهدافتان در اختیار خلبان اتوماتیک می گذارد. این احتمال را افزایش می دهد که بدون توجه به سطح انگیزه خود، این کار را دنبال کنید. و تحقیقات زیادی در مورد اراده و انگیزه برای حمایت از این گفته وجود دارد.

دیگر منتظر انگیزه یا الهام برای انجام کاری نشوید و برای عادت های خود برنامه ای تعیین کنید. این تفاوت بین متخصصان و آماتورها است. افراد حرفه ای برنامه ای تعیین می کنند و به آن پایبند هستند. آماتورها منتظر می مانند تا احساس الهام یا انگیزه کنند.

چگونه برای شروع ایجاد انگیزه کنیم (حتی وقتی که چنین احساسی ندارید)

چگونه برخی از پرکارترین هنرمندان جهان برای خود انگیزه ایجاد می کنند؟ آنها فقط زمانبندی نمی کنند، بلکه آیین هایی می سازند. Twyla Tharp  یکی از بزرگترین رقصندگان عصر مدرن در کتاب پرفروش خود، عادت خلاق (کتاب صوتی)، در مورد نقش آداب یا روتین های قبل از بازی که در موفقیت او نقش داشته است، صحبت می کند:

من هر روز از زندگی خود را با یک آیین آغاز می کنم. ساعت 5:30 صبح بیدار می شوم، لباس های تمرینی خود را می پوشم. از خانه خود خارج می‌شوم، تاکسی می گیرم و به راننده می گویم مرا به ورزشگاه Pumping Iron که برای مدت دو ساعت در آنجا تمرین می کنم، برساند. این آیین، حرکات کششی و وزنه ای نیست که من هر روز در ورزشگاه انجام می دهم بلکه آیین همان تاکسی است. لحظه ای که به راننده می گویم کجا باید برود، این آیین را تمام کردم.

این یک عمل ساده است، اما انجام آن به همان روشی که هر روز صبح آن را به عادت تبدیل می کند، آن را تکرار می کند و انجام آن آسان می‌شود. این شانس را کاهش می دهد که من از آن چشم پوشی کنم یا به طرز متفاوتی آن را انجام دهم. این یک مورد از کارهای روزمره من است، و یک چیز کمتر  که در مورد آن فکر کنم.

بسیاری از خلاقان مشهور دیگر نیز آیین هایی دارند. نویسنده Mason Currey در کتاب معروف خود با عنوان  آیین های روزانه بیان کرده است که: هنرمندان چگونه کار می کنند، یادآور می شود که بسیاری از هنرمندان بزرگ جهان یک برنامه ثابت را دنبال می کنند.

مایا آنجلو یک اتاق هتل محلی اجاره کرد و برای نوشتن به آنجا رفت. او ساعت 6:30 صبح رسید، تا ساعت 2 بعد از ظهر نوشت و سپس به خانه رفت تا ویرایش کند. او هرگز در هتل نخوابید.

مایکل چابون ، برنده جایزه پولیتزر، پنج شب در هفته از ساعت 10 شب تا 3 صبح می نویسد.

هاروکی موراکامی ساعت 4 صبح از خواب بیدار می شود، پنج ساعت می نویسد و سپس برای دویدن می رود.

کار خلاقان برتر وابسته به انگیزه یا الهام نیست، بلکه از یک الگو و روال ثابت پیروی می کنند. در اینجا چند نمونه از چگونگی انجام آیین و برنامه های معمول برای ایجاد انگیزه آورده شده است:

به طور مداوم ورزش کنید: از همین روتین گرم کردن در سالن باشگاه استفاده کنید.

خلاق تر شوید: قبل از شروع به نوشتن یا نقاشی یا آواز خواندن، یک مراسم خلاقانه را دنبال کنید.

هر روز بدون استرس را شروع کنید: یک مراسم مراقبه صبحگاهی پنج دقیقه ای ایجاد کنید.

بهتر بخوابید: قبل از خواب یک روال “خاموش شدن” را دنبال کنید.

قدرت یک آیین، یا همان چیزی که من دوست دارم آن را یک روتین قبل از بازی بنامم، این است که یک روش بی فکرانه برای شروع حرکت شما فراهم می کند. شروع عادت های شما را آسان تر می کند و این بدان معناست که پیروی از آن به طور مداوم آسان تر است.

نکته مهم در هر آیین خوب این است که نیاز به تصمیم گیری را برطرف می کند: ابتدا چه کاری باید انجام دهم؟ چه زمانی باید این کار را انجام دهم؟ چگونه باید این کار را انجام دهم؟ اکثر افراد هرگز حرکت نمی کنند زیرا نمی توانند در مورد چگونگی شروع تصمیم بگیرند. شما می خواهید شروع یک رفتار آسان و خودکار باشد بنابراین قدرت آن را دارید که وقتی سخت و چالش برانگیز می شود آن را به پایان برسانید.

این پایان کار نیست! راه های زیادی وجود دارد که در خود انگیزه ایجاد کنید و انگیزه را در خود فعال نگه دارید پس صفحه اینستاگرام ما و سایت رسمی آکادمی تیزلاین را دنبال کنید تا باهم این راه ها رو کشف کنیم.